Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha 4 podává žalobu kvůli sporu o pozemky v parku na Zeleném pruhu

  17:33aktualizováno  17:33
Praha 4 se rozhodla podat žalobu kvůli vyhrocené situaci okolo pozemku na Zeleném pruhu. Majitel části parku na Dobešce požadoval po radnici, aby od něj pozemek odkoupila za horentní sumu. Když to vedení městské části odmítlo, začal v parku bez povolení kácet stromy. Praha 4 se teď rozhodla jeho nátlaku bránit.

Pokácené stromy v parku Dobeška v Praze 4 | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Čtvrtá městská část požaduje, aby soud zneplatnil prodej pozemku a zároveň vydal předběžné opatření, které by majiteli zakázalo nakládat s nabytou nemovitostí.

"Rozhodli jsme se podat žalobu na Pozemkový fond ČR. Už vloni v dubnu jsme fond požádali o jednání o převodu spoluvlastnického podílu, dodnes bez odezvy. Až poté jsme zjistili, že fond tento podíl prodal několika soukromým osobám, navíc za výrazně nižší cenu, než je v této lokalitě cena obvyklá," rekapituluje průběh kauzy starosta Prahy 4 Pavel Horálek.

Fotogalerie

Vzhledem k tomu, že spoluvlastník pozemku Lubomír Švec začal ve své části parku kácet stromy, aby radnici k odkupu pozemku za vysokou cenu přiměl (více čtěte zde), bude Praha 4 po soudu požadovat také vydání předběžného opatření, které zakáže majiteli provádět na jeho pozemku jakékoli kroky.

"Obáváme se, aby v parku nedošlo k dalšímu kácení stromů, případně k protiprávnímu oplocení části veřejně přístupného parku, o kterém tento brněnský podnikatel otevřeně hovoří do médií. Předběžným opatřením soudu chceme této situaci zabránit, a to minimálně do doby, než soud rozhodne o platnosti prodeje pozemku," říká starosta Horálek.

Obyvatelé žijící v okolí parku Dobeška navíc podle jeho slov dostali do svých poštovních schránek leták, který zcela neurčitě informuje o výstavbě Rezidence Zelený pruh. Městská část Praha 4 proto nechala informace uvedené v letáku prověřit, a došla k závěru, že se jedná o projekt v současné době naprosto neaktuální, navrhovaný v minulosti, navíc pro jinou lokalitu.

"Žádná výstavba tak v parku na Zeleném pruhu nehrozí. Kdo nepravdivé letáky rozeslal, v tuto chvíli není jasné. Podle podacích razítek na dopisech se ale nicméně jedná o jednu z brněnských pošt," dodává starosta.

Majitel se o svůj pozemek nebojí

Pozemkový fond prodal kdysi svůj podíl na parcele, kde se nedávno kácelo, za 256 korun za metr čtvereční, což je podle radnice nepřijatelně málo. Horálek navíc tvrdí, že Praha 4 se o odkoupení této části parku také ucházela, pozemkový fond jí ale prý nevyhověl a prodal ho soukromým majitelům, kteří na něj měli předkupní právo. Ti jej pak prodali dál současnému vlastníkovi.

Tomu radnice za jeho část původně nabídla přibližně 900 korun za metr čtvereční, což podle starosty odpovídá současné cenové mapě této lokality. Majiteli se to podle jeho slov zdálo směšně málo. Vedení čtyřky uvedlo, že po radnici požadoval desetinásobek této sumy.

Lubomír Švec se podle zjištění MF DNES o své pozemky nebojí. "Jsem jejich v pořadí už druhým soukromým vlastníkem, takže moji koupi nikdo napadnout nemůže," řekl už dříve. Na svých pozemcích by prý rád postavil zahradní restauraci nebo je prodal developerům.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Témata: Praha, Fond, Praha 4

Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Lídr SPD Hynek Beran chce pro mimopražské zavést mýto

Kandidát na primátora Hynek Beran. (11.9.2018)

Zopakovat úspěch SPD z loňska, takový úkol má v Praze odborník na energetiku Hynek Beran. Kandidát na primátora by...

Budova VŠCHT je funkční, krásná a má vlastní pivovar, kde se vaří Lachout

VŠCHT má vlastní pivovar, kde se studenti učí vařit pivo Lachout (Lahodná...

Chemie často patří ve škole k obávaným předmětům, její praktické využití se vytrácí v biflování vzorečků. Jaké...

Na Benešovsku se srazilo auto s kamionem, dva lidé zemřeli

Na silnici první třídy u obce Votice na Benešovsku se odpoledne střetlo osobní...

Na silnici první třídy u obce Votice na Benešovsku se odpoledne střetlo osobní auto a kamion, zemřeli dva lidé. Silnice...

Najdete na iDNES.cz