Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha žádá Inchebu, aby odešla z Výstaviště. Chce najít lepší investory

  10:08aktualizováno  10:08
Praha by byla ráda, kdyby společnost Incheba opustila areál holešovického Výstaviště, který má od města pronajatý. O ukončení smlouvy se teď jedná. Magistrát chce, aby skončila v roce 2014, tedy o dva roky dříve, než bylo původně dohodnuto. V prostorách Výstaviště by mělo vzniknout zázemí pro sport a zábavu.

Průmyslový palác na holešovickém Výstavišti | foto: Čeněk TřečekiDNES.cz

Pražské Výstaviště působí jako místo, kde se zastavil čas. Rozlehlý areál je často liduprázdný, rozbité chodníky a oprýskané zdi nepůsobí zrovna příjemným dojmem. Jen čas od času místo oživí matějská pouť nebo velká výstava.

To chce nyní magistrát změnit. Nelíbí se mu, že nájemce, společnost Incheba, areál nerozvíjí, a chce, aby kývla na předčasné ukončení smlouvy.

"Naše představa je, že by měl areál plnit funkci výstavní, sportovní a zábavní. Když to bude spravovat jeden pronajímatel, tak bude upřednostňovat jen jednu z těch funkcí," uvedl radní pro kulturu Václav Novotný (TOP 09).

Ačkoliv má společnost Incheba smlouvu do roku 2016 s opcí do roku 2021, s městem jednat začala. O podmínkách se však bavit nechtěla. "Společnost nemá ve zvyku komentovat detaily probíhajících a neukončených jednání," prohlásila za vedení mluvčí firmy Markéta Holatová.

Nařčení magistrátu se ale brání. Ročně prý investuje do oprav areálu 30 milionů korun. "V důsledku povodní a požáru Průmyslového paláce bylo celkem zničeno a dosud není možno užívat 75 procent plochy budov," hájí se Incheba.

Magistrát nepočítá s tím, že by Inchebě vyplatil za předčasné ukončení smlouvy odškodné. Firma totiž prý naopak městu dluží. Kolik, nechtěl Novotný specifikovat. Město se společností vede také spor o uhrazení škody za požár Průmyslového paláce v roce 2008. Naposledy soud v této věci rozhodl v květnu, kdy potvrdil nárok města žádat po Inchebě odškodné (více čtěte zde).

Lana pro děti, taneční pro pokročilé

Pokud se obě strany dohodnou, bude město hledat několik nových investorů. Nejlépe tři. Jeden z nich by zajišťoval pořádání veletrhů, další by se staral o sportovní zázemí, například plavecký bazén a malou sportovní halu. Třetí by měl na starost zábavně společenskou část. "Kulturní program zdegeneroval s celým Výstavištěm. Bývala tam letní scéna," podotkl Novotný.

Výstaviště

* Holešovické Výstaviště se poprvé otevřelo v roce 1891 u příležitosti Jubilejní zemské výstavy.
* Tehdejší výstavní areál tvořil především novobarokní Průmyslový palác postavený v březnu 1891 podle projektu architektů Bedřicha Münzbergera a Františka Prášila.
* Ze stejné doby pochází i Křižíkova fontána, která se stala unikátem své doby.
* Z té doby pocházejí také Křižíkovy pavilony a divadlo GoJa Music Hall.

Budoucnost areálu je zřejmě jedna z mála věcí, na které se současná rada shodne s opozicí. "Má to být místo pro rodinu, kde se může bavit každý od mládí do stáří, od lanového centra po taneční zábavu pro seniory. Na této straně řeky nic takového není," uvedl Petr Dolínek z opoziční ČSSD.

Specialista na územní rozvoj Roman Koucký však míní, že podobný model fungovat nebude. "Buď to bude veletržní areál, a ten se chová jinak, anebo to nebude veletržní areál a žádný veletrh tam nebude. Systém od každého něco tu fungovat nebude, do toho žádný vystavovatel nepůjde," míní.

Opačný názor má architekt Jan Jehlík: "Ty věci se dobře doplňují. Když není v sezoně využité jedno, využije se druhé. Klíčové je, aby to bylo propojené k řece, prodyšné. Spojené se světem okolo," uvedl.

Výstaviště zeje dnes prázdnotou, jeho sláva je dávno pryč

Holešovické Výstaviště se poprvé otevřelo v roce 1891 u příležitosti Jubilejní zemské výstavy. Po jeho někdejší slávě tu ale dnes není ani památky.

Pamatuje toho opravdu hodně: dvě ohromné jubilejní výstavy, sjezdy KSČ, obrovský požár i ničivou povodeň. Dvě poslední jmenované události areál doslova srazily na kolena. "Povodeň způsobila škodu na movitém i nemovitém majetku Výstaviště ve výši zhruba 220 milionů korun," uvedla mluvčí Incheby.

Od té doby není v provozu například letní kino a Divadlo Spirála, kde se v letech 1994 až 1998 odehrálo na 200 představení muzikálu Jesus Christ Superstar. Povodeň také poškodila zdejší plavecký bazén a Křižíkovu fontánu včetně přilehlých pavilonů.

Kde je co na Výstavišti

Fontána se otevřela už v září 2002, pavilony pak o měsíc později. Zato bazén byl opravován až do října roku 2006. Stále je však 18 objektů, které zrekonstruovány stále ještě nejsou.

V současnosti mohou lidé v areálu navštívit například akvárium Mořský svět, Maroldovo panoráma, kde si mohou prohlédnout nástěnnou malbu zobrazující bitvu u Lipan, nebo Lapidárium s expozicemi Národního muzea. V provozu je i Křižíkova fontána, která v sezoně nabízí čtyři představení denně.

Současná skladba programu však příliš Pražanů netáhne. Do Lapidária loni zamířilo 2 770 lidí, což je sedm až osm návštěvníků denně.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slavia - Bohemians 1:0, rozhodl Zmrhal, po půli se domácí jen bránili

Brankář Roman Valeš z Bohemians se marně natahuje po střele slávisty  Jaromíra...

Fotbalisté Slavie vyhráli osmé ligové utkání a v čele tabulky zůstanou i po devátém kole. Nad Bohemians zvítězili 1:0,...

Další z rubriky

Kamion naboural na D8 do auta silničářů, řidiče odvezla záchranka

Nehoda bagru a sanitky na dálnici D5 u Rudné (26. července 2016)

Dálnici D8 na 22. kilometru zastavila nehoda kamionu, který se srazil s vozidlem silničářů. Řidiče kamionu odvezla...

Sídlo po tvůrci pražské kanalizace nyní slouží brazilskému velvyslanectví

K rezidenci velvyslance patří také rozlehlá zahrada s bazénem, altánkem a...

Brazilský velvyslanec má sídlo v ulici Nad Kazankou v Troji. Vila, ve které žil stavitel Eduard Viktora, nabízí výhled...

Spalovna pro Středočeský kraj v obecním referendu neprošla

Vizualizace spalovny pro Středočeský kraj, (22. 9. 2018)

Obyvatelé Horních Počapel v místním referendu včera vyslovili nesouhlas se stavbou spalovny komunálního odpadu. Proti...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz