Praha 6 chce „prásknout“ své neplatiče nájemného. Zveřejní je na internetu

  12:58aktualizováno  12:58
Radnice Prahy 6 plánuje spustit na internetu databázi, která ukáže hospodaření obecních domů v Praze 6 včetně dluhů na nájemném. V nejdetailnější verzi si budou moci lidé zjistit i to, zda a kolik dluží za nájem jejich soused. Stačí znát ulici a číslo bytu.

Starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa chce zveřejnit seznam lidí, kteří dluží nájem. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Podle právníků i Úřadu pro ochranu osobních údajů je takové jednání sporné. "Pokud číslo bytu umožňuje identifikaci fyzické osoby, například podle zvonku, je zveřejnění takové databáze z hlediska zákona na ochranu osobních údajů problematické," řekl David Pavlát z úřadu pro ochranu údajů.

Starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa je však připraven zveřejnit o dlužnících co nejvíce podrobností. "Chceme jít až na hranu, tedy kam až nám to zákon dovolí," uvedl. Zatím čeká, co na jejich záměr řeknou právníci. Pokud zveřejnění dluhů na nájemném v jednotlivých bytech právníci posvětí, je pevně rozhodnut seznam dlužníků zveřejnit.

Kvůli dlužníkům dům neopraví, nejsou peníze

Není prý neobvyklé, že situace v činžovních domech vypadá následovně: tři nájemníci v jednom domovním vchodu dluží na nájemném dohromady 400 tisíc korun, proto nemá radnice Prahy 6 dost peněz, aby v domě vyměnila výtah. Kvůli komu budou ještě pár let jezdit ve starém výtahu, se možná v nebližších dnech nájemníci dozvědí přímo ze stránek městské části.

"Kdyby to bylo jen na mně, zveřejnil bych všechno. Lidé mají právo vědět, že zatímco oni poctivě platí, jiný žije na úkor ostatních daňových poplatníků," tvrdí starosta Chalupa.

Je správné, aby radnice zvěřejňovala na internetu jména lidí, kteří dluží nájem?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 6. září 2010. Anketa je uzavřena.

ANO 68
NE 32

Svérázná obrana proti neplatičům se ale nelíbí právníkům ani Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). "Je to na hraně. Je jedno, jestli bude u adresy jméno, nebo jen číslo bytu. I tak je člověk identifikovatelný," soudí známý pražský advokát Jan Černý.

Podle něj tak dlužníkovi hrozí nejen ostuda, ale hlavně se stane snadno vydíratelný. "Mohou ho kontaktovat různí podvodníci a lichváři s nabídkami, které by mohly rychle vyřešit jeho situaci," řekl Černý.

Úřad i právníci jsou proti registru

Problematičnost zveřejnění výše dluhu si uvědomuje i sám starosta, proto před spuštěním čeká na "posvěcení" ze strany úřadu. Toho se ale zřejmě nedočká.

Chalupa ale i tak chce zveřejnit všechny informace, které mu zákon povolí. "Zákon by měl být postaven tak, aby bylo možné zveřejnit všechna data spojená s užíváním veřejných peněz a veřejného majetku. Nejen co se týká nájemného v obecních bytech, ale třeba i toho, kolik kdo pobírá sociální dávky," podotýká starosta.

Pokud ÚOOÚ a právníci "šestce" doporučí raději částky dluhů u jednotlivých bytů nezveřejňovat, radnice alespoň uvede, kolik je celkový dluh v domě. Praha 6 totiž již v rámci svého protikorupčního balíčku odhalila o svém hospodaření téměř vše a zbývá opravdu už jen zprůhlednit hospodaření domů.

Podle manažera Centrálního registru dlužníků Jiřího Jedličky by mohl mít problém s ochranou dlužníků jednoduché řešení: "Před lety jsme podobný problém řešili s několika městy v severních Čechách. Doporučili jsme jim, aby si při podpisu nových nájemních smluv vyžádala souhlas s užitím osobních údajů. Pak mohou dotyčné v případě neúhrady označit za dlužníky."

Autor:


Nejčtenější

Prahu zaplnily sdílené koloběžky, jezdci ohrožují lidi jízdou po chodnících

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

Segwaye i skútry z centra zmizely, chodci v Praze však stále musejí být na pozoru. Hlavní město zaplavila „zelená vlna“...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...Serena to neustála, měla se omluvit, řekl Štěpánek v Rozstřelu

Tenista Radek Štěpánek v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel

Ještě jednou mu bude tleskat zaplněná hala. Tak jako v dobách, kdy pro Česko dřel v Davis Cupu nebo sváděl náramné...

Zvolení Ratha se nelíbí stranám v Hostivici. Volby napadly u soudu

David Rath

Zástupci strany HOme, tedy Hostivice město, podali ke krajskému soudu stížnost proti vzniku mandátu Davida Ratha, jenž...

Dokázali jsme skoro zázrak, zhodnotila se Krnáčová. Lituje pádu lávky

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová vystoupila na tiskové konferenci ke...

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová před novináři bilancovala svou kariéru v čele magistrátu hlavního města....

Další z rubriky

Nelegálních heren v Praze ubývá, poslední se skrývají na tajných místech

Celníci při razii v hernách v Praze-Libuši objevili více než dvacítku...

Pražští celníci od počátku letošního roku v hlavním městě odhalili už osmatřicet nelegálních heren. Nové se často...

Řidič dodávky nepřežil na Kladensku srážku s kamionem

U obce Hořešovice na Kladensku se srazila dodávka s kamionem. Řidič dodávky...

Nedaleko obce Hořešovice na Kladensku se krátce po poledni srazila dodávka s kamionem. Na místě zemřel jeden člověk....

Ukradené německé kamiony našla policie v Hořovicích, zadržela dva řidiče

Berounští policisté v kamionech našli také náklad. Snaží se přijít na to, komu...

Kriminalisté z Berouna ve spolupráci se svými zahraničními kolegy vypátrali tři kamiony ukradené v Německu. Vozy i s...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz