Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha 7 podá ústavní stížnost kvůli referendu, které nařídil soud

  7:40aktualizováno  7:40
Zastupitelstvo Prahy 7 prosadilo hlasy koalice, že podá ústavní stížnost proti rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Ten v říjnu nařídil konání místního referenda ohledně výběru nového sídla radnice.
Podle zastupitelů je problematické především rozložení referenda do dvou dnů, což prý v zákoně o místním referendu není zahrnuto.(Ilustrační foto)

Podle zastupitelů je problematické především rozložení referenda do dvou dnů, což prý v zákoně o místním referendu není zahrnuto.(Ilustrační foto) | foto: Monika TomáškováMF DNES

Pondělní jednání členů přípravného výboru referenda se protáhlo do časného rána. Městská část pochybuje o ústavnosti a zákonnosti soudního rozsudku.

Stížností se chtějí zastupitelé domáhat vyjasnění rozsudku, kterým soud stanovil konání referenda na 11. a 12. ledna 2013, tedy souběžně s prvním kolem prezidentských voleb.

Podle zastupitelů je problematické především rozložení do dvou dnů, což prý v zákoně o místním referendu není zahrnuto.

Zastupitelé zároveň uvedli, že se zavazují výsledky místního referenda řídit. "V žádném případě se nejedná o snahu blokovat vyhlášení místního referenda," poznamenal starosta Prahy 7 Marek Ječmének (ODS).

"Uvědomujeme si, že se jedná o historický milník, který vytyčí cestu, jak bude k problematice místního referenda dále přistupováno. Cítíme se proto být odpovědní nejen vůči svým občanům, ale také vůči 6 250 obcím České republiky, kterých se toto rozhodnutí rovněž dotýká," dodal starosta.

Praha 7 tak podle něho chce pouze dát prostřednictvím ústavní stížnosti prostor k nápravě problematických částí rozsudku, které by mohly vést ke zpochybnění výsledků referenda, a zároveň prošlapat cestu pro další obce.

O konání veřejného hlasování, které by mělo obsahovat čtyři otázky o kritériích pro výběr nového sídla radnice Prahy 7, rozhodl Nejvyšší správní soud na základě kasační stížnosti nespokojených občanů. Ti se obávají předražené výstavby nové radnice. Jde o první podobné rozhodnutí NSS (o rozhodnutí čtěte více zde).

Žádost přípravného výboru původně zastupitelé hlasy koalice smetli ze stolu.

Místní referendum ohledně nového sídla by se podle rozhodnutí zastupitelů mělo navíc rozšířit o další tři otázky. Kromě hlasování o kritériích výběru budovy radnice se budou obyvatelé vyjadřovat i k otázkám dopravy a zdravotnictví.

Stížnost by měla být na Ústavní soud podána v zákonem stanovené lhůtě 60 dnů od vynesení rozsudku Nejvyššího správní soudu.      

Autoři: ,Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Agresivní cizinci před napadením číšníka zbili v Praze i jiného muže

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, kteří o víkendu v pražské Vladislavově ulici napadli číšníka, zřejmě „nejdou pro ránu daleko“. Před incidentem...

Další z rubriky

Garáže pod Prašným mostem se nakonec otevřou v červnu

Vjezd do podzemních garáží na pražské Letné se otevře v sobotu v osm hodin ráno.

Garáže pod Prašným mostem, které mají kapacitu 303 míst a třetina z nich bude pro obyvatele Prahy 6, se nakonec otevřou...

Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

U trati na Palmovce se oběsil muž, vlaky do centra Prahy nejezdily

U pražské Palmovky na železniční trati byl nalezený muž oběšený na sloupu...

Policie a hasiči ráno zasahovali u pražské Palmovky na železniční trati, kde byl nalezený muž oběšený na sloupu...

Najdete na iDNES.cz