Praha 5 couvla od projektu parkovacích zón, má o něm málo informací

  17:03aktualizováno  17:03
Vedení Prahy 5 odstoupilo od velkého projektu parkovacích zón, který chce magistrát spustit letos v září. Podle některých lidí z radnice obsahuje absurdní nápady, většina se také shoduje na tom, že jim město neposkytlo dostatek informací.
Pilotní projekt má městu ukázat, zda má nový systém parkovacích zón v Praze smysl.

Pilotní projekt má městu ukázat, zda má nový systém parkovacích zón v Praze smysl. | foto: MF DNES

Ze tří městských částí, které měly být do původně velkého pilotního projektu zapojeny, jsou tak ze hry už dvě. První je Praha 8, která chtěla návrh zón přepracovat a magistrát ji tím pádem do „pilota“ nestihne zařadit.

Praha 5 se pro odstoupení rozhodla v pátek.

„Regulace parkování měla zajistit obyvatelům Prahy 5 místa k pohodlnému zaparkování a zabránit, aby městská část byla odkladištěm aut pro dojíždějící za prací. Tak tomu nyní není. Místo toho nám byl nařízen pilotní provoz v takové absurdní podobě, že obyvatelé levé poloviny Lidické ulice budou moci kartu zakoupit a obyvatelé pravé nikoliv,“ kritizuje návrh města radní Prahy 5 Jiří Vejmelka.

Parkovací zóny

Pilotní projekt začne fungovat v září. Ostrý provoz chce vedení metropole zahájit v první polovině příštího roku. V polovině července rada města schválila dokumentaci dvou veřejných zakázek na vytvoření zón. Zakázky vypíše do konce měsíce. Jejich hodnota činí více než 900 milionů korun.

Páté městské části se dále nelíbí, že obyvatelé, kteří bydlí za lokalitou, ve které mají zóny platit, nebudou mít možnost si koupit parkovací kartu. Přitom právě do jejich ulic se nahrnou auta, jež nově nezaparkují ve zpoplatněné oblasti. Také z tohoto důvodu se radní „pětky“ rozhodli projektu neúčastnit.

Jako jeden z dalších argumentů, proč hlasovali proti zavedení zón, uvedli špatnou komunikaci ze strany magistrátu.

„Nikdo nám neoznámil ani termín spuštění pilotního provozu, nikdo z magistrátu s námi nic nekonzultoval. Veřejnost nedostávala žádné informace, nevíme ani to, co bude od městských částí potřeba zajistit. Kdybychom s ‚pilotem‘ souhlasili, vlastně ani nevíme, k čemu bychom se zavázali,“ dodal Vejmelka.

Zatímco radnice Prahy 5 spolu s Prahou 8 kritizují postup města, šestá městská část se i nadále drží původního plánu.

„Se zavedením zón naše rada souhlasila. Poslali jsme však městu několik připomínek podle reakcí našich občanů,“ říká mluvčí šesté městské části Adam Halmoši.

Otázkou však nyní zůstává, jak to bude s novými parkovacími kartami. Podle radnice Prahy 5 je totiž téměř nemožné, aby úřady začaly karty do letošního září vydávat. Magistrát hlavního města je v tomto ohledu optimističtější a věří, že se vše zvládne ještě do podzimních voleb.

Pilotní projekt má městu ukázat, zda má nový systém parkovacích zón v Praze smysl. Pokud se skutečně osvědčí, už příští rok by se mohlo začít za parkování platit také v dalších lokalitách hlavního města.

Zóny by tak do několika let mohly fungovat v Praze 1 až 11 a dále v Praze 18. Podle města záleží na tom, které části by o placený systém parkování projevily zájem. Úpravou mají projít také již zavedené zóny. Na úkor rezidentních míst chce město navýšit počet smíšených zón.

Autor:

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb do zastupitelstev městských částí a obvodů a do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do Senátu

Ve Středočeském kraji ve druhém kola voleb do Senátu vyhrál v obvodu Mladá Boleslav: Raduan Nwelati a obvodu Benešov: Zdeněk Hraba. V Praze byl zvolen v prvním kole senátorem v Praze 4 Jiří Drahoš, ve druhém kole v obvodech Praha 2: Marek Hilšer, Praha 8: Lukáš Wagenknecht, Praha 12: Pavel Fischer.Nejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...Kočkův pohřeb zastaví dopravu na Vinohradské, i když starosta nesouhlasí

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radnice Prahy 3 v čele se starostou Alexandrem Belluem nesouhlasí s povolením smutečního průvodu za Jana Kočku, který...

Můj první kůň byl divoch koupený přes internet, vzpomíná Kellnerová

Parkurová jezdkyně Anna Kellnerová v září 2018

Dva týdny před Vánocemi se jí splní sen. Představí se domácímu publiku na unikátním jezdeckém svátku. Anna Kellnerová...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...

Další z rubriky

Za mučení expřítelkyně paralyzérem se muž domohl nižšího trestu

Ilustrační snímek

Za napadení své bývalé přítelkyně půjde nakonec Michal Babovák do vězení na tři roky a devět měsíců. Rozhodl tak...

Strážníci z Říčan odvolali pátrání po klokanovi, majitelka ho odchytila

Plzeňská zoo má první mládě s genetickou vadou - albinismem. Jedná se o klokana...

Uprchlý bílý klokan už je v bezpečí doma. Majitelka si ho podle velitele říčanských strážníků sama odchytila.

Obžaloba viní chlapce a dívku z pobodání studentky v Horních Měcholupech

Neznámý útočník pobodal ženu v Horních Měcholupech.  (14.11.2017)

Státní zastupitelství podalo obžalobu na chlapce a dívku kvůli případu loňského pokusu o ubodání osmnáctileté...

5 tipů, jak trénovat dětskou pozornost
5 tipů, jak trénovat dětskou pozornost

Věnovat dítěti péči a rozvíjet v něm schopnost koncentrace se vyplatí jak vám, tak jemu. Díky tomu, že bude pozorné ve škole, nebudete muset věnovat tolik času učení doma, což nejspíš potěší vás i vašeho potomka. Vyzkoušejte aktivity, kterými dětskou pozornost posílíte.

Najdete na iDNES.cz