Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha žádá Inchebu, aby odešla z Výstaviště. Chce najít lepší investory

  10:08aktualizováno  10:08
Praha by byla ráda, kdyby společnost Incheba opustila areál holešovického Výstaviště, který má od města pronajatý. O ukončení smlouvy se teď jedná. Magistrát chce, aby skončila v roce 2014, tedy o dva roky dříve, než bylo původně dohodnuto. V prostorách Výstaviště by mělo vzniknout zázemí pro sport a zábavu.

Průmyslový palác na holešovickém Výstavišti | foto: Čeněk TřečekiDNES.cz

Pražské Výstaviště působí jako místo, kde se zastavil čas. Rozlehlý areál je často liduprázdný, rozbité chodníky a oprýskané zdi nepůsobí zrovna příjemným dojmem. Jen čas od času místo oživí matějská pouť nebo velká výstava.

To chce nyní magistrát změnit. Nelíbí se mu, že nájemce, společnost Incheba, areál nerozvíjí, a chce, aby kývla na předčasné ukončení smlouvy.

"Naše představa je, že by měl areál plnit funkci výstavní, sportovní a zábavní. Když to bude spravovat jeden pronajímatel, tak bude upřednostňovat jen jednu z těch funkcí," uvedl radní pro kulturu Václav Novotný (TOP 09).

Ačkoliv má společnost Incheba smlouvu do roku 2016 s opcí do roku 2021, s městem jednat začala. O podmínkách se však bavit nechtěla. "Společnost nemá ve zvyku komentovat detaily probíhajících a neukončených jednání," prohlásila za vedení mluvčí firmy Markéta Holatová.

Nařčení magistrátu se ale brání. Ročně prý investuje do oprav areálu 30 milionů korun. "V důsledku povodní a požáru Průmyslového paláce bylo celkem zničeno a dosud není možno užívat 75 procent plochy budov," hájí se Incheba.

Magistrát nepočítá s tím, že by Inchebě vyplatil za předčasné ukončení smlouvy odškodné. Firma totiž prý naopak městu dluží. Kolik, nechtěl Novotný specifikovat. Město se společností vede také spor o uhrazení škody za požár Průmyslového paláce v roce 2008. Naposledy soud v této věci rozhodl v květnu, kdy potvrdil nárok města žádat po Inchebě odškodné (více čtěte zde).

Lana pro děti, taneční pro pokročilé

Pokud se obě strany dohodnou, bude město hledat několik nových investorů. Nejlépe tři. Jeden z nich by zajišťoval pořádání veletrhů, další by se staral o sportovní zázemí, například plavecký bazén a malou sportovní halu. Třetí by měl na starost zábavně společenskou část. "Kulturní program zdegeneroval s celým Výstavištěm. Bývala tam letní scéna," podotkl Novotný.

Výstaviště

* Holešovické Výstaviště se poprvé otevřelo v roce 1891 u příležitosti Jubilejní zemské výstavy.
* Tehdejší výstavní areál tvořil především novobarokní Průmyslový palác postavený v březnu 1891 podle projektu architektů Bedřicha Münzbergera a Františka Prášila.
* Ze stejné doby pochází i Křižíkova fontána, která se stala unikátem své doby.
* Z té doby pocházejí také Křižíkovy pavilony a divadlo GoJa Music Hall.

Budoucnost areálu je zřejmě jedna z mála věcí, na které se současná rada shodne s opozicí. "Má to být místo pro rodinu, kde se může bavit každý od mládí do stáří, od lanového centra po taneční zábavu pro seniory. Na této straně řeky nic takového není," uvedl Petr Dolínek z opoziční ČSSD.

Specialista na územní rozvoj Roman Koucký však míní, že podobný model fungovat nebude. "Buď to bude veletržní areál, a ten se chová jinak, anebo to nebude veletržní areál a žádný veletrh tam nebude. Systém od každého něco tu fungovat nebude, do toho žádný vystavovatel nepůjde," míní.

Opačný názor má architekt Jan Jehlík: "Ty věci se dobře doplňují. Když není v sezoně využité jedno, využije se druhé. Klíčové je, aby to bylo propojené k řece, prodyšné. Spojené se světem okolo," uvedl.

Výstaviště zeje dnes prázdnotou, jeho sláva je dávno pryč

Holešovické Výstaviště se poprvé otevřelo v roce 1891 u příležitosti Jubilejní zemské výstavy. Po jeho někdejší slávě tu ale dnes není ani památky.

Pamatuje toho opravdu hodně: dvě ohromné jubilejní výstavy, sjezdy KSČ, obrovský požár i ničivou povodeň. Dvě poslední jmenované události areál doslova srazily na kolena. "Povodeň způsobila škodu na movitém i nemovitém majetku Výstaviště ve výši zhruba 220 milionů korun," uvedla mluvčí Incheby.

Od té doby není v provozu například letní kino a Divadlo Spirála, kde se v letech 1994 až 1998 odehrálo na 200 představení muzikálu Jesus Christ Superstar. Povodeň také poškodila zdejší plavecký bazén a Křižíkovu fontánu včetně přilehlých pavilonů.

Kde je co na Výstavišti

Fontána se otevřela už v září 2002, pavilony pak o měsíc později. Zato bazén byl opravován až do října roku 2006. Stále je však 18 objektů, které zrekonstruovány stále ještě nejsou.

V současnosti mohou lidé v areálu navštívit například akvárium Mořský svět, Maroldovo panoráma, kde si mohou prohlédnout nástěnnou malbu zobrazující bitvu u Lipan, nebo Lapidárium s expozicemi Národního muzea. V provozu je i Křižíkova fontána, která v sezoně nabízí čtyři představení denně.

Současná skladba programu však příliš Pražanů netáhne. Do Lapidária loni zamířilo 2 770 lidí, což je sedm až osm návštěvníků denně.
Nejčtenější

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Další z rubriky

Bomba, křičel klient azylového domu z okna. Pyrotechnik vyjel zbytečně

Policejní pyrotechnik (ilustrační snímek)

Deset lidí museli v sobotu odpoledne evakuovat policisté z azylového domu v pražské Bubenči. Jeden z klientů zařízení...

Na ranní kávu jezdí výtahem na společnou terasu na střeše činžáku

Při grilování se na terasu vejdou jen dvě rodiny, proto nadšenci počítají s...

Mladá rodina dokázala něco neuvěřitelného: vybudovat i pro ostatní v domě svépomocí terasu na střeše starého činžáku....

Tisícům Pražanů ve středu kvůli odstávce nepoteče pitná voda

Lidé v Dejvicích a Bubenči museli chodit pro pitnou vodu opět k cisternám.

Kvůli rekonstrukci přivaděče budou od středy do čtvrtka tisíce lidí v Praze a některých okolních obcích bez tekoucí...

Najdete na iDNES.cz