Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Markovič, iDNES.cz

Prahu 13 bude hlídat až 400 kamer, nové chce přikoupit za sto milionů

  • 29
Jako v reality show Velký bratr si asi budou připadat občané Prahy 13. Hlídat ji totiž v budoucnosti bude možná přes 400 kamer. Na ty vyčlenilo vedení městské části skoro sto milionů korun. Přibude tak 59 otočných kamer. Proti návrhu je opozice, která jej pokládá za zbytečný.

Jedna z nesledovanějších. Tak se občas mluví o městské části Praha 13. V současnosti ji hlídá více než tři sta kamer, což už teď je více, než má většina ostatních městských částí.

Před několika lety vedení zdejší radnice přišlo s návrhem toto číslo ještě zvýšit. Za nápad dostalo v roce 2013 anticenu Big Brother Award, kterou uděluje sdružení Iuridicum Remedium.

Jenže ani to městskou část od záměru neodradilo a v letošním rozpočtu na nové kamery, byť v redukovaném množství, vyčlenilo 96 milionů korun. Podle opozice jde o vyhozené peníze.

„Kriminalitě se podle našeho názoru dá předcházet jinými prostředky a levněji než pořízením kamerového systému za téměř 100 milionů. Uvítali bychom, aby se více podporovala prevence, terénní práce a volnočasové aktivity,“ uvádí zastupitel Tomáš Murňák (Pirátská strana).

Podle opozice je problém třeba v tom, kde mají být kamery umístěné. Odvolávají se na studii, kterou si nechala městská část původně zpracovat. Podle ní by kamery měly sledovat například místní herny.

Přitom vedení městské části mělo v průběhu minulého volebního období možnost herny úplně vymýtit nulovou tolerancí. I když takový záměr byl původně na stole, rada nakonec změnila názor.

„Kdyby městská část herny zrušila, nebyly by kamery potřeba. A takových sporných míst je řada,“ říká další opoziční zastupitelka Zuzana Drhová (SZ).

Školky pod dohledem

Praha 13 před několika lety dokončila první část projektu Bezpečná Praha 13, kdy 31 objektů v majetku městské části – škol a školek – osázela 352 stacionárními kamerami.

Pokud by se k tomu přičetlo 16 kamer městského kamerového systému (MKS) a 59 nově zamýšlených otočných kamer, Praha 13 by byla pod dohledem více než 420 kamer.

Například v Praze 3 je nyní 30 kamer městského kamerového systému, v Praze 4 necelá padesátka a v turisticky nejvytíženější Praze 1 je něco kolem sto padesáti přístrojů. Jak ale uvedla mluvčí městské části Veronika Blažková, radnice chystá kamery modernizovat a systém rozšířit.

Podle starosty Prahy 13 Davida Vodrážky (ODS) je kritika záměru bezpředmětná. Jak uvedl, lokality pro umístění kamer byly vybrány na základě veřejné debaty s občany a bytovými družstvy.

„Konzultovali jsme to i s policií. Není to tak, že by si starosta dělal někde v kanceláři křížky do mapy,“ říká Vodrážka. Jak uvedl, to, že Praha 13 má na kamery v rozpočtu vyčleněných téměř sto milionů korun, ještě neznamená, že se jejich počet skutečně rozšíří.

Náklady ponese magistrát

Navíc dle jeho slov nový systém musí ještě posvětit hlavní město. Zastupitelé městské části totiž již dříve přijali usnesení, že kamery Praha 13 nakoupí jen za předpokladu, že se stanou součástí městského kamerového systému, tedy, že náklady na provoz, které se pohybují v řádech milionů korun ročně, ponese magistrát.

„Plánuji ohledně toho jednání s radním hlavního města Liborem Hadravou,“ uvedl Vodrážka.

V této souvislosti není zcela bez zajímavosti, že právě zmiňovaný Libor Hadrava (ANO) je zároveň radním pro bezpečnost městské části Praha 13. ANO je totiž od voleb součástí tamní koalice, kterou vytvořilo s ČSSD a právě Vodrážkovou ODS. Nicméně Hadrava odmítá, že by v této věci Praze 13 nějakým způsobem nadržoval.

„Budeme jednat s panem starostou o účelnosti kamerového systému. Také se může stát, že plán se nemusí vůbec uskutečnit, nebo třeba jen částečně. Nechci předbíhat,“ dodal Hadrava.