Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha zvažuje, že bude po Svobodovi vymáhat milion za zadaný audit

  10:19aktualizováno  10:19
Bohuslav Svoboda loni na jaře jako primátor neměl podle kontrolního výboru pravomoc nechat sám monitorovat smlouvy uzavřené dopravním podnikem. Svoboda o to tehdy požádal právníka Václava Lásku a analýza vyvolala hodně emocí. Výbor městu nyní doporučil, aby milion za audit vymáhalo zpět.

Bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Audit podezřelých kontraktů dopravního podniku může podle šéfa kontrolního výboru Petra Dolínka (ČSSD) přijít exprimátora Bohuslava Svobodu (ODS) draho. Zastupitelé se totiž usnesli, že město má začít vymáhat částku, kterou Praha proplatila advokátu Václavu Láskovi za prověrku. Ta stála bezmála milion korun.

Analýza, která poukázala na nesrovnalosti smluvních vztahů dopravce, je tak stále horkým materiálem i rok poté, co byla zveřejněna. Už několikrát se přetřásala otázka, zda Svoboda postupoval při uzavírání smlouvy správně.

A kontrolní výbor ve vyšetřování dodnes pokračuje. Nechal si zpracovat právní stanoviska, zda zadání zakázky bylo v souladu se zákonem. Posudek soukromé právní kanceláře dospěl na základě poskytnutých dokumentů k názoru, že smlouva je neplatná. Upozornil na to týdeník 5+2.

Osud smluv DPP prověřovaných Václavem Láskou

Papírové jízdenky:
Kontrakt ukončil exšéf DPP Martin Dvořák ještě před analýzou. Teď jízdenky dodává Státní tiskárna cenin. Vybírá se nový dodavatel.

Firma pořádající výběrová řízení:
DDP už jí tuto práci nezadává.

IT služby:
Podnik už vypověděl tři prováděcí smlouvy.

Dodavatel biosložky do nafty:
Smlouva byla ukončena.

SMS jízdenky:
Smlouva byla změněna.

Další prověřované zakázky:
Prodej kuponů (ve věci padla obvinění), prodej pozemků, právní služby, zakázky na marketing.

V posudku stojí, že jí nepředcházela jakákoliv soutěž a byla uzavřena bez souhlasu městské rady. Uzavíral ji tehdy ještě primátor Bohuslav Svoboda.

"Pan Svoboda pochybil. Neměl pravomoc zadat tuto zakázku sám, stvrdit ji svým podpisem," říká Dolínek a má za to, že peníze se mají vymáhat přímo od Svobody.

"Záleží na řediteli magistrátu, jaký postup zvolí. Ale právník Láska pracoval v dobré víře, jeho výstupy a závěry nikdo nenapadl," vysvětluje Dolínek.

Magistrát s vymáháním nákladů váhá

Jenže zatímco politici z kontrolního výboru jsou si jistí, že má město vymáhat zaplacenou částku zpět, ředitel magistrátu Martin Trnka váhá.

"Od kontrolního výboru jsem obdržel podklady, nyní prověřujeme, jaké kroky máme učinit a zda vznikla nějaká škoda, popřípadě v jaké výši," říká Trnka.

Svoboda popírá, že by překročil své pravomoci, a rychlou akci při zadání právní prověrky smluv dopravního podniku označuje za čistou. "Měli jsme vyjádření právního odboru města, že postup je správný. Tento příběh je na stole už asi popáté a pošesté zase spadne pod stůl, protože je to nesmysl," říká Svoboda.

Právě názor magistrátního právního odboru měl kontrolní výbor na stole také. "Členové výboru poukázali na rozpor obsahu předložených stanovisek. Kritika se týkala zpracování stanoviska legislativního odboru s tím, že jsou tam mylné odkazy na příslušná ustanovení zákona, a proto bylo klasifikováno jako zmatečné," říká Dolínek.

Láska: Žádná škoda nevznikla

Láska tvrdí, že smlouva je platná. Navíc má za to, že advokáti, kteří posuzovali její platnost, nedostali všechny podklady. "Nikdo nevyvinul snahu si některé další podklady obstarat. Proč to kontrolní výbor nepředložil, můžeme jen spekulovat," tvrdí.

A i kdyby smlouva byla neplatná, žádná škoda nevznikla. "Město ode mě dostalo služby za ceny podstatně nižší, než je obvyklé," tvrdí Láska.

Podle něj navíc bylo i poptávkové řízení na právní analýzu, kterou nakonec provedl on. "Bylo osloveno několik subjektů, ti se sešli k ústnímu jednání. Určité poptávkové řízení tedy proběhlo," říká.

Poté, co Láska zpracoval právní analýzu smluv dopravního podniku, podal několik trestních oznámení. Prověřoval smlouvy na papírové i SMS jízdenky, dodávky IT či pohonných hmot. Bývalé vedení dopravního podniku však prověrku označilo za "Láskův blábol".

Některé smlouvy dopravce byly však přinejmenším zvláštní. Třeba ta na SMS jízdenky. Byla uzavřena na deset let s tím, že po jejich uplynutí se automaticky prodlouží o dalších deset let, pokud kterákoliv ze stran bude chtít ve smluvním vztahu pokračovat. Podle právníků by tedy například dopravce mohl říct, že už pokračovat nechce, ale smlouva by přesto platila dál.

"To jsme upravili. Prodloužení je pouze na pět let a nastane jen tehdy, pokud budou souhlasit obě strany," řekl na jaře tehdejší šéf dopravního podniku Milan Křístek s tím, že se také vypověděly tři prováděcí smlouvy na IT.Nejčtenější

Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3. předkola na...

Do průvodu Prague Pride se zapojily tisíce lidí. Zábava pokračuje na Letné

Průvod Prague Pride (11. srpna 2018).

Duhovým průvodem v sobotu vyvrcholil festival leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Účastníci se...Tvrdík spílá UEFA: Surkis by měl odstoupit, sudí zápasy hrubě ovlivnili

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů

Šéf slávistických fotbalistů Jaroslav Tvrdík těžce nesl vyřazení v 3. předkole Ligy mistrů na hřišti Dynama Kyjev...

Už vím, proč Dynamo nedostává góly, řekl Trpišovský. Víc hodnotit nechtěl

Slávista Stanislav Tecl se snaží uniknout obránci Tamási Kádárovi z Dynama...

Polský asistent rozhodčího Golis nejprve pečlivě zohlednil ofsajdové postavení slávisty Deliho, kvůli kterému neuznal...

V kraji už se žádného majetku nedotknu, uvedl manžel hejtmanky Jermanové

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová se svým manželem Jakubem na...

Manžel středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové v pondělí veřejně slíbil, že se už nedotkne žádného majetku...

Další z rubriky

Turista v Praze 8 odešel z hotelu na cigaretu, pak záhadně zmizel

Rumunský turista si šel před hotel v Praze 8 zapálit a nevrátil se. Hledá ho...

Policisté pátrají po turistovi z Rumunska, který se záhadně ztratil. V úterý brzy ráno odešel z hotelu v Praze 8, aby...

VIDEO: Dívka se propadla pod letenské kyvadlo, uvázla v odvětrávací šachtě

Dívka se propadla pod letenské kyvadlo

Ve čtvrtek brzy ráno zasahovala policie u kyvadla na pražské Letné. Mladá dívka se propadla do několik metrů hluboké...

Policie pátrá po muži ze Strakonic, je podezřelý z vraždy ženy u Prahy

Policie hledá muže, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ.

Středočeští kriminalisté vyhlásili pátrání po muži, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ....

Najdete na iDNES.cz