Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha „kádruje“ sochy v ulicích, nechtěné by odsunula do parku padlých

  18:30aktualizováno  18:30
Některé sochy, pomníky a kašny se z pražských ulic přesunou na okraj města. Opraví se jen ty, o které bude zájem. Rozhodl o tom pražský magistrát, který díla v ulicích sčítá. Jedná se o více než čtyři a půl tisíce děl.

Odstraňování soch se nemusí týkat jen děl z dob socialismu, ale třeba také diskutovaného pomníku okřídleného lva na Klárově. | foto:  Michal Šula, MAFRA

„Od městských částí jsme si vyžádali soupis všech uměleckých děl, která mají svěřená z našeho majetku,“ říká předsedkyně magistrátního výboru pro kulturu Eliška Kaplický Fuchsová (ANO).

Dosud radnice napočítaly na čtyři a půl tisíce děl. V podobném seznamu, který má Praha z roku 1999, je přitom evidováno pouze 350 plastik, pomníků, kašen a pamětních desek.

Praha teď bude do konce roku pořizovat podrobnou fotodokumentaci všech soch i jejich okolí. Vznikne tak databáze děl ve veřejném prostoru. Poškozená díla nechá město opravit, ale zřejmě jen pokud o ně bude zájem.

Umění, nebo pozůstatek socialismu?

„Praha je v podstatě zahlcena něčím, co lze uměním nazvat jen těžko, pak tu je řada děl, která jsou buď poškozena, anebo jsou pozůstatky minulého režimu, socialistického realismu,“ říká primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Ohrožená díla v Praze

Město si prý musí vybrat, která díla mají veřejný prostor dotvářet a která ne. Pro zbylé sochy by měl vzniknout na okraji města „park padlých monumentů“.

Vzorem by pro Prahu mohl být třeba budapešťský Szoborpark, který skrývá desítky soch Lenina, Marxe, ale třeba i Bély Kuna, který stál v čele Maďarské republiky rad. Stejnou expozici Fallen Monument Park má i Moskva.

„Pokud již dnes dílo postrádá pro současné vnímání lidí symboliku, bude hodnotnější jej ukotvit v parku v historických souvislostech,” říká Fuchsová. Nemusí podle ní jít jen o postavy a busty, ale i o sochy, které zdobí řadu sídlišť a jejichž ztvárnění je velmi volné a dnes již prý bez zjevného významu.

Jednou z lokalit, kterou pro park město zvažuje, jsou Letňany. A to proto, že jsou dostatečně vzdálené od turisty přetíženého centra a zároveň stále dostupné metrem.

Sochař Karous: Politik nemá rozhodovat, co je kýč

S takovým přístupem ale nesouhlasí sochař Pavel Karous, který se obává, že se město takto zbaví hodnotných děl vzniklých za minulého režimu.

O okřídleného lva se může vést spor

Odhalení památníku českých letců na Klárově (17. června 2014)
Odhalení památníku českých letců na Klárově (17. června 2014)

Příkladem novodobého díla, kterému by mohl hrozit odsun mimo centrum Prahy, je okřídlený lev v parku na Klárově. Je to památník věnovaný československým letcům, kteří za 2. světové války působili v Britském královském letectvu.

Dvoumetrovou sochu darovala radnici Prahy 1 britská komunita žijící v Česku. Už její osazení ale provázely spory Prahy 1 a pražských památkářů, kterým vadilo provedení díla i skutečnost, že ve zmíněném parku již jeden pomník je (o diskusi jsme psali například zde).

„Místo lva bychom pro letce nechali vytvořit nové, hodnotnější dílo, které bychom mohli mít v centru Prahy, ale tento počin bychom rádi viděli někde jinde,“ řekla Kaplická.

Potíž bude v tom, že okřídleného lva vlastní Praha 1. A ta o odstranění nechce ani slyšet.

„Socha lva na Klárově je pro Prahu 1 nedotknutelná právě proto, že je nedotknutelná pro válečné piloty. Kvůli nim jsme ji vztyčili a jim jsme povinováni jejím zachováním. Snahám o odstranění památníku se budeme bránit všemi dostupnými prostředky,“ řekl starosta centrální městské části Oldřich Lomecký (TOP 09).

Stejně tak prý radnice nedopustí ani přemístění soch Anny Chromy, které byly podle starosty umístěny v souladu se všemi povoleními.

„Ti Leninové a Gottwaldové, Zápotočtí a Nejedlí z ulic zmizeli už v roce 1990. Dnes politici často označují socialistickým realismem pejorativně vše, co vzniklo před rokem 1989, jen na základě vlastního vkusu,“ říká Karous.

„Ve skutečnosti u nás sorela existovala do roku 1958 a pak už se stát reprezentoval spíše pozdní modernou,“ dodává. Podle Karouse je umění minulého režimu již historicky uzavřená kapitola, která by měla být chráněná.

Jak ale Krnáčová naznačila, nemusí jít jen o díla z komunistické éry. „Často se také stává, že někdo věnuje městské části sochu a ta ji bez jakéhokoliv rozmyslu umístí do veřejného prostoru, aniž by někdo posoudil, jestli je dílo kvalitní a do prostoru se hodí,“ uvedla.

O které sochy budou ulice chudší, nechtěla Fuchsová prozradit s tím, že to vyplyne z výsledků katalogizace a z jednání s radnicemi. O osudu děl by spolu s městskými částmi měla rozhodovat magistrátní komise složená z odborníků a politiků.

Podle Karouse se ve veřejném prostoru nekvalitní díla začala objevovat právě a zejména po revoluci.

„O tom, co je kýč, by ale neměl rozhodovat politik. Spíše nezávislá komise, kterou ovšem nemá sestavovat paní Krnáčová, ale odborná výtvarná obec, tak jak je to běžné na Západě,“ říká.

Okřídlený lev, či plastický motýl? Budí smíšené pocity

Pravdou je, že nové sochy často vyvolávají u Pražanů různorodé reakce. Například pestrobarevná plastika motýla od brazilského umělce Romera Britta na Ortenově náměstí. Jedněm se líbí, pro druhé je přeplácaným kýčem.

Fuchsová uvedla i další dva příklady novějších děl, kterým cesta do parku monumentů minimálně hrozí. Prvním jsou díla sochařky Anny Chromy, konkrétně fontána se čtveřicí soch tančících umělců na Senovážném náměstí a plastika mnišské kápě bez těla u Stavovského divadla.

Tvorba umělkyně vzbudila pozornost i letos na jaře, když se proti umístění plastiky Franze Schuberta do vnitrobloku Akademie múzických umění ohradila v otevřeném dopise část tamní akademické obce. Autorka se podle signatářů „pohybuje na hranici kýče nebo často za touto hranicí“.

U děl, která jsou ve vlastnictví magistrátu, nebude mít Praha s přesunutím zřejmě problém. Narazit by ale mohla u těch, která patří radnicím, což je i případ Anny Chromy (více viz box).

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Ve Strašnicích se tramvaj srazila s autem, jeho řidič je lehce zraněný

V Dubečské ulici vykolejila tramvaj po nárazu do auta. (18.9.2018)

Srážka tramvaje s osobní autem ráno ve Strašnicích v Praze 10 zastavila dopravu. Tramvaj po nehodě vykolejila a vůz...

Na Benešovsku se srazilo auto s kamionem, dva lidé zemřeli

Na silnici první třídy u obce Votice na Benešovsku se odpoledne střetlo osobní...

Na silnici první třídy u obce Votice na Benešovsku se odpoledne střetlo osobní auto a kamion, zemřeli dva lidé. Silnice...

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz