Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha 7 vytáhla do boje proti výkalům, viníky chce hledat podle psí DNA

  20:59aktualizováno  20:59
Praha 7 přišla s nápadem, jak řešit bezohledné chování lidí, kteří po svých psech neuklízejí výkaly. Navrhuje odebírat psům při registraci DNA, podle které by pak bylo možné původce výkalů najít. Kampaň nazvaná "Řekněte dost" má místní obyvatele vyzvat k diskusi na toto téma.

Městský úřad začal k hromádkám na chodnících a trávnících umisťovat cedulky s nápisem: "DNA tohoto psa už máme. Jeho adresa je jen otázkou času." Chce tak otevřít diskusi mezi obyvateli městské části, zda s nápadem radnice souhlasí.

"Chceme vědět, jak se k tomu pejskaři i nepejskaři staví, zda by o takové řešení problému s psími exkrementy byl zájem. Zároveň samozřejmě ověřujeme technické možnosti tohoto kroku a také otázky ekonomického a legislativního rázu, abychom věděli, jaké jsou možnosti, kdybychom na tom do budoucna chtěli stavět," řekl iDNES.cz mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

Vzorky by při registraci mohla odebírat vybraná veterinární laboratoř. Cena za odběr jednoho vzorku se podle Vokuše pohybuje kolem 600 korun. "Kromě toho máme ověřeno, že existuje také mobilní přístroj na tu analýzu, který by případně bylo možné zakoupit. Ale to všechno se bude řešit po vyhodnocení kampaně," doplnil mluvčí. 

Do diskuse se občané mohou zapojit na sociálních sítích nebo na speciálně zřízených webových stránkách Prahy 7 databazepsu.cz.

Praha 7 se rozhodla bojovat proti bezohledným pejskařům, kteří po svých psech...

Až se sejdou názory a reakce na tuto kampaň, přistoupí sedmá městská část k jejich vyhodnocení a případně pak i k samotné realizaci. "Rádi bychom tomu dali čas minimálně přes léto, pak s tím budeme pracovat dál a uvidíme, jaké další kroky v tomto směru podnikneme," dodal Vokuš.

Podle něj závisí úspěšné řešení problému psích exkrementů zejména na změně přístupu lidí. "Dokud nepřimějeme majitele psů k tomu, aby byli zodpovědnější a ohleduplnější vůči ostatním spoluobčanům, tak se situace nijak výrazně nezlepší, ať už na ni budeme upozorňovat jakkoli," myslí si mluvčí.

Cedulky i s výkaly zmizí při blokovém čištění ulic

Praha 7 na neuspokojivou situaci ohledně čistoty veřejných prostranství v minulých letech reagovala především častějším úklidem, nákupem dalších úklidových strojů, zvýšením počtu košů na psí exkrementy či zavedením tlakového mytí chodníků.

"Bohužel to ale nestačí. Hlavní problém tkví v přístupu majitelů psů, z nichž mnozí necítí potřebu po svých psech uklízet. Řada občanů má stále pocit, že pokud platí za psa poplatky, hradí si tím také úklid. Tak tomu ovšem zdaleka není," řekl zástupce starosty Prahy 7 Josef Neuberg.

Ročně se jen z této městské části odveze přibližně 125 tun psích exkrementů, za což radnice zaplatí více než osm milionů korun. Poplatky za psy přitom do kasy městské části přinesou za rok pouze 1,7 milionu, z čehož je zhruba čtvrtina odváděna hlavnímu městu.

Místní iniciativu Prahy 7 vesměs vítají. "Jen mi připadá nešťastné dávat k hovínkům na chodnících papírové cedulky, které se při dešti rozmáčejí a ještě víc ulice zaneřádí," říká jedna z obyvatelek.

Na to mluvčí radnice reagoval vysvětlením: "Tato kampaň probíhá souběžně s blokovým čištěním ulic, což znamená, že jeden den se tam ty cedulky umístí a hned druhý den se - i spolu s exkrementy - uklidí. Cedulky se objevují na různých místech Prahy 7 právě podle harmonogramu čištění ulic."
Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Postupová matematika. Kdo má v baráži jaké šance na extraligu?

Litvínovští hokejisté se radují z gólu proti Jihlavě.

Dvě kola před koncem hokejové baráže jsou jisté dvě věci: 1. Karlovým Varům stačí k návratu do extraligy získat jediný...

Další z rubriky

Vedení Prahy po dvou letech opět řeší, zda vrátit tramvaje na Václavák

Tramvaje na Václavském náměstí.

Po dvou letech se magistrát vrátil k projednávání posílení tramvají v okolí Václavského náměstí. Institut plánování a...

Na ranní kávu jezdí výtahem na společnou terasu na střeše činžáku

Při grilování se na terasu vejdou jen dvě rodiny, proto nadšenci počítají s...

Mladá rodina dokázala něco neuvěřitelného: vybudovat i pro ostatní v domě svépomocí terasu na střeše starého činžáku....

Pražské firmy mají spolupracovat v koncernu, holding se do voleb nestihne

Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí. (Ilustrační snímek)

Plán na sloučení městských společností pod střechu velkého holdingu, který má zefektivnit fungování firem města,...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz