Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Praha chce rozdělit mezi učitele dvě stě milionů, nabídne jim i byty

  • 4
Praha chystá svým rozsahem v Česku ojedinělý plán, jak zvýšit kvalitu středních a základních škol ve městě. Magistrát chce do metropole přilákat kvalitní učitele. Motivovat je mají podstatně vyšší platy a levné služební byty.

"Máme slíbených dvě stě milionů, které bychom mohli příští rok rozdělit mezi učitele středních škol. Rozpočet ale ještě není schválený," řekla pražská radní pro školství Ludmila Štvánová (TOP 09).

Když se částka rozpočítá mezi čtyři a půl tisíce pedagogů, tak na jednoho vychází roční bonusy ve výši 44 tisíc. Takovou sumu však každý kantor na výplatní pásce neuvidí. Peníze totiž mají přerozdělovat ředitelé škol. Zjednodušeně se dá říci, že víc dostane kvalitní učitel a méně, možná také nic, ten, kdo má k práci laxní přístup.

Druhým bonusem, který může být ještě větším lákadlem především pro mladé kantory, jsou služební byty. Praha má v plánu zvýšit počet nájemních služebních bytů, které učitelům nabídne. Pro mnohé mimopražské je totiž téměř nemyslitelné přestěhovat se do hlavního města za prací, protože vysoký nájem z nástupního platu 20 460 korun málokterý začínající kantor zaplatí.

U maturit v roce 2012 propadlo v Praze skoro 14 procent středoškoláků, což je v porovnání s jinými českými regiony jen průměrný výsledek. Podle několikaletého průzkumu společnosti Scio měli žáci z devátých tříd pražských základních škol v matematice dokonce podprůměrné výsledky. Průzkum společnosti Eduin ukázal, že odborníci by oznámkovali školy pouze trojkou. Jiné analýzy ukazují, že s kvalitou výuky není v Praze spokojena víc než polovina rodičů.

"Sehnat učitele na odborné předměty je přímo sisyfovská práce. Je to pár nadšenců, za které jsme vděční," říká zástupkyně ředitele Střední průmyslové školy na Proseku Alena Stýblová. Přestože kantor odborného předmětu na takové škole musí mít většinou dvě vysoké školy - například titul inženýr a pak ještě pedagogické vzdělání, škola mu nemůže mnoho nabídnout.

Otázka je, zda přilákaní učitelé v Praze vydrží

Hrubý nástupní plat lehce přesahuje dvacet tisíc korun a až po několika letech praxe se kantor dostane k lepším penězům. Třeba na Masarykově střední škole chemické se platy učitelů bez přesčasů pohybují kolem 27 tisíc. "Podpora je nezbytně nutná. Když učitel vidí, kolik může vydělávat v soukromém sektoru, tak je těžké ho u nás udržet," říká ředitel Jiří Zajíček.

Tak velká míra podpory, jakou teď chystá hlavní město Praha, je v Česku výjimečná. Třeba Hradecký kraj pedagogům žádné takové bonusy nevyplácí ani nepřiděluje byty.

"To kolegům přeji. Jen se obávám, že to není systémové řešení. V počátku peníze a byty mladé učitele přilákají, ale jestli pak v Praze vydrží s kantorským platem kolem 25 tisíc a jestli tam založí rodiny, to je otázka," naznačuje možné potíže ředitel Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové Robert Novák.

Magistrát na nové koncepci školství ještě pracuje. Radní musí doladit podmínky, za jakých by se služební byty přidělovaly, i to, jestli budou nájemní smlouvy na dva, či třeba na pět let s možností prodloužení. "Tvoříme i systém kritérií, jak bonusy rozdělovat mezi školy," dodala radní Štvánová.

Systém pomoci školám se může ještě rozšířit. Radní nyní jedná o tom, zda se v rozpočtu na příští rok najdou další peníze na bonusy pro kantory základních škol.

Těm zatím pomáhají jen některé městské části. Praha 3 jednou ročně odměňuje v každé škole dva nejlepší učitele. Praha 1 dává dobrým učitelům prémie. "Od tisíce po třeba dvacet tisíc korun. Letos na to máme vyhrazeno pět milionů," říká starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.