VIDEO: Krabici vezmou, letáky ne. Odpad vedle popelnic brát popeláři nemusí

  10:00aktualizováno  10:00
Vedle kontejnerů na tříděný i směsný odpad se často nachází nepořádek. Lidé totiž odkládají věci i vedle nádob. Někdy tam ale leží ještě několik týdnů – popeláři totiž některý odpad odvážejí, jiný ale nemusejí. V terénu se o tom přesvědčil reportér iDNES.tv Matěj Smlsal.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Je potřeba odlišit, zda jde o odpad směsný, nebo tříděný. Pokud odložíte věci vedle popelnic či kontejnerů na směsný odpad, zůstanou tam s největší pravděpodobností ležet i po návštěvě popelářů.

„Popeláři skutečně nemají ve svém popisu práce starat se o odpad, který je v okolí popelnic na směsný komunální odpad. Ti popelnici pouze svezou, ale následný doúklid kolem stanoviště je na vlastníkovi či správci objektu,“ informoval mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Fotogalerie

Právě vlastník či správce objektu se stará o to, aby popelnice pro daný dům byla dostatečně velká, případně aby svoz probíhal tak často, aby se nepřeplňovala.

„Pokud dochází k nějakému nepořádku v okolí těchto popelnic, musí se obyvatelé domu obrátit na majitele či správce objektu, který následně může oslovit svozové společnosti a v rámci nadstandardní služby zajistit tento doúklid. Samozřejmě úklid kolem stanoviště na směsný komunální odpad může zajistit i svépomocí nebo pomocí jakékoli jiné úklidové firmy. Ale je to opravdu v gesci nebo v povinnostech správce či majitele objektu,“ vysvětlil Mana.

Například v Tulské ulici v pražských Vršovicích někdo v první polovině května odložil vedle kontejnerů rozebranou postel i s matrací. Postel tam zůstávála i několik týdnů poté.

„Ten odpad, který lidé nechávají vedle kontejnerů na směs, je skutečně různorodý. Je to například starý nábytek, umyvadla, toaletní mísy, ale i menší staré koberce. Zkrátka to, co můžeme nazvat velkoobjemovým odpadem, který by měli odvézt do sběrného dvoru,“ apeluje na lidi mluvčí.

O drobný odpad se stará jiný tým

U tříděného odpadu je ale situace jiná. Tam se nestane, že by například krabice nebo tašky s plastem ležely vedle popelnic několik týdnů.

Velké kusy odvážejí hned popeláři. Ty menší, jako například letáky nebo krabičky od sýrů, nechávají, ale o ty se stará jiný tým popelářů.

„Pokud se budeme bavit o stanovištích na tříděný odpad, tak tam svozové společnosti posílají tak zvaná doúklidová vozidla. Jsou to většinou valníky. Obsluha těchto vozidel přijede a kolem stanoviště tento odpad uklidí,“ popsal Mana.

Doúklidová četa sebere veškerý odpad ležící vedle popelnic. Poté vezme koště, lopatu a celé stanoviště zamete, aby se tam nepovalovaly například ani papírky. Na závěr si uklizené místo vyfotí.

„Nejmenší četnost těchto doúklidů je dvakrát týdně, na vysoce exponovaných místech, hlavně tedy v centru města, je to dokonce sedmkrát týdně pětkrát denně,“ dodal mluvčí Pražských služeb s tím, že ročně odveze četa až sedm tisíc tun odpadu, který se válí vedle kontejnerů.

Za odkládání odpadu vedle kontejnerů na tříděný odpad přitom hrozí pokuta až 50 tisíc. Ovšem musel by vás někdo chytit.

Pokud jsou kontejnery plné, měli byste jít zkusit štěstí k dalším. „Nebude-li ani další kontejner prázdný, tak je ideální posečkat a odpad si nechat chvíli u sebe,“ dodal Radim Mana.

Abyste ale nemuseli nosit odpad zpět domů často, pomůže, když se podíváte na stěnu kontejneru. Tam je vyznačeno, které dny ho popeláři vyvážejí.

To, jak často popeláři kontejnery na tříděný odpad vyprazdňují, stanovují odbory životního prostředí městských částí, a to ve spolupráci s magistrátem.

Autor:


Nejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...Prahu zaplnily sdílené koloběžky, jezdci ohrožují lidi jízdou po chodnících

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

Segwaye i skútry z centra zmizely, chodci v Praze však stále musejí být na pozoru. Hlavní město zaplavila „zelená vlna“...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...

Serena to neustála, měla se omluvit, řekl Štěpánek v Rozstřelu

Tenista Radek Štěpánek v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel

Ještě jednou mu bude tleskat zaplněná hala. Tak jako v dobách, kdy pro Česko dřel v Davis Cupu nebo sváděl náramné...

Další z rubriky

Soud zprostil obžaloby policistu, který loni autem srazil dívku

Policisté poskytují první pomoc ženě, kterou v neděli krátce po druhé hodině...

Obvodní soud pro Prahu 1 dnes zprostil obžaloby policistu, který loni na konci října srazil ženu před pražským...

V Braníku hořelo auto, někdo na něj napsal název přepravní služby Uber

V pražském Braníku hořelo auto s nasprejovaným názvem Uber. (19.10.2018)

K požáru automobilu v pražském Braníku vyjížděli brzy ráno hasiči. Podle policie vozidlo s nasprejovaným nápisem Uber...

Soused uprchlé mamby volal strážníky na hada ve sklepě, byl gumový

Ilustrační snímek

Pražští strážníci se ve čtvrtek vrátili do Hlubočep hledat dalšího hada. Nedaleko místa, kde utekla mamba zelená, se...

Jobs Contact
Materiálový specialista (od 35.000 Kč)

Jobs Contact
Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Kraj Vysočina, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Zlínský kraj, Praha

Najdete na iDNES.cz