Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha halu pro bezdomovce nepostaví, zaplatí jim místo toho noclehy

  11:45aktualizováno  11:45
Ačkoli magistrát dostal od jabloneckého podnikatele velkorysý dar - peníze na stavbu nafukovací haly pro bezdomovce, kteří by v ní mohli přečkat zimní měsíce - z realizace plánu asi nakonec sejde. Město totiž nemá halu kde postavit. Žádná z městských částí ji na svém území nechce. Praha proto zvažuje jinou variantu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Levnějším řešením by mohlo být zaplacení nočního provozu v pražských centrech pomoci. Pro zhruba tři a půl tisíce bezdomovců je v hlavním městě sotva tisíc míst v noclehárnách. A jak pomalu klesají teploty, roste snaha magistrátu předejít tomu, aby lidé bez domova umrzali na ulici.

Postavit nafukovací halu pro zhruba sto dvacet lidí se ale nejspíš nepodaří. Radní Ivan Kabický, který má na pražské radnici na starosti mimo jiné i problematiku bezdomovectví, vytvořil seznam patnácti lokalit, kde by mohla stát. Starostové jednotlivých městských částí však ze seznamu nadšení nejsou.

Kde by mohla stát hala pro bezdomovce

Jako jedni z prvních se ohradili radní Prahy 8 (více čtěte zde). Původně totiž magistrát koketoval s myšlenkou postavit nafukovací halu na Rohanském ostrově. Na Kabického seznamu je celkem čtrnáct lokalit. Za jednu z nejlepších považuje radní Hrdlořezy v Praze 9. To ale tamní starosta Jan Jarolím nepovažuje za šťastný nápad.

"Zatím mě nikdo přímo neoslovil, ale domnívám se, že zrovna Hrdlořezy nejsou optimálním místem pro takovou halu. I v rámci mojí městské části si umím představit lepší místa. Taková, která jsou více pod dohledem," míní Jarolím.

Stejně tak odmítá postavit na území své městské části halu i starosta Prahy 4 Pavel Horálek. "Vím, že magistrát upřednostňuje jiné lokality. Proto předpokládám, že se hala u nás stavět nebude. Každopádně bych ale takový plán nepodporoval," říká k tomu.

Praha má v plánu dotovat noční provoz center pomoci

I pražský magistrát ale od původního záměru pomalu ustupuje. Postavit nafukovací halu by totiž bylo drahé. Novou variantou pomoci lidem bez přístřeší je změna v poskytování služeb už existujících center.

Zařízení pro bezdomovce

Loď Hermes
kapacita 233
obsazenost 165/den

Naděje U Bulhara
kapacita 350
obsazenost 324/den

Naděje Bolzanova
kapacita 50
obsazenost 58/den

Armáda spásy
kapacita 294
obsazenost 294/den

Arcidiecézní charita
kapacita 157
obsazenost 111/den

Pozn.: U Armády spásy a Arcidiecézní charity jde o součet všech zařízení.

Zdroj: Magistrát hlavního města Prahy

"Plánujeme, že zmírníme podmínky pro krizový režim. To znamená, že rozhodná teplota by nebyla minus deset, ale minus pět stupňů Celsia. V ten moment bychom zaplatili Armádě spásy a Arcidiecézní charitě, jež zajišťuje převážně denní centra, noční provoz. Postavení haly by pak přišlo na řadu ve chvíli, kdy by teploty klesly ještě níž a kapacita stávajících center by nestačila," vysvětluje změnu v přístupu radní Ivan Kabický.

Zároveň dodává, že místo jedné velké haly by se město přiklonilo spíše ke třem menším stanům. "Musíme ale ještě spočítat náklady na provoz. Už teď je ale jasné, že zaplacení noclehů ve stávajících centrech bude levnější než provoz nafukovací haly," doplnil Kabický.

Jenom postavení nafukovacího prostoru a následná demontáž by totiž město stály půl milionu korun, vybavení haly pak dalších 699 tisíc. Za jeden měsíc, kdy by hala byla v provozu, by tak pražský magistrát musel zaplatit zhruba milion tři sta tisíc korun. Další náklady by šly na elektřinu, vodu a odpad.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slavia - Bohemians 1:0, rozhodl Zmrhal, po půli se domácí jen bránili

Brankář Roman Valeš z Bohemians se marně natahuje po střele slávisty  Jaromíra...

Fotbalisté Slavie vyhráli osmé ligové utkání a v čele tabulky zůstanou i po devátém kole. Nad Bohemians zvítězili 1:0,...

Další z rubriky

Vrtulník odvezl žáka základní školy v Příbrami, zranil se pádem z výšky

U školy v Příbrami spadl žák z výšky a poranil se. Letěl pro něj vrtulník....

Vrtulník záchranářů odpoledne přistál před školou v Příbrami. Jeden z žáků si tam poranil páteř, když spadl z výšky.

V Libni a Karlíně se trénovalo na povodně, testovaly se zábrany i čerpadla

Město čekají protipovodňové manévry.

Celou sobotu probíhalo v pražském Karlíně a v Libni protipovodňové cvičení. Obě čtvrti v letech 2002 a 2013 zasáhla...

Dopravní odbor Prahy 7 nesouhlasí s podobou provizorní lávky v Troji

Trojská lávka.

Provizorní lávka v Troji, kterou chce hlavní město postavit na místě loni zřícené lávky, obdržela nesouhlasné...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz