Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Rathova křesla usedla náměstkyně Moravčíková, na úřadě chystá změny

  10:58aktualizováno  15:12
Řízením Středočeského kraje byla po rezignaci hejtmana Davida Ratha dočasně pověřena jeho náměstkyně pro oblast majetku Zuzana Moravčíková z ČSSD. Ta už v tuto chvíli chystá na krajském úřadě personální změny. Z kanceláře hejtmana podle ní musí odejít lidé úzce spjatí s Rathem.

Pověřená středočeská hejtmanka Zuzana Moravčíková | foto:  Radek Cihla, MAFRA

"Nebudou pro mě pracovat lidé, kteří byli v blízkosti hejtmana," uvedla Moravčíková pro ČTK s tím, že by ale na druhou stranu nechtěla "zatřást" celým krajským úřadem. Proto by se personální obměna měla týkat jen jejího nejbližšího okolí. "Musím si vytvořit kabinet, kterému budu moci věřit," dodala. Kdo konkrétně bude muset odejít, ale neuvedla.

Ing. Zuzana Moravčíková

Narodila se 9. června 1957 v Jičíně, od roku 1985 žije s rodinou v Kutné Hoře. Je vdaná, má dvě děti. Před svým nástupem na Středočeský krajský úřad pracovala na radnici v Kutné Hoře jako vedoucí majetkového oddělení. Do politiky vstoupila na jaře 1997, kdy se stala členkou ČSSD. Od roku 2008 byla radní Středočeského kraje a náměstkyní hejtmana pro oblast majetku.

Zuzana Moravčíková byla pověřena řízením kraje do doby, než zastupitelé zvolí nového hejtmana. David Rath, obviněný z přijetí úplatku, na funkci ve středu rezignoval a vystoupil z ČSSD (více čtěte zde).

"Pověření jsem podepsala a přijala," řekla Moravčíková krátce po svém jmenování. Pracovat začala ve čtvrtek ráno. Co nejdříve chce nechat prověřit uzavírání smluv regionálního operačního programu. "Prověřím vyhlašování veřejných zakázek. První záležitostí bude buštěhradský zámek a také kladenská nemocnice," uvedla Moravčíková.

S ohledem na události kolem Davida Ratha se ve čtvrtek sešel na mimořádném zasedání Klub zastupitelů Středočeského kraje za ODS. Podle něj se nejedná o selhání jednotlivce, jak o tom mluví ČSSD. "Rath měl za sebou celou radu i většinu v zastupitelstvu. Je to selhání systému, které je třeba napravit," řekl po jednání klubu zastupitelů ODS Raduan Nwelati.

To ale pověřená hejtmanka jednoznačně odmítá. "Odmítám snahu zastupitelů za ODS svalit vinu za fatální selhání Davida Ratha na všechny zastupitele ČSSD. Není možné paušalizovat," řekla Moravčíková. Rathovo jednání je pro ni nepochopitelné a neomluvitelné. "Vyzývám ODS, aby situaci nezneužívala v předvolebním boji," dodala.

Uvedla, že 21. května svolá jednání rady kraje a co nejdříve také jednání zastupitelstva. Tam se bude také oficiálně volit nový hejtman. ČSSD navrhne Zuzanu Moravčíkovou, při hlasování se bude muset opřít o hlasy komunistů, s jejichž tichou podporou sociální demokraté v kraji vládnou.

Kdo bude na kandidátce pro krajské volby, není zatím jasné

Kromě Moravčíkové byl horkým kandidátem na hejtmana také náměstek Marcel Chládek (ČSSD). Ten je s nominací Moravčíkové spokojen. "Má to i logický vývoj, vzhledem k tomu, že je druhá na kandidátce ČSSD do krajských voleb. Je to řešení nejrychlejší a zároveň nejlepší a má mou plnou podporu. Spolupracovali jsme doposud a ta spolupráce bude pokračovat," uvedl Chládek.

Hejtmanka Zuzana Moravčíková bude v pátek od 15 hodin odpovídat on-line čtenářům iDNES.cz

Vedení středočeské sociální demokracie ve středu také navrhlo zřízení funkce statutárního vicehejtmana, kterým by se měl stát starosta Nymburka a hejtmanův náměstek Miloš Petera (ČSSD).

Jakým způsobem celá kauza zahýbá kandidátní listinou ČSSD do krajských voleb, zatím není jasné. "Nyní je pouze jisté, že vyškrtneme prvního Davida Ratha a ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou, která je rovněž stíhaná," uvedl Petera.

Náměstek hejtmana Robin Povšík (ČSSD) však navrhuje, aby byli z kandidátky vyškrtnuti také lidé, kteří byli na Ratha úzce napojeni. Zmínil například Rathova asistenta a bývalého mluvčího středočeských nemocnic Patrika Tomšů a Barboru Snopkovou Haberovou z hejtmanova kabinetu.

Kandidáti se tedy zřejmě posunou a první bude právě Moravčíková. "Je zřejmé, že ten, kdo bude hejtmanem, bude i prvním na kandidátce," podotkl Petera.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Byty a park místo silnice, Stuchlík předvedl vizi nového Libeňského mostu

Kandidát ANO na pražského primátor Petr Stuchlík představil plán, jak vyřešit...

Kandidát ANO na pražského primátora Petr Stuchlík navrhl neobvyklé architektonické řešení Libeňského mostu. Společně s...Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Další z rubriky

Budova VŠCHT je funkční, krásná a má vlastní pivovar, kde se vaří Lachout

VŠCHT má vlastní pivovar, kde se studenti učí vařit pivo Lachout (Lahodná...

Chemie často patří ve škole k obávaným předmětům, její praktické využití se vytrácí v biflování vzorečků. Jaké...

Na Benešovsku se srazilo auto s kamionem, dva lidé zemřeli

Na silnici první třídy u obce Votice na Benešovsku se odpoledne střetlo osobní...

Na silnici první třídy u obce Votice na Benešovsku se odpoledne střetlo osobní auto a kamion, zemřeli dva lidé. Silnice...

Staroměstský orloj se spustí po měsících oprav na konci září

Pražský Orloj slaví 600 let.

Staroměstský orloj bude po několikaměsíčních opravách uveden do provozu na svatého Václava, tedy 28. září....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz