Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha bude rušit spoje MHD až na podzim, půl miliardy ale neušetří

  11:28aktualizováno  11:28
Dopravní podnik musí letos ušetřit 500 milionů, které mu v rozpočtu chybí od města. Zkrácení provozu metra o víkendových nocích přineslo zatím jen minimální úspory. Další škrty spojené s plánovaným rušením spojů měly proběhnout v červenci, ale dostane se na ně až v září.
Praha nepřipouští, že by existovala hrozba nedostatku peněz. Podle náměstka primátora pro dopravu Josefa Noska nyní řešení leží právě na šéfovi Dopravního podniku. (Ilustrační snímek)

Praha nepřipouští, že by existovala hrozba nedostatku peněz. Podle náměstka primátora pro dopravu Josefa Noska nyní řešení leží právě na šéfovi Dopravního podniku. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Změny jsme chtěli zavádět o prázdninách, ale to se asi už reálně stihnout nedá," poznamenal k tomu pražský primátor Bohuslav Svoboda. Dopravní podnik totiž u takto velkých změn potřebuje znát detailní pokyny dva měsíce předem.

Město ještě konkrétní podobu změn neodsouhlasilo. "Za týden až dva půjde na radu města připravený materiál o úsporách v MHD. Tam rozhodneme, zda jej přijmeme, nebo k návrhu necháme vypracovat oponentní posudek od skupiny dopravních odborníků," doplnil Svoboda.

Oddálení začátku změn přinese dopravci další problém. "Letos město dalo na provoz MHD o 620 milionů méně. Kromě úspor za provoz metra jsme už loni ušetřili i během oprav tramvajových tratí, kdy se nenajezdilo tolik kilometrů, se stejnou úsporou počítáme i letos. Zbývá tedy zhruba 500 milionů, které nám chybí k dodržení letošního rozpočtu," poznamenal mluvčí Ropidu Filip Drápal.

Kdyby se začalo šetřit dříve, peníze by se našly snáz

Podle šéfa Dopravního podniku Vladimíra Licha se celých 500 milionů už nedá dorovnat jen škrtáním spojů. "Tímto omezením ušetříme do konce roku maximálně 200 milionů korun," vypočetl Lich.

"Ročně bychom zefektivněním systému dopravy měli podle plánu uspořit 450 milionů," doplnil šéf dopravního výboru Jiří Nouza.

Kdyby se tedy začalo šetřit dříve, chybějící peníze by se našly snáz. Město však nepřipouští, že by existovala hrozba nedostatku peněz. Podle náměstka primátora pro dopravu Josefa Noska leží řešení na šéfovi Dopravního podniku.

"Pan Lich byl dosazen s tím úkolem, aby podnik pracoval efektivněji. Stal se ředitelem v březnu a rozpočet Dopravního podniku je 15 miliard. Věřím, že 300 milionů bude schopen ušetřit," řekl Nosek.

Podle Licha je to otázka načasování. Potřebné peníze nemusí mít totiž včas. "Jedna věc je, že zrušíme nějaký kontrakt, změníme dodavatele a nakoupíme levněji. Ale ty dopady nemusí přijít včas. Pokusíme se o to. Je škoda, že už jsme neudělali opatření, která by umožnila celou tu částku ušetřit vyloženě jen omezením výkonů," uzavřel Lich.
Nejčtenější

Nizozemská média odhalila identitu útočníků z Prahy, je mezi nimi policista

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Nizozemská média zveřejnila identitu mužů, kteří o víkendu v centru Prahy brutálně napadli číšníka. Muži měli...

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Další z rubriky

Dva Nizozemce poslal soud kvůli útoku na číšníka do vazby, tři vyhostil

Obvodní soud pro Prahu 1 ve čtvrtek projednával trest pro pětici Nizozemců,...

Soud potrestal první členy skupiny cizinců, kteří o víkendu napadli a vážně zranili číšníka v Praze. Tři Nizozemci...

VIDEO: Dělník nepřežil pád do sila s cementem, tělo vynesli hasiči

V betonárce v Kněževsi zemřel dělník, spadl do sila s cementem

V betonárce v Kněževsi v Praze-západ spadl ve středu dělník do sila s cementem. Nehodu nepřežil. Záchranka do nemocnice...

O vazbě pro Nizozemce viněné z napadení číšníka soud rozhodne ve čtvrtek

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Státní zastupitelství dnes podalo návrhy na potrestání tří Nizozemců obviněných z výtržnictví po napadení číšníka v...

Najdete na iDNES.cz