Potápěči našli ve Vltavě asi i středověké nástroje a pozůstatky mostu

  • 2
Mobilní telefony, fotoaparáty, či brýle. Ale také nástroje, které mohly sloužit středověkým řemeslníkům. To všechno našel potápěčský tým, který o víkendu zkoumal dno Vltavy u Karlova mostu v Praze. Mezi nálezy byly i kameny, které možná pocházejí z nejstaršího českého kamenného mostu.

Beden, do nichž potápěči shromáždili všechny vylovené "poklady", bylo nakonec více než čtyřicet. Mezi vylovenými předměty byl i revolver. A byť se jednalo zřejmě jen o repliku, odvezli ho kriminalisté k dalšímu zkoumání na balistiku (čtěte zde).

Pro archeology a památkáře však mají cenu jiné výlovky. Ty, jež nemají se současností nic společného.

"Vytáhli jsme několik kovových nástrojů a opracovaných opukových a pískovcových kamenů, které by zřejmě mohly pocházet z Juditina či Karlova mostu," řekl šéf Národního památkového ústavu v Praze Ondřej Šefců.

Právě Juditin most byl nejstarším kamenným mostem v českých zemích. Zničila ho povodeň v roce 1342. Teprve o patnáct let později ho nahradil Karlův most.

Jeden z dalších vylovených úlomků se pravděpodobně odštípl z barokní sochy svatého Iva, která stojí na prvním pilíři.

"Potápěči nalezli třeba i hroty dřevěných pilot, části zdobného litinového zábradlí, které je na nábřeží, torza keramických nádob, břidlicové tašky ze střechy Staroměstské mostecké věže, ale i zvířecí kosti," pokračuje Šefců.

Kosti samy o sobě by nebyly nijak zvlášť zajímavé, kdyby i ony nenesly stopy opracování. Jsou například seříznuté a jedna je i provrtaná. Mohlo by se tak jednat třeba o nástroje středověkých řemeslníků.

Předměty se budou dále zkoumat

"Nyní musíme výlovky vysušit a konzervovat, aby se nerozpadly. A rovněž oddělíme zrno od plev a budeme je dál zkoumat," říká Šefců.

Co našli potápěči

Opracované kamenné úlomky výzdoby, kovové a kostěné nástroje, torza nádob z keramiky, dřevěné hroty pilot, části zábradlí z nábřeží, šindele z věže, ale také mobily, fotoaparáty, mince, lahve, brýle, peněženku italského turisty, zřejmě startovací pistoli.

Nalezené předměty se později stanou autentickými exponáty výstavy, kterou na podzim plánuje Muzeum hlavního města Prahy ve Staroměstské mostecké věži. Právě zde, u paty věže a pod prvním obloukem Karlova mostu, průzkum dna probíhal.

Přibližně desítka profesionálních potápěčů se tu v hloubce do dvou metrů střídala v odkrývání bahnitých nánosů a sběru všech předmětů, které v písku a mezi kameny nalezla.

"Probádali jsme obdélník o rozměru asi 50 krát 15 metrů. Bylo to náročné, voda je studená a proud silný," říká šéf potápěčů Petr Slezák, jehož tým už má propracovanou techniku, jak se nenechat strhnout.

Chce to postavit se hlavou proti proudu a ploutvemi se zapřít o dno. A proč si potápěči vybrali zrovna leden? Protože je voda nejméně zakalená.