Pražské Jižní město. Ilustrační foto

Pražské Jižní město. Ilustrační foto | foto: Aleš Berný, iDNES.cz

Praha chystá prodej bytů, šanci mají nájemníci. Město vydělá miliardy

  • 115
Hlavní město začne rozprodávat vlastní byty. Z velké části jde o ty, které jsou v panelových domech na Černém Mostě, Barrandově, v Řepích a ve Stodůlkách. Celkem jich je téměř 4 tisíce. Lidé si je budou moci koupit za cenu, kterou stanoví znalec.

Velký výprodej bytů chystá město ještě na letošní rok. Svým nájemníkům jich nabídne ke koupi více než 3 800. Zbaví se tak přibližně třetiny všech bytů, které vlastní. Jejich seznam spolu s pravidly prodeje musí ještě schválit pražské zastupitelstvo. Návrh však již projednal bytový výbor a s privatizací souhlasil.

Lidé, kteří mají zájem byt koupit, musí spolu se svými sousedy založit bytové družstvo. "Musí se na tom shodnout alespoň 60 procent nájemníků. Pokud se nedohodnou, dům zůstane i nadále v majetku hlavního města," řekl předseda výboru pro bydlení Roman Petrus (ČSSD).

Seznam bytů určených k privatizaci najdete ZDE

Nájemníky, kteří se do privatizace zapojit nechtějí, Petrus ujistil, že se o své bydlení nemusí bát. Buď zůstanou v nájmu magistrátu, nebo přejdou pod nájem družstva. Smlouva na dobu neurčitou však bude platit stále.

Jak se bude prodávat

Na koupi mají nárok vlastníci nájemní smlouvy, kteří městu nedluží na nájemném. Pokud o koupi projeví zájem alespoň 60 procent lidí z jednoho domu, založí bytové družstvo. Tomu pak magistrát prodá celý dům. V opačném případě si město dům nechá, nebude ho nabízet nikomu dalšímu.

Přibližně stovka bytů se bude prodávat odlišným způsobem. Jde totiž o domy, které byly v minulosti rozděleny na bytové jednotky, a není proto možné prodat je jako celé domy.

"Každému nájemníkovi přijde výzva, jestli si bude chtít koupit byt, nebo ne. Pokud si ho nebude chtít koupit, zůstane v majetku magistrátu. Tím pádem se magistrát stane podílníkem na domu, kde část nájemců si byt koupí a část ne," popsal systém Petrus.

Ceny bytů zatím nejsou stanoveny. Pro každý byt je podle individuálních podmínek určí znalci. Podle Petruse budou však nižší než ceny tržní. Budou odpovídat tomu, jako by někdo prodával byt s nájemníkem. Výbor zvažoval, jak zamezit spekulacím s byty. Tedy praxi, kdy nájemník koupí byt za nižší cenu od města a vzápětí ho prodá za cenu tržní.

Taková praxe se v minulosti děla především při prodeji bytů v centru města. Výbor však nakonec o žádném omezení pro budoucí vlastníky nerozhodl.

Peníze z prodeje na sociální bydlení

"Nedoporučili nám to právníci. Jsme přesvědčeni, že ve chvíli, kdy si nájemce odkoupí byt, tak je jeho a může s ním nakládat podle svého uvážení," dodal Petrus.

Z privatizace budou vyloučeni lidé, kteří mají dluhy na nájemném. Město je nejprve vyzve k tomu, aby své dluhy dorovnali, pokud tak neučiní, připadne jejich jednotka družstvu.

Magistrát získá z prodeje bytů řádově desítky miliard korun. Ty chce podle koaliční smlouvy použít na bydlení pro seniory, mladé rodiny a sociálně slabší obyvatele.

Hlavní město v současné době vlastní asi 11 tisíc bytů. Další tisíce jsou svěřeny městským částem, o jejich prodeji rozhodují jednotlivé radnice.