Praha 7 už měla vybírat novou radnici, opozice ale chystá stížnost

  13:09aktualizováno  13:09
Vedení sedmé městské části hledá už mnoho let novou radnici. Teď by si konečně mělo vybrat mezi dvěma finálními nabídkami. Opozice ale zároveň chystá stížnost a také petici proti formě soutěže. Vedení Prahy 7 podle ní špatným způsobem vybírá nové prostory. Úřad se musí přestěhovat nejpozději do tří let.

Radnice Prahy 7 | foto: ČTK

Už 5. prosince přitom zastupitelé měli rozhodovat o tom, který ze dvou objektů, jež zbyly po vyřazení z původních zhruba deseti nabídek, se stane vítězným. A nebo také ne.

Budoucnost radnice Prahy 7

Radnice Prahy 7

Zastupitelé Prahy 7 si budou vybírat novou radnici možná už na začátku prosince. Možnosti mají dvě.

* Argentinská hvězda B mezi ulicemi Argentinská, Jateční, Tusarova a U garáží. Tady by měla v budoucnu stát sedmipodlažní budova, zatím jsou rozestavěné jen garáže. Objekt by měl stát 762 milionů korun.

Mercury Tower mezi ulicemi Argentinská, Malá Plynární, Vrbenského a V Zákoutí. Tady je nutná rekonstrukce devítipodlažní budovy za 845 milionů korun.

"Nejsem si jist, zda na prosincovém zastupitelstvu budeme přímo schvalovat konečnou variantu, kam se radnice přestěhuje. Minimálně ale musíme do konce roku vědět, jakým způsobem budeme situaci řešit. Například, jaký způsob financování bude nejlepší," uvedl starosta Prahy 7 Marek Ječmének.

Zvolení zástupci Prahy 7 však rozhodně nejsou v hledání nového sídla radnice jednotní, a tak se může stát, že definitivní ano pro konkrétní projekt nepřijde tak brzy, jak by si starosta možná přál.

"Připravujeme s právníky stížnost na postup radnice při hledání nového sídla, kterou by měl úřad městské části dostat v pátek," řekl opoziční zastupitel za TOP 09 Jan Ladin s tím, že vedle stížnosti chystají také petici, se kterou by chtěli počátkem příštího týdne vyrazit mezi obyvatele Prahy 7.

Opozici vadí forma soutěže na novou radnici

Za největší nedostatky poutě za novou budovou radnice považuje opozice nejasný způsob financování a také to, že se v soutěži neobjevily pozemky radnice nebo magistrátu.

"Nemáme jiné možnosti, jak získat nové prostory, nejpozději v roce 2015 se musíme přestěhovat, protože nám končí nájem tam, kde jsme teď. A Praha 7 nemá pozemky, na kterých by mohla stavět," vysvětluje starosta Ječmének.

O tom, jak se bude nová budova platit, se ví s jistotou pouze jedno. Jakou hranici nesmí roční náklady překročit. Podle starosty Ječménka to nesmí být více než 30 milionů korun. "V takovém případě bychom neplatili víc, než kolik nás stojí současný pronájem," říká starosta.

Budoucnost radnice Prahy 8

Návrh budovy pro radnici v Praze 8.

Posledním krokem bylo schválení miliardového úvěru. Ten poskytne radnice vlastní akciové společnosti na stavbu nové radnice. V objektu budou ale i obchody, kavárny, kulturní zařízení či sportoviště. Komerční část bude dvoupatrová, radnice osmipatrová. Komplex zabere plochu 35 tisíc metrů čtverečních. Novostavba by měla stát na křižovatce ulic Zenklova a Sokolovská.

Podle jeho slov by zhruba tři sta až čtyři sta milionů korun zaplatila radnice "ze svého", zbytek by získala například z úvěru.

Novou radnici pro Prahu 8 zaplatí její obyvatelé

Kdo si na sídlo pro úředníky půjčovat nemusí, je sousední městská část, tedy Praha 8. Tady se pomalu, ale jistě blíží termín, do kterého by mělo vedení radnice dostat od společnosti Metrostav projekt, jenž by se měl stát základem pro novostavbu. Zatím totiž existuje jen studie architekta Josefa Pleskota.

Novou radnici nebude muset městská část platit úvěrem, na její stavbu totiž použije velkou část peněz, které do radniční kasy odevzdali při privatizaci bytů obyvatelé Prahy 8.

V Praze 8 koaliční partneři ODS a TOP 09, která navíc původně byla proti stavbě obří a drahé nové radnice, vysvětlují jiné otázky než sousedé ze "sedmičky".

Například to, proč radní kvůli novostavbě založili obecní akciovou společnost Centrum Palmovka a proč v jejím představenstvu není ani jeden opoziční zastupitel (více čtěte zde).

Akciovkou tak v budoucnu proteče více než miliarda korun prakticky bez kontroly zastupitelů, nepřímo i bez kontroly veřejnosti, tedy voličů současného vedení osmé městské části.Nejčtenější

Prahu zaplnily sdílené koloběžky, jezdci ohrožují lidi jízdou po chodnících

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

Segwaye i skútry z centra zmizely, chodci v Praze však stále musejí být na pozoru. Hlavní město zaplavila „zelená vlna“...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...Serena to neustála, měla se omluvit, řekl Štěpánek v Rozstřelu

Tenista Radek Štěpánek v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel

Ještě jednou mu bude tleskat zaplněná hala. Tak jako v dobách, kdy pro Česko dřel v Davis Cupu nebo sváděl náramné...

Zvolení Ratha se nelíbí stranám v Hostivici. Volby napadly u soudu

David Rath

Zástupci strany HOme, tedy Hostivice město, podali ke krajskému soudu stížnost proti vzniku mandátu Davida Ratha, jenž...

Dokázali jsme skoro zázrak, zhodnotila se Krnáčová. Lituje pádu lávky

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová vystoupila na tiskové konferenci ke...

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová před novináři bilancovala svou kariéru v čele magistrátu hlavního města....

Další z rubriky

Soud zprostil obžaloby policistu, který loni autem srazil dívku

Policisté poskytují první pomoc ženě, kterou v neděli krátce po druhé hodině...

Obvodní soud pro Prahu 1 dnes zprostil obžaloby policistu, který loni na konci října srazil ženu před pražským...

Soused uprchlé mamby volal strážníky na hada ve sklepě, byl gumový

Ilustrační snímek

Pražští strážníci se ve čtvrtek vrátili do Hlubočep hledat dalšího hada. Nedaleko místa, kde utekla mamba zelená, se...

V Braníku hořelo auto, někdo na něj napsal název přepravní služby Uber

V pražském Braníku hořelo auto s nasprejovaným názvem Uber. (19.10.2018)

K požáru automobilu v pražském Braníku vyjížděli brzy ráno hasiči. Podle policie vozidlo s nasprejovaným nápisem Uber...

Najdete na iDNES.cz