VIDEO: Krabici vezmou, letáky ne. Odpad vedle popelnic brát popeláři nemusí

  10:00aktualizováno  10:00
Vedle kontejnerů na tříděný i směsný odpad se často nachází nepořádek. Lidé totiž odkládají věci i vedle nádob. Někdy tam ale leží ještě několik týdnů – popeláři totiž některý odpad odvážejí, jiný ale nemusejí. V terénu se o tom přesvědčil reportér iDNES.tv Matěj Smlsal.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Je potřeba odlišit, zda jde o odpad směsný, nebo tříděný. Pokud odložíte věci vedle popelnic či kontejnerů na směsný odpad, zůstanou tam s největší pravděpodobností ležet i po návštěvě popelářů.

„Popeláři skutečně nemají ve svém popisu práce starat se o odpad, který je v okolí popelnic na směsný komunální odpad. Ti popelnici pouze svezou, ale následný doúklid kolem stanoviště je na vlastníkovi či správci objektu,“ informoval mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Fotogalerie

Právě vlastník či správce objektu se stará o to, aby popelnice pro daný dům byla dostatečně velká, případně aby svoz probíhal tak často, aby se nepřeplňovala.

„Pokud dochází k nějakému nepořádku v okolí těchto popelnic, musí se obyvatelé domu obrátit na majitele či správce objektu, který následně může oslovit svozové společnosti a v rámci nadstandardní služby zajistit tento doúklid. Samozřejmě úklid kolem stanoviště na směsný komunální odpad může zajistit i svépomocí nebo pomocí jakékoli jiné úklidové firmy. Ale je to opravdu v gesci nebo v povinnostech správce či majitele objektu,“ vysvětlil Mana.

Například v Tulské ulici v pražských Vršovicích někdo v první polovině května odložil vedle kontejnerů rozebranou postel i s matrací. Postel tam zůstávála i několik týdnů poté.

„Ten odpad, který lidé nechávají vedle kontejnerů na směs, je skutečně různorodý. Je to například starý nábytek, umyvadla, toaletní mísy, ale i menší staré koberce. Zkrátka to, co můžeme nazvat velkoobjemovým odpadem, který by měli odvézt do sběrného dvoru,“ apeluje na lidi mluvčí.

O drobný odpad se stará jiný tým

U tříděného odpadu je ale situace jiná. Tam se nestane, že by například krabice nebo tašky s plastem ležely vedle popelnic několik týdnů.

Velké kusy odvážejí hned popeláři. Ty menší, jako například letáky nebo krabičky od sýrů, nechávají, ale o ty se stará jiný tým popelářů.

„Pokud se budeme bavit o stanovištích na tříděný odpad, tak tam svozové společnosti posílají tak zvaná doúklidová vozidla. Jsou to většinou valníky. Obsluha těchto vozidel přijede a kolem stanoviště tento odpad uklidí,“ popsal Mana.

Doúklidová četa sebere veškerý odpad ležící vedle popelnic. Poté vezme koště, lopatu a celé stanoviště zamete, aby se tam nepovalovaly například ani papírky. Na závěr si uklizené místo vyfotí.

„Nejmenší četnost těchto doúklidů je dvakrát týdně, na vysoce exponovaných místech, hlavně tedy v centru města, je to dokonce sedmkrát týdně pětkrát denně,“ dodal mluvčí Pražských služeb s tím, že ročně odveze četa až sedm tisíc tun odpadu, který se válí vedle kontejnerů.

Za odkládání odpadu vedle kontejnerů na tříděný odpad přitom hrozí pokuta až 50 tisíc. Ovšem musel by vás někdo chytit.

Pokud jsou kontejnery plné, měli byste jít zkusit štěstí k dalším. „Nebude-li ani další kontejner prázdný, tak je ideální posečkat a odpad si nechat chvíli u sebe,“ dodal Radim Mana.

Abyste ale nemuseli nosit odpad zpět domů často, pomůže, když se podíváte na stěnu kontejneru. Tam je vyznačeno, které dny ho popeláři vyvážejí.

To, jak často popeláři kontejnery na tříděný odpad vyprazdňují, stanovují odbory životního prostředí městských částí, a to ve spolupráci s magistrátem.

Autor:

Nejčtenější

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Sparta - Teplice 0:1, další blamáž, zmar dokonal v závěru Moulis

Sparťanští hráči před utkáním proti Teplicím. Zleva: Srdjan Plavšić, Lukáš...

Fotbalová Sparta je v herních troskách. V jediném nedělním utkání 18. kola Fortuna ligy doma podlehla 0:1 průměrným...

Vyřítili se přímo z dálnice a narazili do kamionu u pumpy, zemřeli dva lidé

Osobní auto na čerpací stanici u dálnice D5 narazilo do odstaveného kamionu....

K tragické dopravní nehodě došlo v neděli večer na čerpací stanici u dálnice D5 na Berounsku. Osobní auto tam narazilo...

Vrah čerpadlářky měl netypický batoh, policie zveřejnila další stopu

Jeden z podezřelých v případu vraždy čerpadlářky na Mělnicku měl při činu...

Kriminalisté zveřejnili další informace z vyšetřování loupežné vraždy čerpadlářky u Nelahozevsi na Mělnicku. Podle...

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Další z rubriky

Ve Strahovském tunelu to bude méně klouzat, proti vodě pomohou drážky

Kaluž ve Strahovském tunelu

Pražská Technická správa komunikací dokončuje protiskluzovou úpravu vozovky ve Strahovském tunelu. Kvůli prosakující...

Cestujícím v metru hrají muzikanti, potkáte je na Florenci a Muzeu

Nalaďte se v metru

Cestující pražskou MHD se mohou ve čtvrtek naladit na Vánoce poslechem živé hudby v metru. Dopravní podnik pořádá...

V těle Jana Kočky mladšího byl alkohol a drogy, ukázala pitva

Na D11 se čelně střetla dvě vozidla. Řidiči nehodu nepřežili. (28. 9. 2018)

Středočeská policie zveřejnila výsledky toxikologických testů Jana Kočky mladšího, který zemřel při nehodě na dálnici...

Najdete na iDNES.cz