Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražský pomník Goetha vadí chodcům a musí pryč, rozhodla městská část

  17:16aktualizováno  17:16
Jen pár týdnů zřejmě vydrží před budovou Goethe-institutu na pražském nábřeží pomník tohoto německého básníka, který se tu objevil v říjnu. Podle dopravního odboru místní části Praha 1 je totiž překážkou a může zranit chodce - a jako takový musí do Vánoc zmizet.

Pomník Johanna Wolfganga Goetha na Masarykově nábřeží v Praze musí být z nařízení odboru dopravy odstraněn (14.12.2015). | foto:  Michal Šula, MAFRA

Na případ jako první upozornil server lidovky.cz

Institut tvrdí, že po odhalení pomníku dostal povolení na jeho umístnění v prostoru na dva týdny a hned zažádal o prodloužení. Odbor dopravy ale nyní poslal zamítavé stanovisko.

„Zábor nebyl dále povolen, protože se na základě zjištění ukázalo, že představuje překážku k pěšímu provozu,“ vysvětlil pro iDNES.cz mluvčí institutu Tomáš Moravec.

Fotogalerie

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký ale poukazuje na to, že místní část nikdy neschválila umístnění pomníku.

„Zařízení si zažádalo o pomník jako o kulturní akci od 1. do 14. října. Nikdo jim tak nenařizuje odstranění,“ říká Lomecký.

Podle něj se jedná o jednoznačné pochybení ze strany institutu a tím, že pomník neodstranil, se vystavuje sankcím za nepovolené užívání veřejné komunikace.

„Pokud chtěli pomník natrvalo, měli zažádat jiným způsobem. Nechali to tam dále, než měli povoleno, poté byli vyzváni, aby to odstranili a pak najednou přišla žádost,“ dodává Lomecký.

Institut měl přitom s pomníkem velké plány: chtěl, aby zůstal až do konce roku 2016 a historický podstavec, ze kterého z části sestává, poté poskytne jako prostor k vystavování studentům a dalším umělcům.

„Čekali jsme námitky spíš k vzezření pomníku, nečekali jsme ale, že bude jeden metr čtvereční u zdi překážet,“ říká Moravec. Podle něj se vedení institutu nesetkalo u veřejnosti s názorem, že by pomník na chodníku překážel.

Socha je také unikátní svým podstavcem. Ze země ho vydoloval bagrista při stavbě parkoviště. Do Prahy přijel z Karlových Varů, které Institut oslovil s tím, zda by si podstavec mohl vypůjčit k 25. výročí (více jsme o podstavci a jeho nálezu psali zde).

Proti pomníku se postavil i Národní památkový ústav

Vedle odboru dopravy pomník odmítá ale také Národní památkový ústav, podle kterého by pomník mohl zatížit celkovou architektonickou kompozici a narušit vzhled uličního průčelí.

S tím ale podle serveru Lidovky.cz nesouhlasí výtvarník David Jiří, který tuto argumentaci považuje za nesmyslnou a odmítá ji. Přestože své dílo koncipoval jen jako dočasné, vadí mu požadavek okamžitého stažení díla i výhrůžky pokutou.

Památkový ústav ale svoje stanovisko zatím nevydal, čeká na stanovisko Institutu plánování rozvoje Prahy (IPR).

„Budeme samozřejmě šťastní, pokud nakonec Odbor památkové péče na Praze 1 usoudí, že proti pomníku nic nemá,“ říká Moravec. To by ale nic nezměnilo na tom, že kvůli rozhodnutí Odboru dopravy musí pomník do Vánoc zmizet.

„(ne)Pomník pro nás byl skvělou příležitostí k tomu, vyprávět příběh o cestách necestách německé kultury do Česka - a také o tom, jak k tomuto úkolu přistupujeme po pětadvaceti letech, které již v Praze pracujeme. Toto dílo, které denně pohne skutečně mnoho chodců k zastavení se a k přemýšlení nad ním, bychom si před naším domem rádi nechali. Protože to ale nyní není možné, budeme hledat nové místo, na němž tuto napínavou hru dialogu budeme hrát dále,“ sdělil ředitel institutu Berthold Franke.

Institut se hádat nebude

Institut se již dohodl na novém místě, kam pomník přestěhuje: bude to do řeporyjského ateliéru sochaře Čestmíra Sušky a o zachování dosavadního místa usilovat nebude.

„Pokud vedení města tvrdí, že tak koná kvůli bezpečnosti, nemá cenu argumentovat, odstraníme to. Rádi bychom ale našli alternativní místo ve veřejném prostoru, kam bychom jej umístili,“ dodává Moravec.

Magistrát se zatím k problému nevyjadřuje. „Magistrát hlavního města Prahy zatím žádné stanovisko nevydal. Věc je aktuálně v řešení a musí se k ní vyjádřit ještě například odbor dopravy Prahy 1,“ uvedl pouze magistrátní mluvčí Vít Hofman.
Nejčtenější

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Další z rubriky

Bomba, křičel klient azylového domu z okna. Pyrotechnik vyjel zbytečně

Policejní pyrotechnik (ilustrační snímek)

Deset lidí museli v sobotu odpoledne evakuovat policisté z azylového domu v pražské Bubenči. Jeden z klientů zařízení...

Tisícům Pražanů od středy do čtvrtka kvůli odstávce nepoteče pitná voda

Lidé v Dejvicích a Bubenči museli chodit pro pitnou vodu opět k cisternám.

Kvůli rekonstrukci přivaděče budou od středy do čtvrtka tisíce lidí v Praze a některých okolních obcích bez tekoucí...

Agresivní cizinci před napadením číšníka zbili v Praze i jiného muže

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, kteří o víkendu v pražské Vladislavově ulici napadli číšníka, zřejmě „nejdou pro ránu daleko“. Před incidentem...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz