Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha dá příští rok peníze na Blanku, chybět budou na úklid a školám

  10:44aktualizováno  10:44
Praha bude mít příští rok o zhruba 2,2 miliardy nižší rozpočet než v letošním roce. Má proto v plánu upřednostnit investice do dopravních staveb. Šetřit bude naopak na provozních výdajích nebo na dotacích. Městské části tvrdí, že jim tak budou chybět peníze například na úklid ulic nebo na provoz škol.
Praha přijde o příjmy z daní. Další peníze jí budou chybět kvůli novému rozpočtovému určení daní. (Ilustrační snímek)

Praha přijde o příjmy z daní. Další peníze jí budou chybět kvůli novému rozpočtovému určení daní. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří KoťátkoMF DNES

Odklízení sněhu z chodníků a silnic, vyvážení odpadkových košů, sekání trávy v parcích, svícení ve školách. To všechno jsou věci, na které budou příští rok chybět peníze pražským radnicím. Magistrát městským částem snížil dotace o 155 milionů korun.

Vzhledem k tomu, že se o peníze dělí 57 městských částí, se to může zdát jako zanedbatelná částka. Starostové to však vidí jinak: "Už jsme přišli o obrovské peníze loni a na příští rok dostaneme o 7,5 milionu korun míň. Budeme mít problém s provozem škol. Přece si někdo nemůže myslet, že budeme míň svítit a vypínat vodu, to není možné," uvedla starostka Prahy 2 Jana Černochová.

Zdůraznila, že pokud bude nejhůř, bude městská část vracet městu majetek, o který se stará, například školní budovy a parky.

"Údržba parků nás stojí každý rok 25,5 milionu korun, úklid 21,5 milionu. To jsou věci, které sice neradi, ale asi budeme muset přehodnotit," dodala.

Připadá jí nespravedlivé, že ačkoliv je její městská část v centru, nedostává žádné peníze navíc za to, že se musí starat o památky.

Nespravedlnost zmiňují i starostové malých městských částí. Jde o radnice s číslem 23 až 57. Jsou to okrajové části Prahy, které vykonávají jenom samosprávu. Jejich obyvatelé se nepočítají na desetitisíce, ale pouze na tisíce. A to také odráží, o kolik nižší jsou jejich dotace a rozpočty.

"Zní to komicky, že je pro nás zásadní, když nám uberou 350 tisíc korun, ale ono to tak je. Pro nás to znamená celoroční údržbu a opravy silnic," posteskl si starosta Dolních Chabrů Jan Malina.

Praze budou chybět peníze i kvůli novému rozdílení peněz

Obdobně hovoří starostka Šeberova Petra Venturová. "Nemáme hotovou dešťovou kanalizaci a rekonstrukci komunikací. A to má vliv na majetek osob, protože voda se vsakuje pod ploty a v důsledku toho už jeden plot spadl. Čelíme hrozbám žalob za poškození majetku," podotkla Venturová a dodala, že kanalizaci nezvládnou postavit ani v příštím roce.

Co v 21. století chybí v některých čtvrtích

KANALIZACE
Podle odhadu magistrátu nemá 13 tisíc Pražanů zavedenou kanalizaci. Podle jiných odhadů to jsou desítky tisíc obyvatel. Ti si musí pořizovat a nechávat vyvážet jímky.

VODOVOD
Desítky lidí v Zadní Kopanině (část Řeporyjí) nemají vodovod. Jsou připojeni na obecní studnu v části zvané Chaloupky. Odsud je voda hnána nahoru do Kopaniny do rezervoáru. Z něj vede potrubí do domácností. Systém je ale ve špatném stavu.

SILNICE
Některé ulice v Komořanech nejsou vyasfaltované. Jezdí se jenom po udusané hlíně.

ELEKTŘINA
Do třech domácností v Praze 12 není zavedena ani elektřina. Lidé mají na svých pozemcích agregáty a vyrábějí si ji s jejich pomocí.

Magistrát jim však vzkazuje, že se snaží dát, co má. "Praze v příštím roce propadnou daňové příjmy (peníze, které získává z daní z příjmu, DPH a dalších daní, ty tvoří většinu příjmů rozpočtu - pozn. red.) o 5,8 procenta. Snížení dotačních vztahů k městským částem o 4,5 procenta je proto nutno srovnávat v takovémto dramatickém kontextu hospodářské recese," uvedl primátor Bohuslav Svoboda.

Zdůraznil, že zatímco městu se snížily příjmy z daní od roku 2008 o 16,8 procenta, dotace městským částem snížilo jen o 3,6 procenta.

Kromě toho, že kvůli hospodářské krizi se odvádí méně daní, a tudíž má Praha menší příjmy, ji v příštím roce zasáhne ještě změna v rozpočtovém určení daní. Jde o princip, který prosadila TOP 09 spolu se Starosty. Podle něho mají obce dostávat stejnou částku na obyvatele bez ohledu na to, kolik obyvatel celkem mají. Praha tím v příštím roce přijde o 650 milionů korun.

Letos Praha hospodařila se 45,6 miliardy korun, příští rok to bude zhruba 43,4 miliardy. Z letošního rozpočtu šlo asi 12 miliard na investice, zbytek tvořily provozní výdaje, třeba za energie a mzdy. Nejvíce, asi pět miliard, město vložilo do stavby tunelu Blanka a stejně tomu bude zřejmě v příštím roce. Tunel by se měl dostavět v roce 2014, celkem bude stát asi 38 miliard.

Kromě Blanky půjdou další peníze na stavbu nového úseku metra A z Dejvic do Motola. Dále město upřednostňuje rekonstrukce škol a stavbu vodovodů a kanalizací. O rozpočtu budou zastupitelé rozhodovat zřejmě na prosincovém zasedání.
Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Postupová matematika. Kdo má v baráži jaké šance na extraligu?

Litvínovští hokejisté se radují z gólu proti Jihlavě.

Dvě kola před koncem hokejové baráže jsou jisté dvě věci: 1. Karlovým Varům stačí k návratu do extraligy získat jediný...

Další z rubriky

Z nádrže v pražských Stodůlkách policie vylovila utonulého muže

Kolemjdoucí našli v nádrži v pražských Stodůlkách mrtvého plavce

V retenční nádrži v Praze-Stodůlkách našli ráno kolemjdoucí tělo mrtvého muže. Policie vyloučila násilnou smrt. Muž si...

Maskovaní lupiči přepadli Švandovo divadlo, vrátného svázali v hledišti

Loupež ve Švandově divadle

Pražští policisté pátrají po lupičích, kteří v loňském roce ukradli ze Švandova divadla trezory s penězi a...

Učitel se vyhýbá trestu za prodej drog studentům. Utekl přes střechu školy

Noční zátah na bývalého zaměstnance střední školy odsouzeného za prodej drog

Mladoboleslavští policisté ve středu vyjeli v obci Skalsko pro muži, který je odsouzený za prodej drog studentům na...

Najdete na iDNES.cz