Turista na vozítku Segway na Staroměstském náměstí v Praze. (Ilustrační snímek)

Turista na vozítku Segway na Staroměstském náměstí v Praze. (Ilustrační snímek) | foto: Markéta Šubrtová, iDNES.cz

Praha 1 chce omezit segwaye v centru a vydávat pro ně povolenky

  • 49
Praha 1 chce omezit provoz vozítek segway v centru města. Vozítka by mohla jezdit jen ve vymezených oblastech, musela by získat povolení k vjezdu do těchto oblastí a musela by být vybavena GPS. Radnice eviduje desítky stížností od obyvatel, kterým vozítka na chodníku vadí.

Omezit provoz segwayů se radnice snažila již v minulosti, kdy požadovala změnu zákona. Na tu ministerstvo dopravy nepřistoupilo a segway je dál v zákonu veden jako „chodec“. „Jsem proti úplnému zákazu provozu segwaye, ale pro regulaci pomocí zónových značek,“ řekl místostarosta Prahy 1 Richard Bureš.

Městská část předpokládá, že by prostor, kde se dvoukolová vozítka segway smí, či nesmí pohybovat, byl vymezen dopravní značkou. Taková značka nyní neexistuje a musela by být uzákoněna (o absenci takové značky jsme informovali zde).

Pro vjezd do oblastí by majitel vozítka musel zažádat radnici o povolení, stejně jako je tomu například při vjezdu aut do pěší zóny na Můstku a v okolí. Vozítka by také musela být vybavena GPS. „Pokud by někdo pravidla a zákaz vjezdu porušoval, tak bychom mu povolení k vjezdu odebrali,“ řekl místostarosta.

Jednou z oblastí, kde by radnice chtěla zavést absolutní zákaz vjezdu vozítek segway, je Kampa. Nyní platí zákaz například v průchodu Richterova domu mezi Michalskou ulicí a Malým náměstím.

Podle Bureše je také nutné legislativně definovat uživatele segwaye. „To znamená, aby byl legislativně ustaven, což by pak například znamenalo, že by nesměl pít a podobně, stejně, jako je tomu třeba u cyklistů,“ řekl.

Občané posílají desítky stížností

Radnice Prahy 1 v minulosti opakovaně požadovala změnu zákona, která by segwaye vyhnala z chodníků a směřovala je na cyklostezky (psali jsme zde). To ministerstvo dopravy nevyslyšelo a staví segway dál na stejnou úroveň jako třeba bruslaře na kolečkových bruslích.

Na segwaye si stěžují obyvatelé Prahy 1, radnice nyní eviduje desítky stížností. „Občané si stěžují nejen prostřednictvím dopisů a e-mailů, ale rovněž osobně například při setkáních pana starosty s občany,“ uvedla mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. Zákaz vozítek žádali i nevidomí občané (psali jsme zde).

Elektrickými dvoukolkami se zabývá řada evropských měst, například v Berlíně požadují určité řidičské oprávnění. Velká Británie počátkem roku 2011 vozítka zcela vykázala z chodníků a pěších zón a zároveň jim kvůli bezpečnosti neumožnila využít silnice. Segwaye tak mohou jejich britští majitelé používat jen na soukromých pozemcích.

V Praze segwaye nabízí turistům několik firem. Na území Prahy 1 aktivně působí víc než desítka firem, které pronájem včetně průvodce zajišťují.

,