Povodeň 2002 v české metropoli.

Povodeň 2002 v české metropoli. | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Povodně 2002: Kulminující Vltava roztřásla Karlův most

  • 1
Přesně před deseti lety postihly i Prahu ničivé povodně. Průtok Vltavy byl tehdy stonásobně vyšší, než je obvyklé. Své domovy museli opustit lidé z Malé Strany, Libuše, Karlína, Starého Města a Josefova. "Evakuace Karlína byla, jako byste naráz vystěhovali okresní město," vzpomíná tehdejší pražský primátor Igor Němec.

Celkem se narychlo stěhovalo ke známým či do tělocvičen zhruba 50 tisíc lidí. Někteří neposlechli hned a záchranáři se pro mě museli později vracet. "Byl to smutný pohled na lidi, kteří věnovali víkend tomu, aby opevnili svá obydlí pytli s pískem, ale nakonec byla voda o dva metry výš," popisuje vyklízení Malé Strany Němec.

Kromě obrovského množství vody s sebou Vltava s Berounkou přinesly všechno, co cestou strhly v jižních a středních Čechách. Městem proplula například chata, maringotka i návěs náklaďáku.

"Karlův most má ze všech pražských mostů nejužší mezery mezi pilíři a je složen z kvádrů. Ve chvíli, kdy by byl narušen kmeny nebo jinými velkými předměty, by byla jenom otázka času, než by se ty ostatní kvádry uvolnily a most by spadl," vypráví hasič Václav Kratochvíl, jehož četa měla v té době na starost právě Karlův most.

On tehdy přišel s nápadem, aby plovoucí předměty usměrňoval bagr s prodlouženým ramenem. Stroj zapůjčila společnost z Plzně, jeho obsluha musela pracovat poslepu (čtěte Hasič zavolal bagr a zachránil Karlův most).

12. srpna 2002

* Korytem ráno teklo 1 400 kubíků za sekundu, večer se čekalo 2 500 kubíků.
* Magistrát před polednem vyhlásil třetí povodňový stupeň. Praha čeká dvacetiletou povodeň, řekl primátor.                      * V Klementinu po poledni uzavřeli knihovnu, ve 14 hodin magistrát uzavřel Smetanovo nábřeží.
* Kolem 14. hodiny primátor mluvil o padesátileté vodě. Záchranáři na Malé Straně odtahovali vozidla.
* Zoologická zahrada začala s evakuací nejvíce ohrožených zvířat, z Nemocnice Na Františku se stěhovalo zhruba sto pacientů.
* V 17 hodin povodňová komise žádala, aby se lidé vyhnuli centru.
* Na Kampě se chystaly pytle písku, někde voda vytekla na chodníky.
* Kolem 23. hodiny záchranáři evakuovali nábřežní části Prahy. Metro se uzavřelo mezi stanicemi Florenc a Nádraží Holešovice.

"Kluci stáli s dalekohledy na mostě a navigovali ho, kde něco plave. Pak mu ukazovali, jak jsou ty předměty daleko, a on jim pomáhal proplout pod mostem. Některé nasměroval mezi pilíře, jiné rozbil," popsal práci bagristy Kratochvíl. Na mostě tehdy jeho parta strávila 38 hodin.

V jednu chvíli byl nápor vody na most tak prudký, že se celý začal třást. Bylo to 14. srpna zhruba kolem druhé ráno, když se sešel nejsilnější proud Vltavy i Berounky. "Stáhl jsem kluky dolů. Kdyby most spadl, tak bychom tomu už v tu chvíli nezabránili. Asi po půlhodině už to bylo zase normální," dodal Kratochvíl.

Když zbyl čas, vytahoval bagr některé předměty z vody, aby nemohly poničit další mosty. "Volal mi pán, že prý jsme vytáhli jeho loď, a přijel si pro ni," zmínil ještě šéf hasičské čety.

Nejezdilo metro, nešel proud

Během povodní byl v centru města vypnutý proud. Jindy zaplněné blikající a živé centrum se ponořilo do tmy.

Před deseti lety velká voda zastavila i metro. Nejdřív zatopila část trasy C skrz stanici Nádraží Holešovice a později i velkou část linky B.

V době povodní ve městě natáčel i herec Sean Connery. Vyzval Prahu, ať o povodních co nejrychleji natočí dokument. Nabídl, že k němu namluví komentář a vyzve svět, aby městu pomohl. Nic takového se však nestalo. "O takové sbírce nevíme," uvedl koncem minulého týdne magistrát.

Praha plavala, primátor uklidňoval

Prahou tehdy protékalo asi 5 000 metrů krychlových vody za sekundu. V srpnu je přitom běžných zhruba 50 metrů. Pod vodou už bylo deset čtvrtí a lidé se od primátora Igora Němce v přímém televizním vstupu dozvěděli, že "situace je nadmíru výtečná". Výrok byl při pohledu na zatopené město tak absurdní, že si na něj i po letech vzpomene skoro každý.

13. srpna 2002

* V noci voda zaplavila Kampu.
* Před 6. začala evakuace Lahovic a Lahoviček a části Zbraslavi, později Kampy a Malé Strany. Pokračovala evakuace Karlína, Smíchova a Holešovic.
* Od 8 ráno uzavřen Karlův most, od 12 i Mánesův. Do večera to platilo pro všechny mosty vyjma Barrandovského.     * Na trase B uzavřena stanice Křižíkova, později i Invalidovna, Malostranská a Staroměstská. Ve 22 hodin přestalo jezdit metro centrem města.
* V 8 hodin primátor potvrdil, že se blíží více než stoletá voda.
* Před 11. hodinou policie uzavřela celou karlínskou oblast.
* Energetici v poledne odpojili celý Karlín, nábřeží Starého Města, Libeň, Holešovice i další oblasti.
* Primátor po 13. hodině oznámil, že korytem Vltavy poteče kolem 18. hodiny až 4 500 kubíků za sekundu.

Obdobné to bylo s jeho výzvou, aby lidé co nejvíc jezdili metrem. Přitom o několik hodin později už bylo zatopené vodou.

Jak se stalo, že primátor vypouštěl z úst věty, nad kterými lidé údivem zvedali obočí?

"Vše se vyvíjelo velmi rychle. Nikdo, bohužel ani vodohospodáři, nevěřil, že přijde něco tak obrovského," vzpomíná dnes Němec. V pohotovosti byl nepřetržitě tři dny a tři noci. Celou dobu prý uplatňoval pravomoci, které jiný primátor uplatňovat nemusel.

"Stále jsem měl na paměti, že jde o životy lidí, což mě ještě dnes v noci budí: Musí se zabránit zmaření lidských životů a zabránit panice!" dodal bývalý primátor.

Zároveň přiznal, že některé výroky nebyly úplně dobře formulované, "jestli to však byly ony, co té panice zabránily, pak nebyly chybné", míní. Pravda je, že v přímé souvislosti s povodněmi tehdy v metropoli nikdo nezemřel. Po první povodňové vlně se utopil muž z Radotína. Díval se na rozvodněnou Vltavu a při tom se opřel o deštník. Ten se složil a muž spadl do vody.

Jak spolehlivé byly tehdy předpovědi, líčí i další Němcova vzpomínka. "Členové krizového štábu si odjeli na základě zprávy z Povodí Vltavy, že voda v noci stoupne jen o 10 centimetrů, odpočinout. Já jsem o půlnoci u botelu Admirál zjistil, že voda sice stoupá o 10 centimetrů, ale za hodinu!" To se stalo v noci ze 13. na 14. srpna 2002.