Tři dny byla Spolana zaplavená vodou. Místní lidé dlouho nevěděli, co se uvnitř děje.

Tři dny byla Spolana zaplavená vodou. Místní lidé dlouho nevěděli, co se uvnitř děje. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Povodně 2002: Spolana Neratovice děsila především svou mlčenlivostí

  • 2
Ničivé povodně v roce 2002 se nevyhnuly ani neratovické Spolaně. Místní obyvatele děsilo, že nepodávala o situaci uvnitř továrny žádné informace. Zpočátku nikdo nevěděl, co vlastně z chemičky uniklo. Dnes, po deseti letech, hlásí továrna městu každou událost mobilními telefony.

V roce 2002 si právě Spolana odnesla vůbec nejhorší pověst ze všech aktérů záplav. Kvůli tomu, že neinformovala o únicích nebezpečných látek, ji kritizovali lidé, úřady i ekologové. Zprvu se hovořilo jen o úniku chloru.

"Komunikace mezi námi a chemičkou nebyla ani před povodněmi příliš živá," vzpomíná bývalý starosta Neratovic František Morava. "Nejhorší byly první tři dny. To byla větší část Spolany pod vodou a my jsme nevěděli skoro nic," popisuje. "Myslím ale, že tehdy nemělo informace ani vedení Spolany, vládl zmatek."

Ředitelství továrny se tehdy muselo přestěhovat do základní umělecké školy, kde zasedal krizový štáb. "Od té chvíle se naše komunikace o dost zlepšila, scházeli jsme se i s ostatními starosty, abychom si sdělili, jak to vypadá. Vypracovali jsme i lepší varovný systém," uvádí Morava.

Únik chloru se v několika málo dnech minimálně jednou opakoval, takže ve městě stály autobusy připravené na evakuaci obyvatel. Naštěstí je nikdo nemusel využít. Lidé v okolní zelinářské oblasti si ale týden nato stěžovali na spálené stromy a scvrklou zeleninu.

Kontejnery s hořlavými chemikáliemi, které uplavaly do Labe, lovili vojáci a pracovníci Spolany u Štěpánského mostu v Obříství ještě dva týdny. Kolik chloru při povodních ve skutečnosti uniklo, Spolana tehdy nevyčíslila.

A neudělala to ani nyní, když MF DNES vznesla oficiální dotaz k jejímu novému vedení. Podle zaslaného vyjádření však tehdy nedošlo k žádné nevratné škodě na životním prostředí. Továrna se prý hned po povodních pustila do odstraňování následků. "Především byl zrekonstruován sklad chloru a zabezpečen proti úniku na nejvyšší technicky možné úrovni," stojí ve vyjádření.

Spolana dnes má funkční varovný systém

Ekologická organizace Greenpeace, která tehdy stav Spolany sledovala, je přesvědčena, že provoz nebyl na povodně připraven. "Zabezpečeny nebyly ani dioxinem zamořené budovy," uvádí lékař Miroslav Šuta, který tehdy u Greenpeace působil. "Vedení Spolany při informování veřejnosti situaci zlehčovalo."

Když se dnes v Neratovicích spustí siréna, měli by se obyvatelé běžet schovat do některé z budov, zavřít okna a nevycházet. Když začne hlásit městský rozhlas, musí naopak všichni ven a poslouchat instrukce, zda se mají chystat k evakuaci. Oba typy výstrahy varují obyvatele před úniky nebezpečných látek ze Spolany. Na chemičku jsou oba systémy přímo napojeny.

"Kromě toho chodí všem členům krizového štábu informace ohledně všech, třeba i menších událostí na mobil," popisuje místostarosta města Tomáš Hrodek několik let starý varovný systém, který se podle něj osvědčil.