Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dominik, Marie a Ježíš... Svatovítská katedrála už má všech sedm zvonů

  13:22aktualizováno  13:22
Nad Prahou už zní tři nové zvony v chrámu svatého Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Nahradily původní zvony, o které katedrála přišla za první světové války. Dominik, Marie a Ježíš tak doplnily čtyři stávající zvony: Václava, Josefa, Jana Křtitele a největšího Zikmunda.

Do zvonice Svatovítské katedrály se vrátily tři zvony, o které chrám přišel za první světové války. Nesou jména svatý Dominik, Marie a Ježíš (na snímku). | foto: Tomáš Stařecký

Původní zvony byly před 96 lety odvezeny a roztaveny pro válečné účely. Nové zvony Dominika, Marii a Ježíše nyní pro pražský chrám odlila zvonařka Leticie Vránová-Dytrychová z Brodku u Přerova. Do katedrály dorazily 3. dubna.

Příznačně na Den zvoníků, tedy 30. dubna pak zvonům požehnal pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Doplnit zvony do celkového počtu sedmi se podařilo také díky tomu, že se v roce 2011 našla řada dárců.

Bratři František a Rudolf Pohlovi poskytli finance na výrobu největšího zvonu Dominik. Sponzorem druhého největšího zvonu Marie je Správa Pražského hradu. Na nejmenší nový zvon Ježíš se složilo sedm profesorů ČVUT v Praze. Proto jsou na jeho spodním obvodu zachycena jejich jména a znak školy.

Fotogalerie

"Zvon sloužil svým zvukem vždy člověku. Svolával k bohoslužbě, modlitbě, doprovázel člověka od narození ke smrti. Ale dával i výstrahu, varoval před nepřítelem, ohněm, povodní," připomněl kardinál Duka prvotní význam zvonů.

Patrony jsou i politici

Všechny tři zvony mají také své patrony. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová vyhověla přání kardinála Duky a stala se patronkou největšího zvonu Dominik. Manželka prezidenta Livie Klausová je patronkou zvonu Marie a třetí Ježíš je pod patronátem rektora ČVUT Václava Havlíčka.

Zvony byly na zvonici katedrály vyzdviženy ve středu 9. května. Dělníci kvůli tomu museli demontovat mříž ve druhém patře katedrální věže a částečně rozebrat kovovou zvonovou stolici. Poprvé se nové zvony i spolu s těmi ostatními rozezněly v sobotu 12. května, v den výročí posvěcení katedrály a zároveň v den oslav 450. výročí obnovení pražského arcibiskupství.

Slavnostní mše se v katedrále zúčastnili kněží z celého světa - přijeli například až z Ugandy nebo Indie. Na obřadu promluvil i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg nebo prezident Václav Klaus.

Při mši proběhlo velké čtvrthodinové zvonění. Po jejím skončení pak vyzvánělo postupně i společně všech sedm zvonů. "Zvonění byla pouze ukázkové, na každý sólový zvuk jednoho zvonu bylo vyhrazeno pouze 30 sekund, na celé představení pak 10 minut," uvedl hlavní zvoník Svatovítské katedrály Tomáš Stařecký.

Autor:Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Nesla jsem odpovědnost za vaši lenost, napsala Krnáčová v dopise kolegům

Adriana Krnáčová

Pražská primátorka Adriana Krnáčová zaslala členům pražského ANO dopis, v němž vysvětluje, proč nebude podzim obhajovat...

Karlovy Vary uspěly po nájezdech, Litvínov se raduje na Kladně

Zleva Adam Kubík z Kladna a Peter Jánský z Litvínova.

Karlovy Vary zažily v osmém kole baráže o hokejovou extraligu drama. Ztratily slibné vedení 4:1 a zápas musely otáčet...

Další z rubriky

O Smíchov se povede ve volbách tuhý boj, v úspěch věří Piráti i STAN

(Ilustrační snímek)

Během necelých čtyř let si v Praze 5 všech osm politických uskupení zvolených do zdejšího zastupitelstva vyzkoušelo...

Vedení Prahy po dvou letech opět řeší, zda vrátit tramvaje na Václavák

Tramvaje na Václavském náměstí.

Po dvou letech se magistrát vrátil k projednávání posílení tramvají v okolí Václavského náměstí. Institut plánování a...

Hotel u Staroměstského náměstí nejspíš bude, navíc i s dvacítkou bytů

Pohled na Staroměstskou radnici, chrám svatého Mikuláše a Pražský hrad.

U Staroměstského náměstí měl investor již před dvaceti lety v plánu přeměnit tamní domy v hotel. Praze nakonec došla...

Najdete na iDNES.cz