Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražský pomník Goetha vadí chodcům a musí pryč, rozhodla městská část

  17:16aktualizováno  17:16
Jen pár týdnů zřejmě vydrží před budovou Goethe-institutu na pražském nábřeží pomník tohoto německého básníka, který se tu objevil v říjnu. Podle dopravního odboru místní části Praha 1 je totiž překážkou a může zranit chodce - a jako takový musí do Vánoc zmizet.

Pomník Johanna Wolfganga Goetha na Masarykově nábřeží v Praze musí být z nařízení odboru dopravy odstraněn (14.12.2015). | foto:  Michal Šula, MAFRA

Na případ jako první upozornil server lidovky.cz

Institut tvrdí, že po odhalení pomníku dostal povolení na jeho umístnění v prostoru na dva týdny a hned zažádal o prodloužení. Odbor dopravy ale nyní poslal zamítavé stanovisko.

„Zábor nebyl dále povolen, protože se na základě zjištění ukázalo, že představuje překážku k pěšímu provozu,“ vysvětlil pro iDNES.cz mluvčí institutu Tomáš Moravec.

Fotogalerie

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký ale poukazuje na to, že místní část nikdy neschválila umístnění pomníku.

„Zařízení si zažádalo o pomník jako o kulturní akci od 1. do 14. října. Nikdo jim tak nenařizuje odstranění,“ říká Lomecký.

Podle něj se jedná o jednoznačné pochybení ze strany institutu a tím, že pomník neodstranil, se vystavuje sankcím za nepovolené užívání veřejné komunikace.

„Pokud chtěli pomník natrvalo, měli zažádat jiným způsobem. Nechali to tam dále, než měli povoleno, poté byli vyzváni, aby to odstranili a pak najednou přišla žádost,“ dodává Lomecký.

Institut měl přitom s pomníkem velké plány: chtěl, aby zůstal až do konce roku 2016 a historický podstavec, ze kterého z části sestává, poté poskytne jako prostor k vystavování studentům a dalším umělcům.

„Čekali jsme námitky spíš k vzezření pomníku, nečekali jsme ale, že bude jeden metr čtvereční u zdi překážet,“ říká Moravec. Podle něj se vedení institutu nesetkalo u veřejnosti s názorem, že by pomník na chodníku překážel.

Socha je také unikátní svým podstavcem. Ze země ho vydoloval bagrista při stavbě parkoviště. Do Prahy přijel z Karlových Varů, které Institut oslovil s tím, zda by si podstavec mohl vypůjčit k 25. výročí (více jsme o podstavci a jeho nálezu psali zde).

Proti pomníku se postavil i Národní památkový ústav

Vedle odboru dopravy pomník odmítá ale také Národní památkový ústav, podle kterého by pomník mohl zatížit celkovou architektonickou kompozici a narušit vzhled uličního průčelí.

S tím ale podle serveru Lidovky.cz nesouhlasí výtvarník David Jiří, který tuto argumentaci považuje za nesmyslnou a odmítá ji. Přestože své dílo koncipoval jen jako dočasné, vadí mu požadavek okamžitého stažení díla i výhrůžky pokutou.

Památkový ústav ale svoje stanovisko zatím nevydal, čeká na stanovisko Institutu plánování rozvoje Prahy (IPR).

„Budeme samozřejmě šťastní, pokud nakonec Odbor památkové péče na Praze 1 usoudí, že proti pomníku nic nemá,“ říká Moravec. To by ale nic nezměnilo na tom, že kvůli rozhodnutí Odboru dopravy musí pomník do Vánoc zmizet.

„(ne)Pomník pro nás byl skvělou příležitostí k tomu, vyprávět příběh o cestách necestách německé kultury do Česka - a také o tom, jak k tomuto úkolu přistupujeme po pětadvaceti letech, které již v Praze pracujeme. Toto dílo, které denně pohne skutečně mnoho chodců k zastavení se a k přemýšlení nad ním, bychom si před naším domem rádi nechali. Protože to ale nyní není možné, budeme hledat nové místo, na němž tuto napínavou hru dialogu budeme hrát dále,“ sdělil ředitel institutu Berthold Franke.

Institut se hádat nebude

Institut se již dohodl na novém místě, kam pomník přestěhuje: bude to do řeporyjského ateliéru sochaře Čestmíra Sušky a o zachování dosavadního místa usilovat nebude.

„Pokud vedení města tvrdí, že tak koná kvůli bezpečnosti, nemá cenu argumentovat, odstraníme to. Rádi bychom ale našli alternativní místo ve veřejném prostoru, kam bychom jej umístili,“ dodává Moravec.

Magistrát se zatím k problému nevyjadřuje. „Magistrát hlavního města Prahy zatím žádné stanovisko nevydal. Věc je aktuálně v řešení a musí se k ní vyjádřit ještě například odbor dopravy Prahy 1,“ uvedl pouze magistrátní mluvčí Vít Hofman.
Nejčtenější

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Policie má svědky tragédie u Horoměřic, autobus před srážkou troubil

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic

Středočeským policistům se již přihlásili svědci tragické páteční nehody autobusu nedaleko Horoměřic u Prahy. Doufají,...Autobus u Horoměřic boural na zrádné rovince, která svádí k rychlosti

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tragická nehoda autobusu se třemi mrtvými se stala na rovném úseku, který podle Horoměřických svádí k rychlosti a...

Rozhodčího na atletických závodech v hale zasáhla koule, na místě zemřel

Rumunský koulař Andrei Gag připravuje svou ruku na kvalifikaci mistrovství...

V nafukovací hale na pražském Strahově zemřel v sobotu při závodu koulařů zkušený rozhodčí. Zasáhla jej do hrudníku...

Zlatý podraz: Welsch je hvězdou v italské reprezentaci a čeká ho prohra

Momentka z natáčení filmu Zlatý podraz v Průmyslovém paláci: Jiří Welsch v roli...

V bohaté basketbalové kariéře Jiří Welsch ještě nekončí. Své pole působnosti naopak rozšířil napříč zeměmi i věky. K...

Další z rubriky

Žena chtěla po pražských strážnících otevřít kradené auto, zadrželi ji

Jako první byli na místě střelby v Napajedlích městští strážníci.

Na parkovišti u nákupního centra v Chlumecké ulici v Praze 14 požádala o pomoc strážníků žena, která si zabouchla klíče...

Provoz v Žitné může přibrzdit oprava vodovodu, práce potrvají tři roky

Štěpánská a Žitná

V pondělí začala rekonstrukce vodovodu v pražské Žitné ulici, kvůli které byl částečně uzavřen jeden pruh. Během špičky...

Muž chtěl upálit exmanželku a jejího přítele v chatce, dostal deset let

Jedenašedesátiletý zedník Zdeněk Chadim je obžalován z podpálení chaty, ve...

Zdeněk Chadima si za pokus o dvojnásobnou vraždu odpyká deset let a musí zaplatit tři sta tisíc odškodného. Rozhodl o...

Najdete na iDNES.cz