Praha žádá Inchebu, aby odešla z Výstaviště. Chce najít lepší investory

  10:08aktualizováno  10:08
Praha by byla ráda, kdyby společnost Incheba opustila areál holešovického Výstaviště, který má od města pronajatý. O ukončení smlouvy se teď jedná. Magistrát chce, aby skončila v roce 2014, tedy o dva roky dříve, než bylo původně dohodnuto. V prostorách Výstaviště by mělo vzniknout zázemí pro sport a zábavu.

Průmyslový palác na holešovickém Výstavišti | foto: Čeněk TřečekiDNES.cz

Pražské Výstaviště působí jako místo, kde se zastavil čas. Rozlehlý areál je často liduprázdný, rozbité chodníky a oprýskané zdi nepůsobí zrovna příjemným dojmem. Jen čas od času místo oživí matějská pouť nebo velká výstava.

To chce nyní magistrát změnit. Nelíbí se mu, že nájemce, společnost Incheba, areál nerozvíjí, a chce, aby kývla na předčasné ukončení smlouvy.

"Naše představa je, že by měl areál plnit funkci výstavní, sportovní a zábavní. Když to bude spravovat jeden pronajímatel, tak bude upřednostňovat jen jednu z těch funkcí," uvedl radní pro kulturu Václav Novotný (TOP 09).

Ačkoliv má společnost Incheba smlouvu do roku 2016 s opcí do roku 2021, s městem jednat začala. O podmínkách se však bavit nechtěla. "Společnost nemá ve zvyku komentovat detaily probíhajících a neukončených jednání," prohlásila za vedení mluvčí firmy Markéta Holatová.

Nařčení magistrátu se ale brání. Ročně prý investuje do oprav areálu 30 milionů korun. "V důsledku povodní a požáru Průmyslového paláce bylo celkem zničeno a dosud není možno užívat 75 procent plochy budov," hájí se Incheba.

Magistrát nepočítá s tím, že by Inchebě vyplatil za předčasné ukončení smlouvy odškodné. Firma totiž prý naopak městu dluží. Kolik, nechtěl Novotný specifikovat. Město se společností vede také spor o uhrazení škody za požár Průmyslového paláce v roce 2008. Naposledy soud v této věci rozhodl v květnu, kdy potvrdil nárok města žádat po Inchebě odškodné (více čtěte zde).

Lana pro děti, taneční pro pokročilé

Pokud se obě strany dohodnou, bude město hledat několik nových investorů. Nejlépe tři. Jeden z nich by zajišťoval pořádání veletrhů, další by se staral o sportovní zázemí, například plavecký bazén a malou sportovní halu. Třetí by měl na starost zábavně společenskou část. "Kulturní program zdegeneroval s celým Výstavištěm. Bývala tam letní scéna," podotkl Novotný.

Výstaviště

* Holešovické Výstaviště se poprvé otevřelo v roce 1891 u příležitosti Jubilejní zemské výstavy.
* Tehdejší výstavní areál tvořil především novobarokní Průmyslový palác postavený v březnu 1891 podle projektu architektů Bedřicha Münzbergera a Františka Prášila.
* Ze stejné doby pochází i Křižíkova fontána, která se stala unikátem své doby.
* Z té doby pocházejí také Křižíkovy pavilony a divadlo GoJa Music Hall.

Budoucnost areálu je zřejmě jedna z mála věcí, na které se současná rada shodne s opozicí. "Má to být místo pro rodinu, kde se může bavit každý od mládí do stáří, od lanového centra po taneční zábavu pro seniory. Na této straně řeky nic takového není," uvedl Petr Dolínek z opoziční ČSSD.

Specialista na územní rozvoj Roman Koucký však míní, že podobný model fungovat nebude. "Buď to bude veletržní areál, a ten se chová jinak, anebo to nebude veletržní areál a žádný veletrh tam nebude. Systém od každého něco tu fungovat nebude, do toho žádný vystavovatel nepůjde," míní.

Opačný názor má architekt Jan Jehlík: "Ty věci se dobře doplňují. Když není v sezoně využité jedno, využije se druhé. Klíčové je, aby to bylo propojené k řece, prodyšné. Spojené se světem okolo," uvedl.

Výstaviště zeje dnes prázdnotou, jeho sláva je dávno pryč

Holešovické Výstaviště se poprvé otevřelo v roce 1891 u příležitosti Jubilejní zemské výstavy. Po jeho někdejší slávě tu ale dnes není ani památky.

Pamatuje toho opravdu hodně: dvě ohromné jubilejní výstavy, sjezdy KSČ, obrovský požár i ničivou povodeň. Dvě poslední jmenované události areál doslova srazily na kolena. "Povodeň způsobila škodu na movitém i nemovitém majetku Výstaviště ve výši zhruba 220 milionů korun," uvedla mluvčí Incheby.

Od té doby není v provozu například letní kino a Divadlo Spirála, kde se v letech 1994 až 1998 odehrálo na 200 představení muzikálu Jesus Christ Superstar. Povodeň také poškodila zdejší plavecký bazén a Křižíkovu fontánu včetně přilehlých pavilonů.

Kde je co na Výstavišti

Fontána se otevřela už v září 2002, pavilony pak o měsíc později. Zato bazén byl opravován až do října roku 2006. Stále je však 18 objektů, které zrekonstruovány stále ještě nejsou.

V současnosti mohou lidé v areálu navštívit například akvárium Mořský svět, Maroldovo panoráma, kde si mohou prohlédnout nástěnnou malbu zobrazující bitvu u Lipan, nebo Lapidárium s expozicemi Národního muzea. V provozu je i Křižíkova fontána, která v sezoně nabízí čtyři představení denně.

Současná skladba programu však příliš Pražanů netáhne. Do Lapidária loni zamířilo 2 770 lidí, což je sedm až osm návštěvníků denně.

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb do zastupitelstev městských částí a obvodů a do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do Senátu

Ve Středočeském kraji ve druhém kola voleb do Senátu vyhrál v obvodu Mladá Boleslav: Raduan Nwelati a obvodu Benešov: Zdeněk Hraba. V Praze byl zvolen v prvním kole senátorem v Praze 4 Jiří Drahoš, ve druhém kole v obvodech Praha 2: Marek Hilšer, Praha 8: Lukáš Wagenknecht, Praha 12: Pavel Fischer.Nejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...Kočkův pohřeb zastaví dopravu na Vinohradské, i když starosta nesouhlasí

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radnice Prahy 3 v čele se starostou Alexandrem Belluem nesouhlasí s povolením smutečního průvodu za Jana Kočku, který...

Můj první kůň byl divoch koupený přes internet, vzpomíná Kellnerová

Parkurová jezdkyně Anna Kellnerová v září 2018

Dva týdny před Vánocemi se jí splní sen. Představí se domácímu publiku na unikátním jezdeckém svátku. Anna Kellnerová...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...

Další z rubriky

VIDEO: Policisté honili zdrogovaného řidiče, museli za ním až do řeky

Policisté pronásledovali zdrogovaného řidiče.

Policisté na Chrudimsku v pondělí večer pronásledovali ujíždějícího řidiče a na konci honičky se ještě namočili v...

Dokázali jsme skoro zázrak, zhodnotila se Krnáčová. Lituje pádu lávky

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová vystoupila na tiskové konferenci ke...

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová před novináři bilancovala svou kariéru v čele magistrátu hlavního města....

Strážníci z Říčan odvolali pátrání po klokanovi, majitelka ho odchytila

Plzeňská zoo má první mládě s genetickou vadou - albinismem. Jedná se o klokana...

Uprchlý bílý klokan už je v bezpečí doma. Majitelka si ho podle velitele říčanských strážníků sama odchytila.

Najdete na iDNES.cz