Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha chce po ostudě s vodou vypovědět smlouvu Pražským vodovodům

  19:55aktualizováno  19:55
Praha chce po problémech se závadnou vodou vypovědět nevýhodnou dlouhodobou smlouvu s vodárenskou společností Veolia, jejíž dceřinou společností jsou Pražské vodovody a kanalizace. Již předtím to zkoušelo předchozí vedení radnice, ale bez úspěchu.

Závadná voda v Dejvicích nebyla pitná od neděle 24.5 do čtvrtku 28.5. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Firma Veolia radí lidem na svém webu, aby utěsnili kohoutky, neplýtvali vodou a ušetřili peníze. Nyní se chystá zase Praha „utáhnout kohoutky“ francouzské společnosti tím, že buď změní, nebo vypoví společnou smlouvu.

Důležité je však dodat: I předchozí vlády se marně pokoušely zrušit kontroverzní provozovatelský kontrakt s firmou Pražské vodovody a kanalizace (PVK), respektive Veolií.

Například exprimátor Bohuslav Svoboda měl k dispozici právní rozbory, které upozorňovaly, že smlouva je pro hlavní město nevýhodná. Veolia starým kontraktem do roku 2028 získala právo obchodovat v metropoli s vodou.

Její dcera PVK platí za pronájem potrubí zhruba dvě miliardy ročně a třeba loni Veolia domů do Francie vyplatila 430 milionů na dividendách.

Veolia Česká republika

  • Společnost zajišťuje výrobu a distribuci pitné vody a čištění odpadních vod. Působí v zemi od roku 1996. Do Prahy vstoupila v roce 2001, kdy od Fondu národního majetku ještě jako Vivendi Water Prague v podstatě koupila 66 procent akcií Pražských vodovodů a kanalizací.
  • Zbytek podílu získala později od Prahy. V roce 2002 byla uzavřena první Rámcová smlouva o provozování vodovodů a kanalizací ve vlastnictví hlavního města do roku 2013 (za primátora Igora Němce).
  • Do roku 2028 ji prodloužil magistrát v roce 2004 (za Pavla Béma).

Problém je v tom, že obnova zastaralého potrubí, které firma používá ke svému byznysu, zůstává povinností Prahy.

Ta ji platí z nájemného, ale to zdaleka nestačí, a kdyby mohla k investicím připočítat i zisk končící v zahraničí, zlepšilo by to situaci. Havarijní opravy potrubí stojí PVK ročně řádově 800 milionů korun.

„Smlouvy s PVK jsem si vyžádala a budeme společně s radní Plamínkovou analyzovat, do jaké míry ji lze upravovat, respektive musíme zjistit, zda je po právní stránce vůbec možné ji vypovědět dříve, než pozbude platnosti, a Praha si tak mohla tuto oblast provozovat sama,“ naznačila primátorka Adriana Krnáčová (ANO), jak chce problém řešit.

Radní Jana Plamínková (STAN) má v plánu projednat problém s kolegy v koalici, aby pak radě předložila návrh nechat kontrakt analyzovat právníky.

Ti by měli zkoumat nejen možnosti výpovědi, ale třeba i to, jak moc je smlouva pro město nevýhodná.

Výpověď by mohla stát miliardy

Podle informací MF DNES má Praha v podstatě dvě možnosti, jak ze vztahu s Veolií vykličkovat.

Zaprvé: „Může se teoreticky s firmou dohodnout, aby sama od smlouvy odstoupila,“ uvedl exnáměstek Jiří Nouza, který měl tento problém dříve v gesci.

Jenže součástí předčasného ukončení smlouvy by patrně bylo i „odstupné“, jež by se mohlo vyšplhat na úroveň kolem čtyř či pěti miliard. Jak potvrdili experti, Praha si může tyto peníze vzhledem k dobrému ratingu půjčit od Evropské investiční banky na nízký úrok a splácet úvěr ze zisku.

Zadruhé: S ohledem na průšvih v Dejvicích s kontaminovanou vodou může magistrát tlačit na společnost a požadovat výhodnější podmínky smlouvy - například zdražení nájemného, aby se zvýšil balík peněz potřebný na obnovu potrubí. K vyvinutí silnějšího nátlaku by město mohlo například požadovat audity hospodaření PVK.

Otázkou však je, zda by zvýšení nájmu zaplatila Veolia ze svého zisku nebo Pražané na dražší vodě. Magistrát upřednostní první variantu. „Město má právo si výši nájemného upravit, nájemné na žádost města platíme dopředu,“ tlumočila stanovisko Veolie k této otázce mluvčí Marcela Dvořáková.

Na nevýhodnost kontraktu aktivisté upozorňují léta. Již v roce 2004 vyzýval zastupitel Jiří Witzany (ED) k odstoupení několik členů rady, například Jiřího Paroubka, kteří vyjednávali prodloužení smlouvy od roku 2013 do roku 2028.

Loni žádal zastupitele Aleš Moravec ze sdružení Občané za svá práva, aby město smlouvu vypovědělo s tím, že byla prodloužena bez soutěže. Možnosti vypovědět kontrakt prověřovaly vlády Bohuslava Svobody (ODS) i Tomáše Hudečka (dříve TOP 09).

„Ale zjistili jsme, že je skutečně nevypověditelná. Neměli jsme možnosti, jak tu situaci změnit,“ uvedl Svoboda. Ke stejnému výsledku dospěla podle Nouzy i rada Tomáše Hudečka. Veolia by totiž musela udělat fatální chyby, aby ukončení vztahu nestálo miliardy korun.
Nejčtenější

Výbuch v areálu chemičky v Kralupech zabil šest lidí

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Šest lidí zemřelo při explozi v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Další dva utrpěli středně těžká zranění. Explozi...

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...Sparta - Slavia 3:3, hosté dohnali ztrátu tří gólů, velkou roli hrálo video

Slávisté se v derby nadechli k mohutnému obratu a vybojovali remízu 3:3.

V první půli dala tři góly Sparta, ve druhé totéž zopakovala Slavia. Divoké derby rozhodla v posledních vteřinách...

Muže, který se nevrátil ze srazu spolužáků, našla policie mrtvého

Mezi obcemi Luštěnice a Brodce na Mladoboleslavsku se zřítilo sportovní...

Pohřešovaného muže z Příbramska nalezli policisté mrtvého. Ztratil se v neděli časně ráno v okolí penzionu v Jesenici u...

VIDEO: Motorkáře ohrožoval bezohledný řidič, poté si vyměnili názory

Konflikt motorkáře s řidičem auta

Nebezpečnou situaci zažil řidič motorky při cestě do Vestce u Prahy, kdy jej na tamní hlavní cestě dvakrát v těsné...

Další z rubriky

Výbuch v areálu chemičky v Kralupech zabil šest lidí

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Šest lidí zemřelo při explozi v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Další dva utrpěli středně těžká zranění. Explozi...

Když se přeruší výroba, hrozí největší nebezpečí, říká k explozi hasič

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Dokud v chemických továrnách běží výroba, je vše relativně bezpečné. Největší riziko výbuchu či požáru nastává...

OBRAZEM: Výbuch otevřel nádrž na pohonné hmoty jako konzervu

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Při explozi nádrže v areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou zemřelo šest lidí a dva další utrpěli těžká zranění....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz