Areál Pod Žvahovem, kde sídlí taneční konzervatoř. | foto: Wikimedia Commons

Konzervatoř se má stěhovat, odejít však za každou cenu odmítá

  • 2
Obnově základní školy v ulici Pod Žvahovem v Hlubočepech stojí v cestě spory mezi místní radnicí a aktuálním nájemníkem. Zastupitelé Prahy 5 se chystají dát Taneční škole, která obývá polovinu objektu, v únoru výpověď. To ale ředitel konzervatoře odmítá.

Už dvanáct let se žáci taneční konzervatoře učí a trénují v areálu Pod Žvahovem. To ale s největší pravděpodobností brzy skončí. Loni v listopadu totiž radní Prahy 5 schválili výpověď pro Taneční centrum Praha (TCP) a těsně před Vánocemi se připojil i školský výbor radnice. Poslední slovo bude mít 16. února zdejší zastupitelstvo, předpokládá se však, že předešlé stanovisko potvrdí.

Zatímco konzervatoř dosud obývá polovinu objektu, druhá část byla léta prázdná. Předloni zde ale Praha 5 otevřela přípravnu a první třídu základní školy, kterou přidružila pod ZŠ Kořenského, a s každým dalším rokem se počet dětí postupně rozšiřuje. To je také podle městské části jedna z příčin, proč se musí tanečníci vystěhovat. „Důvodem výpovědi je rozvoj obnovené základní školy, podpora komunitního vyžití a využití areálu místními občany a spolky,“ uvádí hlavní příčiny mluvčí Prahy 5 Helena Šmídová. Problém podle ní představuje především nedostatečná kapacita tělocvičny a jídelny, které brzy nebudou stačit oběma institucím.

S koncem taneční konzervatoře v Hlubočepech se její ředitel Antonín Schneider nehodlá smířit. Uvedené důvody chystaného vyhazovu považuje za lživé a naopak se sám ostře pouští do vedení městské části. „Část radních i zastupitelů Prahy 5 je evidentně zapojena do ‚lobbistického komunálního podnikání‘ a nemůže připustit nájemníka, který toto vše důsledně odkrývá,“ tvrdí Schneider a bez konkrétních příkladů obviňuje vedení radnice z údajně hrubého porušování zákonů a územního plánu, předražování zakázek, manipulovaní výběrových řízení nebo diletantismu při správě obecního majetku.

Konzervatoř proti všem

Kde v Praze byly nedávno spory o nájem?

  • Škodův palác: Kvůli nájmu 200 milionů korun ročně, který magistrát platí od roku 2006, padly v minulosti dvě žaloby. S majitelem se Praha dohodla loni, do roku 2028 ušetří 800 milionů korun.
  • Nemocnice Na Bulovce: Po měsících vyjednávání se letos dohodlo vedení Prahy s nemocnicí na nové nájemní smlouvě. Město bude dostávat přes 28 milionů korun ročně, dosud to bylo pouze sedm milionů.
  • Škola pro neslyšící v Ječné: Budoucnost školy je nejasná, protože církevní organizace, které budova patří, chce výrazně zvýšit údajně příliš nízký nájem. Vedení města to ale odmítá akceptovat.

Pokud bude po příštím jednání zastupitelstva výpověď skutečně definitivní, začne od 1. července plynout roční výpovědní lhůta. TCP by tak prostory reálně uvolnila až za 18 měsíců. Kde pak najde zázemí 151 studentů, zatím není jasné. Podle Schneidera už taneční konzervatoř dostala několik nabídek pomoci, stále však věří, že se jí nakonec podaří prostory Pod Žvahovem uhájit.

Právě špatné vztahy mohou být hlavním důvodem, který za chystaným odchodem stojí. TCP už v minulosti dokonce opakovaně podala na Prahu 5 trestní oznámení. Vleklé spory řeší konzervatoř i s dalším nájemcem, společností Dantik, která se zabývá rámováním obrazů a restaurátorskými pracemi. V areálu funguje už od roku 1992, nesídlí ale přímo ve školní budově.

Vedení konzervatoře například Dantik obviňovalo z toho, že auta mířící do dílny a skladu ohrožují studenty v areálu (psali jsme zde). To ale majitel restaurátorské firmy Danilo Česal odmítá. Tvrdí, že je bezpečnost řešena plotem, který odděluje od příjezdové cesty místa, kde se děti pohybují. Kromě toho jsou v okolí umístěny zpomalovací retardéry a byl vypracován dopravní řád. Tato opatření ale podle Tanečního centra Praha problémy neřeší.

Česal si naopak stěžuje, že jeho klientům jsou při příjezdu rozdávány letáky, které je mají zastrašit. Na otázku, zda by uvítal, kdyby konzervatoř Pod Žvahovem skončila, přímo odpovědět nechtěl. „Potřebuji jen klid na práci a moje svoboda končí tam, kde začínají práva druhých, to ale neznamená, že se musím nechat od někoho omezovat já,“ říká Česal.

Opravy školy už stály 14 milionů

Vedení městské části se rozhodlo obnovit Pod Žvahovem provoz základní školy od září 2015. Důvodem byla poptávka rodičů z okolí i předpoklad, že se chystá nová výstavba domů ve spádové oblasti. Noví prvňáčci by měli nastoupit i letos v září. Původní plán počítal s otevřením prvního stupně, přáním radnice je následně otevřít všech devět ročníků.

Nejprve je však nutné školu kompletně opravit. V posledních dvou letech prošla rekonstrukcí za 14 milionů korun spodní dvě patra, letos se počítá s pracemi na třetím poschodí i se zateplením, obnovou fasády a výměnou oken. Podle mluvčí radnice Šmídové se ale počítá s největšími investicemi až po uvolnění prostor tanečním centrem.

Základní škola existovala Pod Žvahovem až do září roku 2004. Kvůli nízkému počtu žáků však byla tehdejším vedením radnice sloučena se ZŠ Barrandov na Chaplinově náměstí. Od září roku 2005 sídlily v budově dvě instituce: Gymnázium Buďánka, které se v roce 2010 přestěhovalo do Řep, a právě soukromé Taneční centrum Praha.