Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Motol obnoví opravu vychýleného pavilonu, za posun může spodní voda

  12:20aktualizováno  12:20
Vedení motolské nemocnice bude pokračovat v rekonstrukci posunutého křídla B dětského oddělení. Dělníci se sem vrátí v úterý ráno. Podle nemocnice mohly za posun budovy změny hydrogeologických podmínek pod budovou. Od začátku srpna se posunula zhruba o deset centimetrů.

Budova jednoho z pavilonů motolské nemocnice se pohnula o několik centimetrů | foto: iDNES.cz

"Pavilon B je definitivně odlehčen od všech nenosných konstrukcí, probíhá montáž fasády a střech. Je před dokončením sanace nosného skeletu a byla provedena kompletní sanace základových konstrukcí včetně drenáží a přípojek kanalizace," uvedla mluvčí nemocnice Pavlína Danková.

Za posun není podle zjištění údajně zodpovědná stavební firma, vliv neměla ani nedaleká stavba prodloužení metra A z Dejvické do Motola.

Nemocnice zastavila rekonstrukci pavilonu minulou středu a okamžitě svolala krizový štáb. První informace o pohybu dostalo vedení nemocnice na začátku srpna, to se budova posunula o dva centimetry, o necelé dva týdny později to již bylo deset centimetrů (o posunu čtěte zde).

Fotogalerie

Nemocnice proto přizvala odborníky, aby budovu i její podloží prozkoumali. V průběhu zkoumání pak dělníci budovu kontrolovali a měřili, zda se dál nepohybuje.

Zjištění odborníků pak ukázala, že při okolní výstavbě došlo ke změně hydrogeologických poměrů. "Je možné předpokládat, že hladina podzemní vody je výše, než za normálního stavu. Nejsou vyloučeny ani poruchy vodovodních řadů," uvedli odborníci.

V následujících týdnech pak budou při rekonstrukci dělníci budovu i nadále sledovat. Statik doporučil kontrolní měření po čtyřiadvaceti hodinách.

"Pokud naměřená hodnota posunu bude během pokračující stavby nadále narůstat a překročí hodnotu 10 milimetrů, doporučuje statik práce dočasně zastavit a svolat krizovou komisi," uvedla mluvčí.

Přestože ostatní budovy podle odborníků nejsou nijak ohroženy, vedení nemocnice doporučili, aby nechalo prověřit podloží pod celým motolským areálem. Rovněž budou zkontrolovány všechny rozvody vody a kanalizace.

Motolský pavilon jsme natáčeli 15.srpna 

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

V Libni a Karlíně se trénuje na povodně, až do večera bude omezený provoz

Město čekají protipovodňové manévry.

Celou sobotu probíhá v pražském Karlíně a v Libni protipovodňové cvičení. Obě čtvrti v letech 2002 a 2013 zasáhla...

Spalovna pro Středočeský kraj v obecním referendu neprošla

Vizualizace spalovny pro Středočeský kraj, (22. 9. 2018)

Obyvatelé Horních Počapel v místním referendu včera vyslovili nesouhlas se stavbou spalovny komunálního odpadu. Proti...

Na náplavkách v Praze budou kavárny i galerie, říká jejich kurátor

Jiří Sulženko je od června kurátorem pražských náplavek. (21.9.2018)

Oblíbené vltavské náplavky u Rašínova a Hořejšího nábřeží čekají od jara příštího roku velké změny. V útrobách...

Najdete na iDNES.cz