Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha chce ovládnout plyn. Bude to stát miliardy

  11:40aktualizováno  11:40
Praha by ráda vykoupila akcie Pražské plynárenské od společnosti E.on. Zatím se o transakci ví jen to, že bude stát několik miliard, město se zadluží, ale jednou snad bude plyn levnější. Pražský magistrát obchod připravuje už měsíce. Operuje sice s veřejnými penězi, veřejnost toho však o obchodu moc neví.
Praha se domnívá, že když posílí vliv ve firmě, dokáže nakupovat levněji.(Ilustrační snímek)

Praha se domnívá, že když posílí vliv ve firmě, dokáže nakupovat levněji.(Ilustrační snímek) | foto: Koláž - iDNES.cz

Magistrát by rád od společnosti E.on koupil její akciový podíl v Pražské plynárenské, a. s. Jde o dceřinou společnost Holdingu pražské plynárenské. Holding vlastní napůl Praha a E.on, akciovku mají napůl holding a E.on.

Radní prý už přesně vědí, kolik by nákup akcií stál, zatím to však nechtějí říct. Není proto ani jasné, jak dlouho by město úvěr splácelo. Podle lednových informací by kupní cena mohla být sedm miliard korun.

"Pro město případný odkup znamená možnost přístupu k plynu jako komoditě, která může být využita také k výstavbě malých ekologických zdrojů tepla a elektrické energie. Zároveň může vést k rozvoji ekologičtější dopravy pomocí CNG," vysvětlil primátor Bohuslav Svoboda. Dodal, že město k projektu nepřistoupí, pokud by pro něj nebyl finančně výhodný.

Město se také domnívá, že když posílí vliv ve firmě, dokáže nakupovat levněji. Vypadne totiž článek v podobě společnosti E.on, která s plynem obchoduje.

Poměry v plynárenské

Pražská plynárenská holding:

Magistrát 51 %
E.on 49 %

Pražská plynárenská, a.s.:

Pražská plyn. hold. 50,2 %
E.on 49,35 %
Drobní akcionáři 0,45 %

Zdroj: Justice.cz

Město také lákají dividendy, které se nyní dělí mezi něj a E.on. Za rok 2010 na nich získalo 390 milionů korun. Vedení magistrátu uvažuje o tom, že by si na koupi akcií vzalo úvěr, který by postupně splácelo právě z dividend. Ty se nyní odvádějí do rozpočtu.

Je rozumné zříct se dividend? Ptají se kritici.

"Je otázka, jestli v době, kdy je potřeba metro, obnova autobusů, je rozumné zříct se dividend a splácet jimi dvacet let podíl v plynárenském holdingu," poznamenal jeden ze členů zastupitelstva, který chtěl raději zůstat v anonymitě. Podle něho bude navíc obtížné snížit ceny plynu pro zákazníky, protože společnost nebude umět konkurovat velkým firmám.

Obdobně hovoří opoziční zastupitel za ČSSD Miroslav Poche. Podle něho není jisté, že je pro město výhodné vzdát se zaručených peněz z dividendy v době, kdy se snaží šetřit úplně na všem.

Ekonomický analytik Karel Potměšil tvrdí, že Praha jde v tomto rozhodnutí proti proudu. "Dosavadní trend byl spíše ve spolupráci s energetickými společnostmi, které jsou schopny investovat a starat se o síť," podotkl.

Praha má podíl i v holdinzích Pražské energetiky a Pražské teplárenské. Proč zvolila právě plyn? Podle primátorových poradců je výdělečná část Teplárenské už prodaná soukromému vlastníkovi a PRE je pouze skořápkou, protože nemá vlastní elektrárnu. Naopak plynárna je prý zajímavá tím, že má vlastní distribuci a infrastrukturu.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Sídlo po tvůrci pražské kanalizace nyní slouží brazilskému velvyslanectví

K rezidenci velvyslance patří také rozlehlá zahrada s bazénem, altánkem a...

Brazilský velvyslanec má sídlo v ulici Nad Kazankou v Troji. Vila, ve které žil stavitel Eduard Viktora, nabízí výhled...

Český ležák stejně vždycky vyhraje, tvrdí ředitel pivovaru Staropramen

Generální ředitel Staropramenu Petr Kovařík (6.9.2018)

Ředitelem Pivovarů Staropramen je Petr Kovařík přes dva roky. Původním povoláním sládek pivo vařil nejen na pražském...

V noci zasáhl Prahu silný vítr, hasiči vyjeli k padesáti případům

Silný vítr v noci zasáhl Prahu, hasiči vyjeli k padesáti případům. (21. 9. 2018)

V pátek od půl osmé večer zasáhl západní a severní část Prahy silný vítr, který vyvracel převážně stromy. Do pražských...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz