Obyvatelé centrum pro narkomany nechce. Smíchovská radnice je podporuje. Ilustrační foto

Obyvatelé centrum pro narkomany nechce. Smíchovská radnice je podporuje. Ilustrační foto | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Praha 5 chce přestěhovat smíchovské centrum Sananim na Strakonickou

  • 3
Radnice Prahy 5 chce vyjít vstříc obyvatelům Smíchova, kteří si stěžují na kontaktní centrum pro narkomany sdružení Sananim. To se letos v dubnu nastěhovalo do ulice Na Skalce. Radnice chce od sdružení nebytové prostory odkoupit. Petici proti Sananimu už podepsalo 750 lidí.

Nové vedení radnice Prahy 5 znovu začalo řešit kauzu kontaktního centra pro narkomany, které na rohu ulic Na Skalce a U Nikolajky provozuje sdružení Sananim. Proti kontaktnímu centru bojují místní obyvatelé a proti je i smíchovská radnice. Petici proti Sananimu už podepsalo 750 obyvatel i podnikatelů z okolí kontaktního centra.

Začátkem října byla situace v okolí centra natolik napjatá, že Sananim požádal o zvýšenou policejní ochranu, množily se útoky na jeho pobočku. Neznámí pachatelé ničili okna, dveře i fasádu. V okolí se na chodnících začaly objevovat obrázky lejna se zapíchnutou injekční stříkačkou.

JAK PROSTOR (NE)FUNGUJE

Výměna jehel nyní neprobíhá přímo v prostorech Sananimu. Jeho zaměstnanci je rozdávají z auta stojícího na ulici před centrem. Důvodem je to, že stavební úřad Prahy 5 prostory zakázal používat, protože Sananim přestavěl bývalé kancelářské prostory na kontaktní centrum bez stavebního povolení. Podle ředitelky Martiny Richterové Těmínové ale Sananim stavební zákon neporušil, dělal pouze drobné stavební práce, na něž se zákon nevztahuje.

"Poslední vývoj jednání na radnici Prahy 5 směřuje ke dvěma nabídkám pro Sananim. První je nabídka radnice odkoupit prostor, kde zařízení sídlí, druhou pak přestěhování do domu na Strakonické ulici, tedy kousek odsud. To sice nějaké řešení je, ale z mého pohledu krátkozraké," říká Jaromír Obedal, který zastupuje občanské sdružení Rezidenti Na Skalce proti drogám.

Centrum nechce Na Skalce ani městská policie

Sdružení včera obdrželo také dopis Obvodního ředitelství městské policie v Praze 5. Ten je v jejich názorech na vytěsnění Sananimu utvrzuje.

"Náš názor z hlediska bezpečnosti je takový, že vznikem střediska pro výměnu jehel se do této oblasti stáhli další lidé závislí na návykových látkách, což představuje jasná rizika. Už dříve byl výskyt těchto osob v sadech Na Skalce velký. Po příchodu Sananimu se ještě zvýšil," vysvětluje ředitel městské policie pro Prahu 5 Zdeněk Hejna.

Jak se bude jednání vyvíjet, nyní záleží na návrhu komise pro styk s veřejností, radních a zastupitelích Prahy 5. Ta má na veřejném jednání zasednout příští týden v pátek. "Žádné závěry po mně ještě nechtějte. Rozhodovat budeme společně s bezpečnostní komisí," uvedla ombudsmanka a zastupitelka Prahy 5 Petra Šáchová, která má o využití prostor kontaktního centra svoji představu.

"Radši bych tam viděla nějaké zařízení pro seniory a obrací se na mě i lidé s tím, že v Praze 5 není dostatek středisek pro postižené děti. To je můj osobní názor, ale rozhodovat budou hlavně radní a zastupitelé," dodává Šáchová.

SMÍCHOVSKÝ DROGOVÝ TROJÚHELNÍK

Centrum Smíchova má tři místa, kde jsou problémy s narkomany největší. Park Na Skalce je v podstatě již "tradičním" místem, kde se narkomani scházejí a kde po nich jehly zůstávají ležet. Společně s parkem souvisí i autobusové nádraží Na Knížecí, dealery drog a narkomany je možné potkat dokonce i v podchodu metra. Druhým místem, kde se narkomané a dealeři často pohybují, je pěší zóna Anděl. Tady se schází také řada bezdomovců. Radnice Prahy 5 sem před časem poslal dokonce i soukromou bezpečnostní agenturu. Třetím nejexponovanějším místem je Smíchovské nádraží. Sem se navíc k "domácím" narkomanům přidávají i Středočeši, kteří si zejména o víkendech jezdí do Prahy nakoupit drogy.