Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obří požár pneumatik u Čáslavi odkryl tisíce kubíků chemikálií

  15:14aktualizováno  15:14
Velký požár skládky pneumatik u Čáslavi odhalil, že tu byly uložené i chemikálie. Jde zřejmě o starou ekologickou zátěž, kterou teď musí zlikvidovat město Čáslav. Přijde to na miliony korun.

Desítky hasičů likvidovaly požár pneumatik v bývalém statku v Koudelově na Kutnohorsku. Na místě ale zůstaly kubíky kontaminované vody, do půdy se zatím nedostala. Pokud by vnikla do spodní vody, byla by pro lidi nebezpečná. | foto: ČTK

V bývalém statku v Koudelově na Kutnohorsku po zásahu hasičů zůstaly v silážních jámách po požáru pneumatik tři tisíce kubíků vody. Z odebraných vzorků zjistila specializovaná firma Dekonta, že voda obsahuje například benzen. Hasiči ani pneumatiky však nejsou příčinou.

"Na ekologickou zátěž se přišlo vlastně jen díky požáru. Výsledky z laboratoře ukázaly, že ve znečištěné hasební vodě je vysoká koncentrace BTEX, což je benzen, toluen, etylbenzen a xylen. Tyto látky jsou obsažené ve směsích odmašťovadel," uvedl místostarosta Čáslavi Jiří Havlíček.

Které a kolik nebezpečných látek leží na dně, nikdo přesně neví. "Jámy jsou zatopené, látky jsou v nich rozpuštěné, v nich jsou i pěnidla od hasičů. Pokud se voda neodčerpá, tak se nedá odhadnout, kolik tam toho je. Nemusí se najít nic, protože se vše rozpustilo," poznamenal Otakar Herberk z Dekonty.

Co se stalo při požáru skládky

 - K požáru vyjeli hasiči 4. března po poledni. Vyhlášen byl třetí stupeň požárního poplachu a likvidace se zúčastnily desítky jednotek a těžká technika.

- Hořelo 1 400 tun pneumatik, hasiči je překládali na zpevněnou plochu. Místo hlídali několik dní. Při zásahu se zranili čtyři hasiči.

- Požár způsobili zřejmě zloději kovu, kteří odřezávali autogenem železné kolejnice po původním jeřábu mezi silážními jámami.

Podle něj jde o starou ekologickou zátěž, na kterou se teď přišlo náhodou. "Těžko říct, co by se stalo, kdyby se na to nepřišlo. To by se muselo hydrogeologicky posoudit na základě propustnosti podloží," podotkl. Voda se zatím ve žlabech drží, do půdy se nedostala. Pokud by vnikla do spodní vody, byla by pro lidi nebezpečná.

Studny v okolí kontaminované nejsou

"Samozřejmě se taková voda nemůže pít. Pokud by takovou vodu člověk pil, mohl by se otrávit a časem by mohl zemřít, ale taková voda není poživatelná, člověk by ji jen tak nevypil," vysvětlil Herberk. Vzorky odebrali také ze studní v okolí. Ukázalo se, že voda v nich kontaminovaná není.

Likvidací se musí zabývat Čáslav i přesto, že Koudelov katastrálně spadá pod Vrdy. Čáslav je totiž obcí s rozšířenou působností a bude muset najít miliony korun.

"Vodu musíme zlikvidovat co nejdříve. Buď se bude vyvážet do čistírny v Čáslavi, nebo do speciální chemické čističky, která je například v Přelouči. Rozhodneme se do týdne, nejpozději do čtrnácti dnů," řekl Havlíček.

Vedení Čáslavi si už nechalo udělat cenové nabídky na odčerpání a likvidaci vody a náklady se pohybují od tří do pěti milionů korun. Taková částka podle místostarosty Havlíčka těžce zasáhne rozpočet. Jednají tedy i s představiteli Středočeského kraje o možnostech získání dotace.

Podali také trestní oznámení na neznámého pachatele, který do jámy ukládal chemikálie.

Firma, která pneumatiky skladovala, je v likvidaci

Pneumatik vyhořelo asi pět procent. Hasiči zbytek vyskládali na hromadu. Co s nimi bude dál, nikdo neví. "Podle informací z našeho odboru životního prostředí nejsou Českou inspekcí životního prostředí pneumatiky považované za nebezpečný odpad. Proto se naše úsilí zaměří primárně na likvidaci kontaminované vody," doplnil Havlíček.

Pneumatiky se tu skladovaly několik let. "Upozorňovali jsme na to inspekci dlouhodobě, ale nic nevyřešila. Skládku tu zavedla soukromá firma s tím, že se pneumatiky zlikvidují, ale žádná odtud nikdy nezmizela," upozornil starosta nedalekých Vrd Josef Herout.

Inspekce tvrdí, že zhruba před pěti lety uložila soukromé firmě dvě pokuty, celkem za 1,5 milionu korun.

"Budeme to po své linii řešit dál, ale je tam jedno velké minus. Máme podezření, že firma, se kterou jsme předtím jednali, je v likvidaci. Je tedy otázka, jestli vůbec bude koho nahánět a případně mu uložit pokutu," uvedla Jitka Špalková z inspekce.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Spalovna pro Středočeský kraj v obecním referendu neprošla

Vizualizace spalovny pro Středočeský kraj, (22. 9. 2018)

Obyvatelé Horních Počapel v místním referendu včera vyslovili nesouhlas se stavbou spalovny komunálního odpadu. Proti...

Policie pátrá po vězni, který uprchl z vycházky v pražských Nuslích

Policisté pátrají po uprchlém vězni Pavlu Emmerlingovi

Čtyřiadvacetiletý vězeň ve čtvrtek odpoledne utekl z vycházky v pražských Nuslích, na které byl se svým vychovatelem....

Zdrogovaný řidič MHD dostal vyhazov, pervitinu koupil přes padesát gramů

Zfetovaný řidič schoval drogy na kolo autobusu

Pražský dopravní podnik ukončil pracovní poměr s řidičem autobusu MHD, kterého ve středu přistihli policisté pod vlivem...

Najdete na iDNES.cz