Radnice Prahy 7

Radnice Prahy 7 | foto: ČTK

Praha 7 koupí radnici za 91 milionů. Lidé povolili utratit pětkrát tolik

  • 3
Zastupitelé Prahy 7 na pondělním mimořádném zasedání rozhodli, že za více než 91 milionů korun koupí administrativní budovu na adrese U Průhonu 38. Stane se z ní nové sídlo radnice. Náklady na rekonstrukci pak budou dalších více než 100 milionů korun. Opozice však postup radních kritizuje, podle ní budí nedůvěru.

„Vyhráli jsme volby se slibem, že skoncujeme s předraženými zakázkami. Skoncovali jsme s miliardovou radnicí. Kupujeme budovu za 91 milionů. Je to pro Prahu 7 velká šance. Na základě architektonické soutěže vybudujeme hezké, funkční, přiměřené a vstřícné sídlo radnice,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Radní kvůli výběru sídla vypsali soutěž, do které se přihlásili tři zájemci. Ve hře byly ještě budovy U Průhonu 32 a Argentinská 38, jejich pořizovací cena a následná rekonstrukce ale dosahovaly až 680 milionů korun.

Vybraná nová radnice je ze tak všech nabídnutých možností nejlevnější. Praha 7 ji pořídí za 91,5 milionu, náklady na rekonstrukci pak budou podle zpracovaných posudků zhruba 98 až 146 milionů korun. „Pohodlně se tak vejdeme do limitu, který referendum stanovilo na 500 milionů korun,“ dodal Čižinský.

Krátké výběrové řízení se nelíbí opozici

Postup radnice a výběrové řízení ale kritizuje opozice složená z TOP 09, ODS, ČSSD a Hnutí ANO. „Výběrové řízení na novou radnici nebylo vyhlášeno podle zákona o veřejných zakázkách, ale pouze na patnáct dní, čímž dochází k obcházení referenda. V občanském zákoníku sice našli výjimku, podle které je zkrácené řízení možné, výsledky referenda jsou ale podle nás víc,“ řekl zastupitel Daniel Štěpán (ČSSD).

Podle opozice se navíc kvůli vysokým nákladům na opravu vybrané budovy vyšplhá cena za 1m2 kancelářských ploch k podobným výšinám jako u předražených projektů, které prosazovala předchozí koalice.

„Z pohledu TOP 09 byla lhůta pro podání nabídek krátká (pouze na 15 dní - poznámka redakce), zvolená kriteria výběru neobsahovala váhové koeficienty. Oceňujeme snahu o rychlé pořízení vlastního sídla radnice, ale proces výběru mohl být lépe připraven. Naprosto se ignoruje refrendum, které jasně stanovilo podmínky pro výběr sídla radnice. Výběr probíhá mimo režim veřejných zakázek.Ignorování místního referenda je ignorováním občanů, kteří se jej zúčastnil,“ uvedl zastupitel za TOP09 Miroslav Tutter.

Podobný názor na to mají i ostatní opoziční strany. „ODS není proti samotnému pořízení nové budovy radnice. Vadí nám ale způsob, jakým současné vedení Prahy 7 při výběru postupovalo. Výběr byl podivně uspěchaný, s nestandardně krátkými lhůtami. Desítky stran podkladů i návrhy usnesení jsme obdrželi až zhruba půl hodiny před zahájením zastupitelstva. A občané Prahy 7 se k materiálům oproti zvyklostem nemohli po internetu dostat vůbec,“ vysvětlil předseda klubu zastupitelů Petr Kantor.

Úřad by mohl být na nové adrese za dva roky

Budova na adrese U Průhonu 1338/38 má devět nadzemních a jedno podzemní podlaží. Postavena byla začátkem 90. let. Výměra kancelářských ploch je 2530 metrů čtverečných. Související provozní plochy, jako jsou sklady, zázemí a chodby, mají dalších 1 400 metrů čtverečných. Součástí kupovaného objektu je i parkoviště ve dvoře pro 20 aut.

Budova je nyní prázdná, okamžitě po prodeji tak bude možné začít pracovat na jejím přizpůsobení potřebám úřadu. Na to bude vyhlášena veřejná architektonická soutěž. „Příprava a realizace úprav objektu k nastěhování by měla trvat zhruba dva roky,“ dodal starosta.

Stěhování řeší politici řadu let. Výběr nového sídla však provází řada peripetií. Někdejší opozice vinila radní z toho, že chystají předraženou investici. Původně totiž měla radnice stát miliardu. Referendum o radnici se v Praze 7 uskutečnilo v lednu 2013 na základě rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS).

Současné sídlo na nábřeží Kapitána Jaroše vlastní ministerstvo financí. Podle dopisu, který zaslalo městské části, však na stěhování tlačí. Původně přitom radnice domluvila prodloužení nájemní smlouvy do roku 2019.