Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Profesionálové hasili muzeum, dobrovolníci kontejner. Teď budou papírovat

  11:26aktualizováno  11:26
Noční požár střechy Národního muzea v Praze si vyžádal mimořádné nasazení hasičů. Všichni dostupní profesionálové k němu vyjeli, na místě jim pomáhali také dobrovolní hasiči. Jejich jednotky navíc musely obsadit prázdné stanice a řešit například požár kontejneru. Teď je čeká papírování.

Na Václavské náměstí se krátce po půl druhé ráno sjeli všichni hasiči, kteří v Praze sloužili. Celkem tam zasahovalo na 150 hasičů z dvanácti profesionálních a osmi dobrovolných jednotek.. (12. února 2016) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Na horní konec Václavského náměstí se po půl druhé ráno sjely jednotky z celé metropole, celkem zasahovalo 150 hasičů z dvanácti profesionálních a osmi dobrovolných jednotek. Tím pádem se ale vyklidily zásahové stanice.

Neznamenalo to však, že v případě vypuknutí jiného požáru neměl kdo pomáhat.

Národní muzeum hořelo. Hasiči museli rozebrat střechu

„Pokud jsou profesionální hasiči venku ze svých stanic, ti dobrovolní jsou povoláni jako záloha na hasičské stanice, které by jinak byly prázdné,“ popsala systém mluvčí hasičů Pavlína Adamcová.

„Suplující“ hasiči museli v noci například k požáru kontejneru.

Situace, kdy dobrovolní hasiči na stanici zaskakují za profesionální, ale nejsou běžné, děje se tak pouze při velkých požárech. K nim prioritně operační středisko povolá profesionální jednotky.

„Velitel zásahu pak může podle potřeby požádat o navýšení sil,“ dodala Adamcová. Běžně dobrovolné jednotky fungují při požárech i jiných zásazích jako podpora, k ohni například vozí vodu.

Fotogalerie

V případě potřeby operační středisko rozešle dobrovolným sborům SMS zprávy a jejich jednotky pak mají povinnost vyjet v případě, že se předem neodhlásily.

Podobná mimořádná situace, která si vyžádala nasazení všech hasičů, se odehrála na Florenci v roce 2010, kdy v nevyužívané budově drah zahynulo devět lidí a pes (psali jsme zde).

„Situace, ke které došlo dnes, se s tou před šesti lety nedá srovnávat. Dnes naštěstí nezemřeli žádní lidé,“ dodává Adamcová.

Aby hasiči náročnou práci vydrželi, na místě se střídají. V případě muzea výměna proběhla v sedm hodin ráno, zasahující hasiči se pak střídají každou asi půl hodinu kvůli odpočinku a výměně lahve se vzduchem. Od devíti hodin je na místě také vyšetřovatel. Hasiči stále hlídají ohniska požáru a na místě zůstanou do odpoledne.

Přímý přenos iDNES.cz z Wenceslas Square Hotelu u Národního muzea:

Po požáru do práce

Dobrovolní hasiči leckdy u požáru stráví dlouhé hodiny, ale stejně potom musejí vyrazit do svého zaměstnání.

„Výjimkou jsou mimořádné události, kdy se do práce nemusí, pak se žádá o refundaci mzdy. V případě menších požárů ale normálně vstanou a jdou do práce,“ popsal Martin Wagner, starosta Městského sdružení hasičů hl. m. Praha.

Navíc je s každým zásahem spojené papírování - vyřízení náhrady mzdy a nepřítomnosti v práci. Zaměstnavatelé podle Wagnera nemají tolik problém s refundací mzdy jako s absencí pracujícího člověka.

„Zákon sice hovoří o tom, že zaměstnavatel je povinen uvolnit hasiče z pracovního dne, někdy jsou s tím ale problémy. Stane se, že zaměstnavatel řekne: ‚Platí tě hasiči, tak už třeba nechoď,“ dodává Wagner.

Škody budou nižší, než se zdálo, řekl ministr

Škody, které způsobil požár na Národním muzeu, podle ministra kultury Daniela Hermana nebudou tak rozsáhlé, jak se zprvu zdálo. Budovu si prohlédl.

„Hořelo podstřeší, které tak jako tak musí projít rekonstrukcí. Ani voda hasičů nenadělala v historických sálech větší škody. A to včetně maleb,“ uvedl Herman.

Hasičům poděkoval za profesionální práci.

Ředitel muzea Michal Lukeš uvedl, že škody bude uplatňovat na zhotoviteli stavby.
Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...Piloti vezli orgán k transplantaci, laserem je oslnilo šestileté dítě

Piloti převáželi orgány pro transplantaci. Šestiletý chlapec je oslnil laserem

Piloti Letecké služby Policejního prezídia ČR převáželi vrtulníkem na jižní Moravu životně důležitý orgán určený k...

Za vybržďování dostal řidič devět let, v autě na dálnici zemřel kojenec

Vybržďovač Kostner dostal za smrtelnou nehodu devítiletý trest. (15.11.2017)

Soud poslal na devět let do vězení šestatřicetiletého Martina Kostnera, který vybržďováním loni v prosinci způsobil na...

Politici zvažují velký „kraj Praha“. Metropoli by přibylo 300 tisíc občanů

Pražský hrad (ilustrační foto)

Praha, třebaže je to celek na úrovni kraje, má speciální režim – nevolí při krajských, ale při komunálních volbách. To...Další z rubriky

Budovy Transgas na Vinohradech památkou nebudou a mohou se bourat

Plochý kvádr o rozměrech 24 × 48 × 7,5 metru je tvořený obvodovými příhradovými...

Soubor budov Transgas na Vinohradské třídě v Praze nebude kulturní památkou. Jejich majitel, který chce na místě stavět...

Na hřišti v Benešově přišlo dítě o prsty, město nechá prolézačky prověřit

U stezky bude také dětské hřiště, vzdělávací prostory a restaurace.

Benešov prověří bezpečnost všech dětských hřišť ve městě. Důvodem je vážný úraz nezletilého chlapce na hřišti družiny...

V Hlubočepech prasklo potrubí, tisíce lidí byly bez vody

Havárie vody na Barrandově (20.11.2017)

Na sídlišti Barrandov v pražských Hlubočepech v pondělí odpoledne prasklo potrubí. Voda stekla z kopce po silnici a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz