Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nezaměstnaní už ve městech nepomáhají, jejich práce chybí

  19:28aktualizováno  19:28
Při úklidu ulic ve městech, ale třeba i v sociálních službách pomáhali od začátku roku nezaměstnaní lidé. Museli. Vykonávali takzvanou veřejnou službu. Jenže tu Ústavní soud v listopadu zrušil a nyní už není povinná. V ulicích měst a obcí to podle starostů bude znát.
Nezaměstnaní pomáhali například s úklidem sněhu. Ilustrační snímek.

Nezaměstnaní pomáhali například s úklidem sněhu. Ilustrační snímek. | foto: AP

Dva nezaměstnaní, kteří v Benešově pracují v takzvané veřejné službě, v těchto dnech odklízejí sníh. A jsou při současném počasí více než platní. Ve městě jsou ale poslední, v jiných už většinou takoví lidé nepracují.

Poté, co Ústavní soud v listopadu povinnou veřejnou službu zrušil, potýkají se radnice s úbytkem lidí, kteří jim od počátku roku bezplatně pomáhali s úklidem ulic a údržbou zeleně.

Veřejná služba

Veřejnou službu vykonávali nezaměstnaní zdarma zejména u měst a obcí. Museli pracovat 20 hodin týdně.

Pokud byli v evidenci úřadu práce déle než dva měsíce a bez vážného důvodu odmítli nabídku veřejné služby, úřad je z evidence vyřadil. Přišli tím o dávky hmotné nouze i o pojištění placené státem.

Ke službě se vybírají lidé evidovaní déle než jeden rok.

Dál existují veřejně prospěšné práce, časově omezené placené pracovní příležitosti.

Nyní totiž pracují nezaměstnaní již pouze dobrovolně. A tak se jim do práce, za kterou nedostanou ani korunu, nechce. Ve městech šlo přitom většinou o pomoc deseti až dvaceti lidí.

Nepracovali přitom jen na ulici. Třeba ve Slaném uklízeli také v šatnách sportovišť a v pečovatelských domech nebo třídili knihy ve skladech knihovny. Dohromady se tam vystřídalo padesát lidí.

Nezaměstnaní udělali kus práce

Podle ředitele benešovských technických služeb Bohumila Rataje udělali nezaměstnaní obrovský kus práce a jejich úbytek město pocítí.

"Hrabali listí, okopávali obrubníky, chodníky nám za těch pár měsíců neuvěřitelně prokoukly. Nemohli jsme si je vynachválit. Dva z nich, kteří ještě chodí, odklízejí sníh z chodníků a odhazují u pluhů," podotýká Rataj.

O žádné zneužívání pracovních sil prý nešlo. "Co vím, tak si práci chválili. Cítili se zapojeni, byla to pro ně vzpruha," říká Rataj.

Podobně je na tom Nymburk. Lidé registrovaní na úřadu práce dohlíželi od začátku školního roku na děti při přecházení devíti frekventovaných přechodů - u škol, školek, na rušných místech. Nyní město s veřejnou službou končí.

Protože ji však lidé hodnotili kladně, město se k ní v jiné podobě hodlá vrátit. "Projednáváme i možnosti odměny lidem, kteří by službu vykonávali. Jednáme s úřadem práce, že bychom využili institutu veřejně prospěšných prací," popsal místostarosta Zdeněk Vocásek. Právě převedení lidí na veřejně prospěšné práce by umožnilo vyplácet nezaměstnaným odměnu v řádu několika tisíců korun.

Odpůrci tvrdí, že berou práci zaměstnaným

Podobně uvažuje i starosta Mělníka Ctirad Mikeš, podle kterého byla právní úprava služby bezzubá.

"Kdo chtěl, mohl z veřejných prací vyklouznout. A nyní - kdo pracuje zdarma, nemá k výkonu motivaci," míní Mikeš. "Pokud by bylo dáno, že třeba po třech měsících veřejné služby přejdou nezaměstnaní na veřejně prospěšné práce, kde budou dostávat peníze, fungovalo by to lépe."

Úbytku sil ze strany nezaměstnaných litují třeba i ve Slaném, Příbrami nebo v Kutné Hoře. "Vystřídalo se tu asi šedesát lidí. Potřebovali bychom je jako sůl," přiznává ředitel kutnohorských technických služeb Jan Jäger.

"Samozřejmě někteří měli zájem pracovat, jiní ne. Hrabali trávu, listí, sbírali odpadky. Nyní budeme muset asi lidi najímat. Také se nám povedlo získat dotaci na zaměstnávání lidí ve veřejně prospěšných pracích."

Veřejnou službu od jejího zavedení kritizují některé lidskoprávní organizace či sdružení. Institutu vytýkají, že bere práci zaměstnaným.

"Dva nezaměstnaní jsou posíláni na místo, kde byl předtím jeden placený člověk," upozorňuje mluvčí Akčního spolku nezaměstnaných Tomáš Vokoun.

"Protože pracují dvacet hodin týdně, také jim to znemožňuje pořádně se věnovat hledání nového zaměstnání. A rovněž to má stigmatizující efekt: přednostně jsou totiž nezaměstnaní posíláni na práce, které jsou všeobecně považovány za podřadné," shrnuje Vokoun.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Další z rubriky

Budova VŠCHT je funkční, krásná a má vlastní pivovar, kde se vaří Lachout

VŠCHT má vlastní pivovar, kde se studenti učí vařit pivo Lachout (Lahodná...

Chemie často patří ve škole k obávaným předmětům, její praktické využití se vytrácí v biflování vzorečků. Jaké...

Prioritní jsou pro nás okruh, metro i rychlodráha, říká Stuchlík

Kandidát ANO na pražského primátora Petr Stuchlík na tiskové konferenci k...

Ve středu dopoledne představil kandidát ANO na pražského primátora Petr Stuchlík své řešení pro pražskou dopravu....

Staroměstský orloj se spustí po měsících oprav na konci září

Pražský Orloj slaví 600 let.

Staroměstský orloj bude po několikaměsíčních opravách uveden do provozu na svatého Václava, tedy 28. září....

Najdete na iDNES.cz