Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budete vařit, co my řekneme, nařídila školním jídelnám Praha 10

  21:01aktualizováno  21:01
Jaký jídelníček budou mít děti a senioři ve čtrnácti jídelnách v Praze 10, určuje od letošního roku organizace spadající pod vršovickou radnici. Jednotný jídelníček a nařízení dodavatelé potravin pobouřili hospodářky i rodiče. Kvalita jídla je podle nich horší. A levnější prý také není.

Ve školních jídelnách teď nemají na výběr jídel žádný vliv. (Ilustrační snímek) | foto: VZP

Již před osmi lety oddělila Praha 10 všechny své jídelny od škol a jejich správu přenesla na svou příspěvkovou organizaci. Teď tato organizace převzala do své kompetence i výběr dodavatelů, kteří celkem 14 jídelnám vozí maso, mléčné výrobky, ovoce, zeleninu a další potraviny. Tedy produkty, které jsou placené výhradně z peněz rodičů malých strávníků.

"Pravomoc" vybrat si vlastní dodavatele, kteří mnohdy zásobují jídelny i dvacet let, doposud náležela hospodářkám jednotlivých jídelen a až na výjimky to stejně funguje v celé Praze. Dnes musí všechny jídelny v Praze 10 vařit totéž, což se podle některých hospodářek musí projevit na kvalitě potravin.

"Sloučení do jedné organizace nás moc netěší. Nic se nezlepšilo, spíš naopak. Největší problém vidím ve výběru potravin, který je nyní více omezený. Dříve jsme například mohli využít různých akcí dodavatelů a nakoupit dětem třeba dražší jogurty nebo zpestřit školní akce a svátky nějakým překvapením pro žáky," vysvětluje jedna ze čtyř hospodářek, které oslovila MF DNES.

Jméno však kvůli strachu z postihu nechtěla zveřejnit. Nyní podle ní byli nuceni naopak přejít na levnější produkty, které tak mohou být méně kvalitní.

Bojujeme proti korupci, tvrdí radnice

Radnice se hájí tím, že hospodářky nemají výběr dodavatelů ve své pracovní náplni, pravomocech ani odpovědnosti a celé roky tuto povinnost porušovaly. Podle stejné logiky tak ale své pravomoci překračují i v dalších částech Prahy.

"Nové vedení příspěvkové organizace Školní jídelny se tuto naprosto nestandardní situaci rozhodlo standardizovat," podotýká mluvčí Prahy 10 Jan Charvát. Prý tak bojuje proti korupčnímu prostředí a díky množstevním slevám se snaží snižovat cenu kupovaných produktů.

Nicméně to se za tři měsíce údajně nijak neprojevilo a mnozí kritici naopak poukazují na zbytečnost tohoto kroku s tím, že jde pouze o "kontrolu" nad 28 miliony korun, které ročně dodávky potravin do jídelen v Praze 10 stojí.

Další z oslovených hospodářek, jejíž jméno MF DNES kvůli její ochraně nezveřejní, poukazuje ještě na jeden problém. "Potřebujeme nejen kvalitu surovin, ale také spolehlivost dodavatelů. Stalo se nám, že současní dodavatelé maso přivezli o několik hodin později. Ve chvíli, kdy je nemůžeme vyměnit, se proti tomuto chování nemůžeme účinně bránit. Podmínky nediktují jídelny, ale dodavatelé," stěžuje si.

Mluvčí Jan Charvát oponuje, že cílem radnice je větší kontrola nad hospodařením jednotlivých provozoven, a tedy i nad dodavateli.

Neobjednali jsme, nemůžeme reklamovat, říkají hospodářky

V Praze 10 to tedy nyní funguje na principu: někdo jiný objedná, dodavatelé dodají a jídelna nemá právo na reklamaci. To musí udělat někdo jiný - aparát ředitelství zmíněné příspěvkové organizace. "Jak ale má hospodářka za kvalitu stravy nést odpovědnost, když nemůže suroviny vybírat?" ptá se jedna z nich.

Na dotaz MF DNES, kolik lidí v ředitelství organizace Školní jídelny sedí a jaké platy pobírají, radnice Prahy 10 do uzávěrky neodpověděla. Nicméně je nabíledni ptát se, zdali je tento v Praze výjimečný aparát úředníků placený z veřejných peněz úsporou, když víceméně supluje práci hospodářek, případně ředitelů či ekonomů školy.

Vršovická radnice má ale podle mluvčího Charváta jasno. "Ředitelé a ekonomové škol nemají gastronomické vzdělání, tedy potřebnou kvalifikaci pro řešení a procesování otázek stravování a výroby pokrmů a jejich pracovní náplň se na denní bázi týká zcela jiných pracovních činností," říká.

Autor:Nejčtenější

Policie zadržela podezřelého z vraždy prodavačky, skončil na psychiatrii

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní...

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní vraždou prodavačky v obchodním centru v...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Tunel Blanka se vrátil do běžného provozu, kolony řídly pomalu

Kolony v Praze během dočasného uzavření tunelu Blanka. (11. dubna 2018)

Pražský tunel Blanka se před 12:30 vrátil do běžného provozu. V některých částech magistrály však přetrvávaly kolony...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Další z rubriky

Matěj Stropnický nebude v podzimních volbách kandidovat, chce přestávku

Předseda Zelených Matěj Stropnický hostem diskusního pořadu Rozstřel. (3. října...

Bývalý předseda Zelených a pražský zastupitel Matěj Stropnický nebude v podzimních komunálních volbách kandidovat, a to...

Osel v domácí zoo u Karlštejna kousl holčičku do ruky, zachránila ji sestra

V ohrazeném výběhu kousl osel malou holčičku do ruky. (18.42018)

Osmiletou holčičku na návštěvě domácí zoo u hradu Karlštejn na Berounsku kousl do ruky osel. Záchranáři dítě převezli...

Opilá matka nadýchala skoro čtyři promile, u sebe měla tříleté dítě

Strážníci opilé cizince naměřili skoro 4 promile

Pražským strážníkům zavolal v úterý odpoledne muž, který zahlédl u stanice metra Hůrka silně opilou cizinku. Ta u sebe...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz