Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha čeká boom studentů, poloprázdné střední školy proto rušit nebude

  6:30aktualizováno  6:30
Některé střední školy v Praze sice bojují s nedostatkem studentů, slučovat ani rušit se však nebudou. Podle radní Ludmily Štvánové je hlavním důvodem fakt, že v příštích letech se očekává boom středoškoláků. A město se na něj musí připravit.
Podle pražské radní se střední školy rušit nebudou (ilustrační snímek)

Podle pražské radní se střední školy rušit nebudou (ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Když před třemi týdny přebíralo vysvědčení 7 583 studentů prvních ročníků pražských středních škol, někteří si "užívali komfortu" poloprázdné třídy. Tento nadstandard už roky trápí magistrát, který tyto školy platí.

Prváci kolem sebe měli 1 600 opuštěných židlí. Proto čas od času některý z radních přichází s myšlenkou na slučování.

Nová radní pro školství Ludmila Štvánová (TOP 09) však nyní tvrdí, že se žádné střední školy v Praze kvůli nedostatku žáků rušit ani slučovat nebudou. Město se prý musí připravit na velký nárůst počtu středoškoláků v příštích letech.

"Přibližně za dva až tři roky očekáváme velký boom, protože ten už nastal v šestých a sedmých třídách na základních školách. Musíme mít rezervu míst, a to ne abychom studenty pojali všechny, ale aby byla řekněme zdravá konkurence v přijímání na střední školy," řekla radní.

Pokud svůj mandát ve volbách obhájí, hodlá prý v této koncepci pokračovat. Školy, jimž před pár měsíci hrozilo sloučení, si tak mohou oddychnout.

Předchůdkyně Štvánové Helena Chudomelová (TOP 09) v únoru představila plán na sloučení Střední elektrotechnické školy V Úžlabině v Praze 10 s podobně zaměřenou školou v Jesenické ulici v Záběhlicích.

800 milionů pro 45 tisíc školáků

Podobný osud měl potkat i dvě obchodní akademie - ve Svatoslavově ulici v Praze 4 a v ulici U Vinohradského hřbitova na "desítce". Ještě o něco dříve se mluvilo také třeba o gymnáziu Evropská. Důvod? Úspory. Město už nechtělo platit za školy, které měly s naplněním své kapacity problémy.

Přitom jen v roce 2013 Praha za své střední školy zaplatila 788 milionů jako neinvestiční příspěvek na provoz. "Tyto peníze slouží ke krytí výdajů na energie, opravy a údržbu, nákup materiálů a služeb, nájemné a podobně," popsala mluvčí magistrátu Tereza Králová.

Chudomelová se svým únorovým rozhodnutím tvrdě narazila. Následovaly ostré protesty studentů i pedagogů a magistrát během několika dnů raději otočil.

Prý neměl správné informace od svého odboru školství. Záhy byl odvolán jeho ředitel Jiří Pilař, i když do poslední chvíle odmítal, že by pochybil. Slučování se tedy zastavilo, ale spolustraníci i kvůli této patálii Chudomelovou o pár měsíců později nepodrželi ve funkci, když sestavovali novou radu.

"Určitě to není tak, že by se teď se školami nic nedělalo. Ale jakékoliv kroky musí být podpořeny demografickou studií a konzultacemi s městskými částmi," sdělila předsedkyně magistrátního výboru výchovy a vzdělávání Andrea Vlásenková (ODS).

Podle ní se musí vymyslet strategie, jak s poloprázdnými třídami naložit. "Je to koncepce, která přesahuje do příštího volebního období, a buď musí být přijata tak, že bude akceptována příštím vedením Prahy, o němž nevíme, kdo to bude, nebo nemá cenu ji dělat," dodala Vlásenková.

Problémy s nenaplněnými kapacitami se vlečou roky. Na druhou stranu je jasné, že každé rušení vyvolává politicky nepříjemné protesty. Letos byla kapacita v prvních ročnících 103 středních škol zřízených Prahou 7 682 žáků na odborných školách a 1 498 na čtyřletých gymnáziích. "V příštím školním roce to bude obdobné," dodala Králová.

Autor:Nejčtenější

Osobní auto srazilo u obchodního centra v Praze čtyři lidi, dva zemřeli

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

U obchodního centra v pražské Hostivaři srazilo auto odpoledne čtyři chodce. Dva zemřeli, další dva jsou v péči lékařů....

Na Smíchově se střílelo v autobusu, policie má pachatele a shání svědky

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Na pražském Smíchově se střílelo v autobusu MHD. Policie podezřelého již zadržela. Incidentu podle prvotních informací...Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...

Na muslimy budete potřebovat cepy a vidle, vyzýval muž. Policie ho obvinila

Martin Zapletal, bývalý vojenský policista a válečný veterán z Kosova a Kuvajtu

Policie obvinila válečného veterána z Kosova a Kuvajtu Martina Zapletala z podněcování k nenávisti. Na demonstraci na...

Žena odložila kojence u domu a odletěla z Česka, venku byl jeden stupeň

Ilustrační snímek

Pražští policisté podezírají z pokusu o vraždu ženu, která nechala šestitýdenní dítě před neobývaným domem v Praze 4....

Další z rubriky

VIDEO: V oboře Hvězda lesníci pokáceli invazivní duby a suché stromy

Pokácené stromy

Správce městských lesů na začátku března pokácel desítky stromů v oboře Hvězda v Praze 6. Obyvatelům této čtvrti se ale...

V šesti stanicích metra se ráno zastavily eskalátory, dvě byly uzavřeny

Přibližně v polovině září se uzavře jeden ze dvou výstupů ze stanice metra...

Na šesti stanicích metra vypadly během ranního provozu eskalátory. Stanice Křižíkova a Palmovka byly nakrátko uzavřeny...

Praha neustoupí, střechu pasáže na Budějovické definitivně čeká demolice

Střecha pasáže u metra Budějovická je v havarijním stavu, magistrát proto...

Bezvýsledná jednání se tento týden změnila ve válku slov. Magistrát a vedení Domu bytové kultury (DBK) se vzájemně...

Najdete na iDNES.cz