Podle pražské radní se střední školy rušit nebudou (ilustrační snímek)

Podle pražské radní se střední školy rušit nebudou (ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Praha čeká boom studentů, poloprázdné střední školy proto rušit nebude

  • 5
Některé střední školy v Praze sice bojují s nedostatkem studentů, slučovat ani rušit se však nebudou. Podle radní Ludmily Štvánové je hlavním důvodem fakt, že v příštích letech se očekává boom středoškoláků. A město se na něj musí připravit.

Když před třemi týdny přebíralo vysvědčení 7 583 studentů prvních ročníků pražských středních škol, někteří si "užívali komfortu" poloprázdné třídy. Tento nadstandard už roky trápí magistrát, který tyto školy platí.

Prváci kolem sebe měli 1 600 opuštěných židlí. Proto čas od času některý z radních přichází s myšlenkou na slučování.

Nová radní pro školství Ludmila Štvánová (TOP 09) však nyní tvrdí, že se žádné střední školy v Praze kvůli nedostatku žáků rušit ani slučovat nebudou. Město se prý musí připravit na velký nárůst počtu středoškoláků v příštích letech.

"Přibližně za dva až tři roky očekáváme velký boom, protože ten už nastal v šestých a sedmých třídách na základních školách. Musíme mít rezervu míst, a to ne abychom studenty pojali všechny, ale aby byla řekněme zdravá konkurence v přijímání na střední školy," řekla radní.

Pokud svůj mandát ve volbách obhájí, hodlá prý v této koncepci pokračovat. Školy, jimž před pár měsíci hrozilo sloučení, si tak mohou oddychnout.

Předchůdkyně Štvánové Helena Chudomelová (TOP 09) v únoru představila plán na sloučení Střední elektrotechnické školy V Úžlabině v Praze 10 s podobně zaměřenou školou v Jesenické ulici v Záběhlicích.

800 milionů pro 45 tisíc školáků

Podobný osud měl potkat i dvě obchodní akademie - ve Svatoslavově ulici v Praze 4 a v ulici U Vinohradského hřbitova na "desítce". Ještě o něco dříve se mluvilo také třeba o gymnáziu Evropská. Důvod? Úspory. Město už nechtělo platit za školy, které měly s naplněním své kapacity problémy.

Přitom jen v roce 2013 Praha za své střední školy zaplatila 788 milionů jako neinvestiční příspěvek na provoz. "Tyto peníze slouží ke krytí výdajů na energie, opravy a údržbu, nákup materiálů a služeb, nájemné a podobně," popsala mluvčí magistrátu Tereza Králová.

Chudomelová se svým únorovým rozhodnutím tvrdě narazila. Následovaly ostré protesty studentů i pedagogů a magistrát během několika dnů raději otočil.

Prý neměl správné informace od svého odboru školství. Záhy byl odvolán jeho ředitel Jiří Pilař, i když do poslední chvíle odmítal, že by pochybil. Slučování se tedy zastavilo, ale spolustraníci i kvůli této patálii Chudomelovou o pár měsíců později nepodrželi ve funkci, když sestavovali novou radu.

"Určitě to není tak, že by se teď se školami nic nedělalo. Ale jakékoliv kroky musí být podpořeny demografickou studií a konzultacemi s městskými částmi," sdělila předsedkyně magistrátního výboru výchovy a vzdělávání Andrea Vlásenková (ODS).

Podle ní se musí vymyslet strategie, jak s poloprázdnými třídami naložit. "Je to koncepce, která přesahuje do příštího volebního období, a buď musí být přijata tak, že bude akceptována příštím vedením Prahy, o němž nevíme, kdo to bude, nebo nemá cenu ji dělat," dodala Vlásenková.

Problémy s nenaplněnými kapacitami se vlečou roky. Na druhou stranu je jasné, že každé rušení vyvolává politicky nepříjemné protesty. Letos byla kapacita v prvních ročnících 103 středních škol zřízených Prahou 7 682 žáků na odborných školách a 1 498 na čtyřletých gymnáziích. "V příštím školním roce to bude obdobné," dodala Králová.