Praha chce vykoupit pozemky v Trojmezí, o cenu se nejspíš povede boj

  8:41aktualizováno  8:41
Pražské Trojmezí, u kterého si místní lidé vybojovali, že zůstane i nadále zelenou lokalitou, by se mělo stát veřejným parkem. Aby na to mohlo dojít, musí Praha vykoupit zdejší pozemky soukromých vlastníků. Problém je, že magistrát a majitelé půdy mají dost rozdílnou představu o ceně.

Jižní Město. | foto: Jan Lukavec

Nekonečná a poněkud zašmodrchaná fraška, která se roky táhne kolem Trojmezí, se blíží k důležitému mezníku. Magistrát totiž obeslal vlastníky pozemků v této lokalitě, aby se s nimi domluvil, za jakých podmínek tu vytvořit veřejný prostor. Ten si místní lidé "vyvzdorovali" a na jejich stranu se následně přidali i starostové Prahy 10, 11 a 15, na jejichž hranicích Trojmezí leží.

Ale vyvstává tu jeden zásadní problém. Pokud má být park veřejný, musí Praha pozemky koupit. A to bude nejspíš hodně složité. Důležitou roli si totiž v příběhu zahrají peníze.

Vlastníci většinou proti prodeji své půdy nic nemají, patrně si ale představují jinou částku než magistrát. "Je to atraktivní místo pro bydlení a cena pozemků v Trojmezí neustále poroste," řekl Miroslav Duda ze společnosti Development Doupovská, které část půdy v Trojmezí patří. Již dříve uvedl, že rozumná výkupní cena je 1 200 korun za metr čtvereční.

"Jsou to pozemky určené pro zeleň, proto se od toho musí odvíjet i cena," řekla městská radní Aleksandra Udženija. A ta je běžně o dost nižší. Je tedy patrné, že se chystá tvrdý boj. Celé se to ale rozhodne až v okamžiku, kdy se všichni sejdou u jednoho stolu. Buď tu bude park nebo třeba soukromníci Trojmezí oplotí.

1. Co chce magistrát i místní radnice?

Praha chce kupovat pozemky postupně podle toho, kolik bude mít peněz. Pak by v Trojmezí mohl vzniknout veřejný park, do kterého by mohli i nadále chodit lidé.

2. Co chce Development Doupovská?

Zástupce společnosti naznačil, že jsou ochotni pozemky prodat, ale nic je do toho výrazně netlačí. "Klidně si je necháme a v budoucnu tu postavíme luxusní čtvrť s rodinnými vilami a velkými zahradami," řekl Duda a hned dodal, že pokud magistrát nekoupí pozemky hned, za dva až tři roky bude jejich cena vyšší než dnes.

3. Co chce soukromník Jaroslav Kubeš, který v Trojmezí hospodaří?

Kubešova rodina zde vlastní pole přes sto let. Přesto přiznává, že zemědělství není v Praze příliš výnosný obor. "Máme v Trojmezí třicet hektarů a já je městu rád prodám," řekl Kubeš. Pokud se to nepodaří, byl by pro vznik vilové čtvrti, kdy by se část půdy proměnila v městský park. Proti mysli by mu nebyl ani sportovní areál či divadlo pod širým nebem.

4. Co se stane, když Praha pozemky nezíská?

Vše se opět zadrhne. Soukromníci se pochopitelně vynasnaží, aby na jejich pozemky nikdo nechodil, a pokusí se získat povolení stavět. Proti tomu se opět zvedne vlna nevole různých občanských sdružení a místních obyvatel a o Trojmezí se bude dál jen mluvit.

Autor:


Nejčtenější

Prahu zaplnily sdílené koloběžky, jezdci ohrožují lidi jízdou po chodnících

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

Segwaye i skútry z centra zmizely, chodci v Praze však stále musejí být na pozoru. Hlavní město zaplavila „zelená vlna“...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...Serena to neustála, měla se omluvit, řekl Štěpánek v Rozstřelu

Tenista Radek Štěpánek v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel

Ještě jednou mu bude tleskat zaplněná hala. Tak jako v dobách, kdy pro Česko dřel v Davis Cupu nebo sváděl náramné...

Zvolení Ratha se nelíbí stranám v Hostivici. Volby napadly u soudu

David Rath

Zástupci strany HOme, tedy Hostivice město, podali ke krajskému soudu stížnost proti vzniku mandátu Davida Ratha, jenž...

Dokázali jsme skoro zázrak, zhodnotila se Krnáčová. Lituje pádu lávky

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová vystoupila na tiskové konferenci ke...

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová před novináři bilancovala svou kariéru v čele magistrátu hlavního města....

Další z rubriky

V baru mě zkopali, když jsem chtěla pivo s sebou, tvrdí žena

Dívka ukazuje rozbitou hlavu poté, co ji podle jejích slov napadla v baru...

V jednom z barů na Vinohradech údajně napadla čtveřice mužů dva hosty. Ženu s partnerem napadli agresoři podle jejího...

Řidič dodávky nepřežil na Kladensku srážku s kamionem

U obce Hořešovice na Kladensku se srazila dodávka s kamionem. Řidič dodávky...

Nedaleko obce Hořešovice na Kladensku se krátce po poledni srazila dodávka s kamionem. Na místě zemřel jeden člověk....

Pražští politici zneužívají radniční noviny, tvrdí analýza sdružení Oživení

Ilustrační snímek

Za vaše peníze vám řekneme, jak jsme skvělí. Podobným nešvarem ze strany vedení radnice trpěla před volbami řada...

Najdete na iDNES.cz