Josef Řihák (ČSSD) a Pavel Jetenský (KSČM)

Josef Řihák (ČSSD) a Pavel Jetenský (KSČM) | foto: Radek Cihla, MAFRA

Ve Středočeském kraji bude vládnout ČSSD společně s KSČM

  • 31
Středočeská KSČM přistoupila na nabídku sociálních demokratů, kteří v krajských volbách těsně zvítězili právě před komunisty, že bude mít v nové krajské vládě čtyři křesla a ČSSD sedm. Navíc jeden z komunistických radních bude náměstkem hejtmana.

ČSSD bude mít v radě kraje sedm zástupců včetně hejtmana a pěti náměstků, KSČM obsadí čtyři křesla. Proti původnímu návrhu si komunisté prosadili jednoho náměstka. Informoval o tom předseda středočeské ČSSD Miloš Petera. Písemná dohoda o spolupráci by podle šéfa krajských komunistů Stanislava Grospiče mohla být stvrzena v pondělí.

Na novém požadavku se už před schválením návrhů dohodl krajský výbor středočeské KSČM na společném jednání s komunistickými zastupitely, informovala šéfka zastupitelského klubu Jiřina Fialová. Předseda středočeské ČSSD Miloš Petera označil tehdy tento požadavek za reálný.

Sociální demokraté nabídli komunistům buď čtyři řadové radní, nebo dva radní a jednoho náměstka (více čtěte zde). Komunisté však nyní požadovali čtyři křesla včetně funkce hejtmanova náměstka. Dále jednoho uvolněného předsedu výboru a písemnou dohodu o spolupráci.

Komunisté budou mít čtyři radní a povedou nový rezort finanční kontroly

KSČM připadne nově zřízený resort finanční kontroly, dále oblast majetku, kultury a zdravotnictví. ČSSD bude řídit dopravu, životní prostředí, školství, regionální rozvoj, finance a sociální věci. Z původního rozdělení resortů vypadla oblast legislativy, již podle Gropiče měl dostat do působnosti hejtman. Volební lídr krajské ČSSD a kandidát na hejtmana Josef Řihák ale řekl, že o tom nemá žádné informace.

Nový náměstek pro finanční kontrolu bude mít podle šéfky zastupitelského klubu KSČM Jiřiny Fialové na starosti vnitřní finanční toky a vnitřní audit. Na dotaz, zda v tomto směru nestačí činnost kontrolního výboru zastupitelstva, uvedla, že tomuto orgánu vedenému opozicí v minulém období řada věcí unikla.

"Řekla bych, že kontroly není nikdy dost a tady to bude hlavně z toho finančního pohledu, tedy i hospodaření příspěvkových organizací a nemocnic," dodala Fialová. Podle Grospiče rozhodně nepůjde o radního bez portfeje, kterého komunistům navrhovala ČSSD. "Bude mít i konkrétně přiřazenou odpovědnost," podotkl.

Personální otázky ještě nejsou dořešeny, určitou představu už ale strany mají. Náměstkem pro finanční kontrolu se zřejmě stane volební lídr středočeské KSČM Pavel Jetenský, který byl v minulém období šéfem finančního výboru. Fialová je z pozice šéfky zdravotního výboru adeptkou na funkci radní pro zdravotnictví. Oblast majetku KSČM zřejmě svěří někdejšímu předsedovi komise pro majetek kraje Pavlu Hubenému a radním pro kulturu by se podle Grospiče mohl stát Zdeněk Štefek, který byl v minulosti ve vedení Komunistického svazu mládeže.

Sociálním demokratům zůstává sedm křesel včetně hejtmana

V ČSSD se podle Řiháka hovoří o tom, že finance dostane na starosti dosavadní vedoucí ekonomického odboru krajského úřadu Jiří Peřina.

Staronovými členy rady by se měli stát současný náměstek pro regionální rozvoj Marcel Chládek a radní pro školství Milan Němec. Petera už údajně nemá zájem o životní prostředí, ale chtěl by být náměstkem pro dopravu.

Jeho židli by měl obsadit starosta Cerhenic Marek Semerád, který se v minulosti dostal do centra pozornosti v souvislosti s funkcí šéfa středočeského zastoupení v Bruselu (více čtěte zde). Podle kritiků jeho práce neodpovídala platu 90 tisíc korun měsíčně a funkci dostal jako "trafiku" od bývalého hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD). Sociální oblast by měl v nové krajské vládě dostat na starosti náměstek kladenského primátora Zdeněk Syblík.

Komunisté trvají na písemné dohodě o spolupráci, ČSSD se tomu podle Petery nebrání. "Odmítli jsme koaliční dohodu, navrhujeme jenom dohodu o spolupráci mezi kluby zastupitelů," uvedl. Další pracovní schůzka s KSČM je plánována v neděli, kdy by měly veškeré záležitosti doladit.

Plán na jednobarevnou menšinovou vládu ČSSD nevyšel

ČSSD chtěla nejprve sestavit jednobarevnou menšinovou vládu a hledala pro ni podporu, a to jak u komunistů, tak i u občanských demokratů, kteří ve volbách skončili na třetím místě.

ODS označila podporu ze své strany za nepravděpodobnou a nakonec oznámila, že zůstane v opozici. Komunisté s ohledem na těsný výsledek voleb a počet získaných mandátů (ČSSD 20, KSČM 19 - pozn. red.) trvali na místech v krajské radě.

Od pondělí byl mandát vyjednávacího týmu ČSSD širší - sociální demokraté nabízeli KSČM křesla v radě, nemuselo to však nutně znamenat koaliční spolupráci. Možný byl i vstup KSČM do krajské vlády bez uzavření koaliční dohody. Ustavující zastupitelstvo, ze kterého vzejde nová krajská vláda, je svoláno na úterý.