Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Povodně 2002: Spolana Neratovice děsila především svou mlčenlivostí

  13:38aktualizováno  13:38
Ničivé povodně v roce 2002 se nevyhnuly ani neratovické Spolaně. Místní obyvatele děsilo, že nepodávala o situaci uvnitř továrny žádné informace. Zpočátku nikdo nevěděl, co vlastně z chemičky uniklo. Dnes, po deseti letech, hlásí továrna městu každou událost mobilními telefony.

Tři dny byla Spolana zaplavená vodou. Místní lidé dlouho nevěděli, co se uvnitř děje. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

V roce 2002 si právě Spolana odnesla vůbec nejhorší pověst ze všech aktérů záplav. Kvůli tomu, že neinformovala o únicích nebezpečných látek, ji kritizovali lidé, úřady i ekologové. Zprvu se hovořilo jen o úniku chloru.

"Komunikace mezi námi a chemičkou nebyla ani před povodněmi příliš živá," vzpomíná bývalý starosta Neratovic František Morava. "Nejhorší byly první tři dny. To byla větší část Spolany pod vodou a my jsme nevěděli skoro nic," popisuje. "Myslím ale, že tehdy nemělo informace ani vedení Spolany, vládl zmatek."

Ředitelství továrny se tehdy muselo přestěhovat do základní umělecké školy, kde zasedal krizový štáb. "Od té chvíle se naše komunikace o dost zlepšila, scházeli jsme se i s ostatními starosty, abychom si sdělili, jak to vypadá. Vypracovali jsme i lepší varovný systém," uvádí Morava.

Únik chloru se v několika málo dnech minimálně jednou opakoval, takže ve městě stály autobusy připravené na evakuaci obyvatel. Naštěstí je nikdo nemusel využít. Lidé v okolní zelinářské oblasti si ale týden nato stěžovali na spálené stromy a scvrklou zeleninu.

Kontejnery s hořlavými chemikáliemi, které uplavaly do Labe, lovili vojáci a pracovníci Spolany u Štěpánského mostu v Obříství ještě dva týdny. Kolik chloru při povodních ve skutečnosti uniklo, Spolana tehdy nevyčíslila.

A neudělala to ani nyní, když MF DNES vznesla oficiální dotaz k jejímu novému vedení. Podle zaslaného vyjádření však tehdy nedošlo k žádné nevratné škodě na životním prostředí. Továrna se prý hned po povodních pustila do odstraňování následků. "Především byl zrekonstruován sklad chloru a zabezpečen proti úniku na nejvyšší technicky možné úrovni," stojí ve vyjádření.

Spolana dnes má funkční varovný systém

Ekologická organizace Greenpeace, která tehdy stav Spolany sledovala, je přesvědčena, že provoz nebyl na povodně připraven. "Zabezpečeny nebyly ani dioxinem zamořené budovy," uvádí lékař Miroslav Šuta, který tehdy u Greenpeace působil. "Vedení Spolany při informování veřejnosti situaci zlehčovalo."

Když se dnes v Neratovicích spustí siréna, měli by se obyvatelé běžet schovat do některé z budov, zavřít okna a nevycházet. Když začne hlásit městský rozhlas, musí naopak všichni ven a poslouchat instrukce, zda se mají chystat k evakuaci. Oba typy výstrahy varují obyvatele před úniky nebezpečných látek ze Spolany. Na chemičku jsou oba systémy přímo napojeny.

"Kromě toho chodí všem členům krizového štábu informace ohledně všech, třeba i menších událostí na mobil," popisuje místostarosta města Tomáš Hrodek několik let starý varovný systém, který se podle něj osvědčil.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

VIDEO: Motorkář ujížděl policistům a havaroval. Našli u něj drogy

Policie honila opilého a zdrogovaného motorkáře

Policisté motorizované jednotky si v sobotu před půlnocí všimli v Praze motorkáře, kterého chtěli zkontrolovat a...

Prioritní jsou pro nás okruh, metro i rychlodráha, říká Stuchlík

Kandidát ANO na pražského primátora Petr Stuchlík na tiskové konferenci k...

Ve středu dopoledne představil kandidát ANO na pražského primátora Petr Stuchlík své řešení pro pražskou dopravu....

Staroměstský orloj se spustí po měsících oprav na konci září

Pražský Orloj slaví 600 let.

Staroměstský orloj bude po několikaměsíčních opravách uveden do provozu na svatého Václava, tedy 28. září....

Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!
Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!

To, že je kojení přínosné pro dítě i pro matku, a to jak z krátkodobého, tak i z dlouhodobého hlediska, je všeobecně známé. Kojení dětí je proto doporučováno až do šesti měsíců jejich věku. Bohužel však méně něž 17 % žen ve Velké Británii dokáže po celou tuto dobu pouze kojit, aniž by muselo dítě přikrmovat. A právě v těchto situacích je nutné najít adekvátní alternativu.

Najdete na iDNES.cz