Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha bojuje s akáty a netýkavkou, ročně ji to stojí až miliony

  11:28aktualizováno  11:28
Česká metropole čelí invazi nepůvodních druhů rostlin. Přitom jde většinou o agresivní druhy, které vytlačují domácí rostlinstvo. Příroda s postupujícím podzimem sice usíná, nicméně odborníci se už připravují na každoroční boj, který stojí statisíce. Invaze hrozí z Průhonic či Mníšecka.

Trnovník akát je u nás nepůvodní druh, který vytlačuje ty původní. | foto: Dusan Bicanski CC-BYCreative Commons

"Na území Prahy se ve větší míře vyskytují invazní druhy, jako je trnovník akát na zhruba 350 hektarech, křídlatka sachalinská, netýkavka žláznatá, zlatobýl kanadský, okrajově také bolševník," vyjmenovává mluvčí pražského magistrátu Tereza Králová.

Kolik to stojí za rok

Praha ročně likviduje asi 3 hektary akátových porostů za 1,5 milionu. Likvidace bolševníku a křídlatky stojí 300 tisíc. Netýkavky 50 tisíc.

Akát úspěšně obsadil stovky hektarů původně nezalesněných svahů zejména v jižní části Prahy. A paradoxem je, že mu k tomu dopomohl člověk.

Strom s dlouhými trny byl vysazován v letech 1910 až 1930 například v Modřanské rokli, na Barrandovských skalách, v komořanském údolí, na stráních u Vltavy v Bohnicích či u Kyjského rybníka.

Lesníci se zprvu domnívali, že jeho schopnost obohatit živinami chudé písčité půdy bude mít na les pozitivní vliv, ve skutečnosti však akát původní druhy vytlačil. Přitom se velmi obtížně likviduje.

"Ročně se provádí přeměna zhruba tří hektarů akátových porostů s náklady 1,5 milionu korun," říká Králová. To není ani setina plochy, již původně severoamerické akáty v Praze okupují.

Šťáva z bolševníku poleptává pokožku a způsobuje puchýře

Ačkoliv hlavní město rozhodně nepřipomíná některé zamořené části západních Čech, i tady se roztahuje bolševník. A i on je schopen ničit původní ekosystémy. Navíc se kvůli jeho hustému porostu stane krajina pro člověka i živočichy neprůchodná, protože šťáva z lodyh a listů obsahuje látky, které způsobují poleptání pokožky a puchýře.

"Bolševník, ale také křídlatku likvidujeme na pozemcích, které hlavnímu městu patří. Ročně to dle odhadů stojí asi 300 tisíc. Podél potoků se za přibližně 50 tisíc ročně ničí netýkavka," popisuje boj s přírodní armádou Králová.

Strategií města je důsledné zjišťování ohnisek výskytu a následné opakované, tedy víceleté chemické ošetření těchto ploch. Problémem je však výskyt invazních druhů na soukromých pozemcích.

Semena se šíří po dálnici

Je jasné, že boj s "trifidy" (příběh Den trifidů od spisovatele Johna Wyndhama o podivných rostlinách, které na planetě způsobí apokalypsu - poznámka redakce) není žádná legrace. Botanici odhadují, že z 1 500 nepůvodních druhů jich dokáže v Česku asi 60 úspěšně vytlačovat domácí rostliny.

Přitom dle odhadů odborníků dopady těchto invazí stojí Evropu minimálně 13 miliard eur za rok. Praha by se musela uzavřít do skleníku, aby byla proti rostlinné invazi zpoza svých hranic imunní.

Ta například hrozí z oblasti Průhonic, odkud se šíří asijská křídlatka. Na svou šanci obdobně čeká i bolševník, jenž postupuje z oblasti Mníšku pod Brdy. K šíření mu přitom pomáhá zdejší dálnice. Jeho semena do Prahy jednoduše zavlečou auta po Strakonické.

Abychom však nekončili negativně. Ani domácí druhy rostlin se jen tak nedají. Některé opuštěné lokality zarůstají domácími druhy. Jako například území mezi železničním mostem a Velkou Chuchlí, kde se daří javorům, jasanům, břízám či šípkům. Nebo u Černého Mostu. Zdejší plošina opuštěných polí nad suchým poldrem Čihadla směrem ke starým Kyjím zarůstá hlohem, a tak jako v Chuchli šípkem a břízou.

Autor:Nejčtenější

Výbuch v areálu chemičky v Kralupech zabil šest lidí

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Šest lidí zemřelo při explozi v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Další dva utrpěli středně těžká zranění. Explozi...

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...Muže, který se nevrátil ze srazu spolužáků, našla policie mrtvého

Mezi obcemi Luštěnice a Brodce na Mladoboleslavsku se zřítilo sportovní...

Pohřešovaného muže z Příbramska nalezli policisté mrtvého. Ztratil se v neděli časně ráno v okolí penzionu v Jesenici u...

Další zlatý double v ohrožení. Ledecká si (asi) bude muset vybrat

Ester Ledecká se zlatými olympijským medailemi, křišťálovými glóby i se svými...

Převzala pomyslný klíč od hlavního města Prahy, zapsala se do kroniky a k tomu dostala pamětní list. „Je pro mě...

Za vybrždění auta a smrt kojence si řidič odpyká jedenáct let vězení

Odvolací Vrchní soud v Praze uložil jedenáctiletý trest pro Martina Kostnera,...

Vrchní soud v Praze uložil jedenáct let vězení Martinu Kostnerovi, který loni na dálnici D10 úmyslně vybrzdil jiné auto...

Další z rubriky

Dálnici D10 u Brandýsa nad Labem opět čeká uzavírka kvůli demolici mostu

Do mostu na dálnici D8 u Zdib se zakousla těžká technika. Do několika dní má...

Tento víkend bude pokračovat rekonstrukce nadjezdu nad dálnicí D10 mezi Brandýsem nad Labem a Zápy. Obousměrná uzavírka...

Peugeot se v Praze napíchl na svodidla, natlačil ho do nich kamion

Kamion v pražské Klimentské ulici natlačil auto na svodidla (24. března 2018).

Kuriózní nehodu vyšetřují pražští policisté. Řidič kamionu si při nájezdu na magistrálu nedaleko hotelu Hilton zřejmě...

OBRAZEM: Pražští hasiči slaví 165. výročí svého vzniku

Historické fotky jednotky pražských hasičů, kteří 23. března 2018 oslavili 165...

Pražský magistrát se přesně před 165 lety, 23. března 1853, rozhodl, že vyřeší zvyšující se rizika vzniku požáru a...

Najdete na iDNES.cz