Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha 7 vytáhla do boje proti výkalům, viníky chce hledat podle psí DNA

  20:59aktualizováno  20:59
Praha 7 přišla s nápadem, jak řešit bezohledné chování lidí, kteří po svých psech neuklízejí výkaly. Navrhuje odebírat psům při registraci DNA, podle které by pak bylo možné původce výkalů najít. Kampaň nazvaná "Řekněte dost" má místní obyvatele vyzvat k diskusi na toto téma.

Městský úřad začal k hromádkám na chodnících a trávnících umisťovat cedulky s nápisem: "DNA tohoto psa už máme. Jeho adresa je jen otázkou času." Chce tak otevřít diskusi mezi obyvateli městské části, zda s nápadem radnice souhlasí.

"Chceme vědět, jak se k tomu pejskaři i nepejskaři staví, zda by o takové řešení problému s psími exkrementy byl zájem. Zároveň samozřejmě ověřujeme technické možnosti tohoto kroku a také otázky ekonomického a legislativního rázu, abychom věděli, jaké jsou možnosti, kdybychom na tom do budoucna chtěli stavět," řekl iDNES.cz mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

Vzorky by při registraci mohla odebírat vybraná veterinární laboratoř. Cena za odběr jednoho vzorku se podle Vokuše pohybuje kolem 600 korun. "Kromě toho máme ověřeno, že existuje také mobilní přístroj na tu analýzu, který by případně bylo možné zakoupit. Ale to všechno se bude řešit po vyhodnocení kampaně," doplnil mluvčí. 

Do diskuse se občané mohou zapojit na sociálních sítích nebo na speciálně zřízených webových stránkách Prahy 7 databazepsu.cz.

Praha 7 se rozhodla bojovat proti bezohledným pejskařům, kteří po svých psech...

Až se sejdou názory a reakce na tuto kampaň, přistoupí sedmá městská část k jejich vyhodnocení a případně pak i k samotné realizaci. "Rádi bychom tomu dali čas minimálně přes léto, pak s tím budeme pracovat dál a uvidíme, jaké další kroky v tomto směru podnikneme," dodal Vokuš.

Podle něj závisí úspěšné řešení problému psích exkrementů zejména na změně přístupu lidí. "Dokud nepřimějeme majitele psů k tomu, aby byli zodpovědnější a ohleduplnější vůči ostatním spoluobčanům, tak se situace nijak výrazně nezlepší, ať už na ni budeme upozorňovat jakkoli," myslí si mluvčí.

Cedulky i s výkaly zmizí při blokovém čištění ulic

Praha 7 na neuspokojivou situaci ohledně čistoty veřejných prostranství v minulých letech reagovala především častějším úklidem, nákupem dalších úklidových strojů, zvýšením počtu košů na psí exkrementy či zavedením tlakového mytí chodníků.

"Bohužel to ale nestačí. Hlavní problém tkví v přístupu majitelů psů, z nichž mnozí necítí potřebu po svých psech uklízet. Řada občanů má stále pocit, že pokud platí za psa poplatky, hradí si tím také úklid. Tak tomu ovšem zdaleka není," řekl zástupce starosty Prahy 7 Josef Neuberg.

Ročně se jen z této městské části odveze přibližně 125 tun psích exkrementů, za což radnice zaplatí více než osm milionů korun. Poplatky za psy přitom do kasy městské části přinesou za rok pouze 1,7 milionu, z čehož je zhruba čtvrtina odváděna hlavnímu městu.

Místní iniciativu Prahy 7 vesměs vítají. "Jen mi připadá nešťastné dávat k hovínkům na chodnících papírové cedulky, které se při dešti rozmáčejí a ještě víc ulice zaneřádí," říká jedna z obyvatelek.

Na to mluvčí radnice reagoval vysvětlením: "Tato kampaň probíhá souběžně s blokovým čištěním ulic, což znamená, že jeden den se tam ty cedulky umístí a hned druhý den se - i spolu s exkrementy - uklidí. Cedulky se objevují na různých místech Prahy 7 právě podle harmonogramu čištění ulic."

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Další z rubriky

Lucemburská ambasáda sídlí u svatého Apolináře a bývalé Jedové chýše

Lucemburská ambasáda se nachází naproti kostelu svatého Apolináře poblíž...

V netypickém sousedství se nachází lucemburská ambasáda v Apolinářské ulici na pražském Novém Městě. Většina ambasád...

Oslavy výročí Československa potrvají měsíc, budou festivalem v ulicích

orloj, Praha

Národní oslavy sta let Československa začnou 28. září znovuspuštěním staroměstského orloje a vyvrcholí 27. a 28. října...

Budova VŠCHT je funkční, krásná a má vlastní pivovar, kde se vaří Lachout

VŠCHT má vlastní pivovar, kde se studenti učí vařit pivo Lachout (Lahodná...

Chemie často patří ve škole k obávaným předmětům, její praktické využití se vytrácí v biflování vzorečků. Jaké...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz