Studenti vymysleli pracovnu v parku, stát by měla v Riegrových sadech

  11:15aktualizováno  11:15
Už na konci prázdnin by mohla být v pražských Riegrových sadech uvedena do provozu první takzvaná pracovna v parku. S nápadem přišli studenti architektury, kteří chtějí na trávu s výhledem na Hradčany umístit stoly a lavičky. Lidé mohou na projekt přispět prostřednictvím veřejné sbírky.

Takto vypadá projekt pracovny v parku v návrhu studentů. | foto: Pracovna v parku

Teplých slunečných dní je v Česku během roku pomálu, a když už konečně nastanou, musí se do práce.

Klimatizace dělá z místnosti mrazák, za okny paří slunce a všechno člověka láká vyběhnout ven. Jenže práce nepočká. Avšak co kdyby se dalo chodit pracovat například do parku? Třeba s výhledem na Pražský hrad?

Pracovna v parku

Pracovna bude stát na samostatné dřevěné podsadě na hlavní louce v Riegrových sadech. U tří stolů s lavicemi budou k dispozici zásuvky a wi-fi připojení k internetu zdarma. Stoly budou přirozeně zastíněné stromy.

Na realizaci projektu je třeba vybrat 150 tisíc korun pomocí veřejné sbírky na portálu HitHit. Nejnižší částka příspěvku je 100 korun.

Ve čtvrtek 3. července dopoledne bylo vybráno 11 tisíc korun.

Takovou možnost budou mít Pražané už na konci srpna, kdy má v Riegrových sadech vzniknout první venkovní pracovna v Praze.

Kromě stolů s pohodlnými lavicemi zde bude zdarma k dispozici připojení k internetu i zásuvky pro nabíjení notebooků či telefonů.

„Štvalo nás být zavření v kanceláři, když je hezky. Chtěli jsme si vozit stolky a židle do parku, ale kvůli tomu se musí vyřizovat na úřadech zábor. Taky by se vybily počítače a připojení k internetu je komplikované. Než tyto potíže řešit každý den, tak proč to neudělat jednou a pořádně,“ usmívá se jedna z autorek projektu Andrea Kosařová.

Ta spolu se svými třemi kolegy provozuje sdílenou kancelář na Žižkově jménem Pracovna. Ta sice není venkovní, ale poblíž jsou Riegrovy sady, takže volba první open air „pobočky“ padla na ně.

Pracoven by mělo přibývat

Mladý tým tvrdí, že má podporu jak od Prahy 2, tak i památkářů. „Rada městské části ale tento projekt na svém území zatím ještě neschválila,“ řekl místostarosta Prahy 2 Václav Vondrášek.

Pokud tým získá potřebná povolení a podaří se mu ve veřejné sbírce na portálu HitHit vybrat zhruba do poloviny srpna 150 tisíc korun, dřevěná venkovní pracovna by mohla na hlavní louce v parku sloužit lidem už na konci letních prázdnin.

„Ale kdyby sem potřebovali elektropřípojku, muselo by to být projednáno jako stavba, což je záležitost na několik měsíců,“ upozornil na možné zdržení Vondrášek.

U tří stolů s lavicemi na pevné podsadě v přirozeném stínu stromů by tak mohlo pohodlně pracovat vždy až osm lidí. V zimě se konstrukce využije v interiéru.

„Elektřina do zásuvek bude vedena z nejbližší městské lampy, tedy zhruba tři metry pod zemí. Zřejmě se to bude na noc zamykat a odpojovat z proudu, aby si tam v noci lidé třeba nenosili reproduktory a nerušili noční klid nějakými party,“ přibližuje Kosařová.

Projekt by však neměl zůstat jen u jediné open air pracovny. „Když ukážeme zájem veřejnosti, budou podobná místa nezávisle na našem týmu zahrnuta do plánů revitalizací parků i na dalších místech v Praze,“ pokračuje diplomovaná umělkyně a učitelka tělocviku Kosařová.

Tým už například jedná s Prahou 3, že by se podobné místo zakomponovalo do přestavby parku na Kostnickém náměstí.

Budoucí první pracovnu v parku navrhli studenti UMPRUM, pod jejichž vedením se v případě úspěchu sbírky bude objekt od půlky srpna v parku stavět. S přípravami mohou pomoci dobrovolníci.

Tým se inspiroval u podobných zahraničních projektů, které vznikly třeba na Manhattanu v New Yorku nebo v Paříži u Champs Élysées. Pracovat na počítači už však v Praze chodí lidé i do Botanické zahrady, kde je k dispozici posezení a wi-fi zdarma.Nejčtenější

Prahu zaplnily sdílené koloběžky, jezdci ohrožují lidi jízdou po chodnících

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

Segwaye i skútry z centra zmizely, chodci v Praze však stále musejí být na pozoru. Hlavní město zaplavila „zelená vlna“...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...Serena to neustála, měla se omluvit, řekl Štěpánek v Rozstřelu

Tenista Radek Štěpánek v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel

Ještě jednou mu bude tleskat zaplněná hala. Tak jako v dobách, kdy pro Česko dřel v Davis Cupu nebo sváděl náramné...

Zvolení Ratha se nelíbí stranám v Hostivici. Volby napadly u soudu

David Rath

Zástupci strany HOme, tedy Hostivice město, podali ke krajskému soudu stížnost proti vzniku mandátu Davida Ratha, jenž...

Dokázali jsme skoro zázrak, zhodnotila se Krnáčová. Lituje pádu lávky

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová vystoupila na tiskové konferenci ke...

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová před novináři bilancovala svou kariéru v čele magistrátu hlavního města....

Další z rubriky

Po nehodě na Benešovsku zemřel řidič, dvě děti se vážně zranily

Tragická dopravní nehoda se stala v pátek kolem půl jedenácté dopoledne na...

U Vlašimi na Benešovsku narazilo po 15. hodině osobní auto do stromu. Řidič po nehodě zemřel. Dvě vážně zraněné děti...

Jedna z lávek na železničním mostě u Výtoně je průchozí, další bude za rok

Skončila oprava lávky pro pěší na železničním mostě na Výtoni (18.10.2018)

Od čtvrtka zase mohou chodci přecházet z pražské Výtoně na Smíchov po lávce na železniční mostě. Technická správa...

V baru mě zkopali, když jsem chtěla pivo s sebou, tvrdí žena

Dívka ukazuje rozbitou hlavu poté, co ji podle jejích slov napadla v baru...

V jednom z barů na Vinohradech údajně napadla čtveřice mužů dva hosty. Ženu s partnerem napadli agresoři podle jejího...

Najdete na iDNES.cz