Lídři středočeských stran: Zleva Pavel Jetenský (KSČM), Raduan Nwelati (ODS),

Lídři středočeských stran: Zleva Pavel Jetenský (KSČM), Raduan Nwelati (ODS), Helena Langšádlová (TOP 09) a Josef Řihák (ČSSD). | foto: Radek Cihla, MAFRA

Středočeská ODS se v krajské vládě nechce stát rukojmím silné levice

  • 1
Po volbách mají sociální demokraté ve středních Čechách několik možností, jak v kraji vládnout. Nejpravděpodobnější je spojení s komunisty. Ovšem ne jako po minulých volbách, kdy ČSSD vládla s jejich tichou podporou. Komunisté chtějí místa v zastupitelstvu. Pro ODS by spojení s ČSSD mohlo být politickou sebevraždou.

Nejenže by ODS musela sociální demokracii v některých otázkách ustoupit, ale stejně by nikdy neměla jistotu, že se levice nespojí proti ní. Jinak řečeno, komunisty úplně odstavit nedokáže. A jak tvrdí členové ODS, kvůli několika křeslům v radě by do toho ani nešli.

"Byli bychom rukojmí v krajské vládě, převaha levice je příliš výrazná," řekl už v sobotu kladenský primátor a dvojka kandidátky ODS Dan Jiránek. I podle lídra občanských demokratů Raduana Nwelatiho by ČSSD chtěla v koalici ODS jen naoko, aby to vypadalo lépe, ale dál by mohla hlasovat s komunisty.

Politolog Kamil Švec spolupráci ODS s ČSSD zcela vylučuje. "Pokud tedy nebude chtít ODS spáchat sebevraždu," dodává. Pro ODS by podle něj znamenala naprostou rezignaci a ohrozila by její už tak oslabenou pozici v kraji.

ČSSD a KSČM (39 mandátů)

Na čem se shodnou:
- budování domovů pro seniory
- odmítají prodej krajských nemocnic
- zachování příspěvků na zdravotnické poplatky a žákovského jízdného

Na čem se neshodnou:
- zásadní rozpor na krajské úrovni není, pro KSČM je priorita nezaměstnanost, tu ČSSD v programu nemá

Členská základna sociální demokracie sice není v názoru na případného koaličního partnera úplně jednotná, ale spíš se přiklání ke KSČM. Okresní výbory ČSSD se scházejí tento týden. Strana chce sice nejprve vyjednávat podporu pro menšinovou vládu, ale to se jí nejspíš nepovede - ani u KSČM ani u ODS.

Komunisté nemají důvod netrvat na křeslech v radě, když získali jen o jediný mandát méně než sociální demokraté. "Vedení strany potřebuje saturovat lídry a konečně jim dát skutečné politické funkce, aby se do budoucna vytvořila elita zkušených politiků," říká politolog Jan Bureš, v minulosti blízký sociální demokracii.

Být v opozici by podle něj komunistům nijak neuškodilo, naopak. "Pokud jim ČSSD křesla v radě prostě nedá, nebudou podporovat koalici s ODS a nechají v tom ČSSD vykoupat," tvrdí Bureš.

ODS vadí mimo jiné i Rathovi "pohrobci"

Bude záležet na tom, v čem bude sociální demokracie schopná při vyjednávání s ODS ustoupit. "Rath byl dogmatik, Řihák je pragmatik," upozorňuje politolog. Podle něj by ODS do koalice mohla jít proto, aby měla vliv na rozdělování peněz, zejména na dotace do obcí a měst. Navíc v nevýrazné krajské opozici mnoho bodů nenažene.

ČSSD a ODS (36 mandátů)

Na čem se shodnou:
- omezení provozních výdajů
- budování školek
- zachování stipendií učňům
- odmítají prodej krajských nemocnic i rušení autobusových spojů

Na čem se neshodnou:
- nechtějí zadlužovat kraj, ale neshodnou se, kde šetřit
- ODS odmítá proplácení zdravotnických poplatků, žákovské jízdné a Rathovy spojence v radě

Odhlédneme-li od programových zásadních neshod ČSSD a ODS nebo vzájemné nevraživosti vygradované v posledních týdnech před volbami, existuje ještě další překážka pro koalici těchto dvou stran. A sice personální obsazení.

Občanští demokraté odmítají, aby v radě byli lidé, kteří úzce spolupracovali s trestně stíhaným exhejtmanem Davidem Rathem. Jiránek je v sobotu nazval "pohrobky po Rathovi".

Těch, kteří už v krajské radě byli a mohou v ní být zase, je několik. Třeba Marcel Chládek, Milan Němec, Miloš Petera, ale možná i současná hejtmanka Zuzana Moravčíková. "Obětovat senátora a stínového ministra školství Marcela Chládka by byla velká chyba, je to jeden z nejschopnějších politiků středočeské sociální demokracie," tvrdí politolog Bureš.