Čističku odpadních vod na Císařském ostrově si v únoru 2011 prohlédl tehdejší primátor Bohuslav Svoboda

Čističku odpadních vod na Císařském ostrově si v únoru 2011 prohlédl tehdejší primátor Bohuslav Svoboda | foto: Magistrát hl. m. Prahy

Praha dostane druhou šanci. Miliardy za čističku může získat z EU

  • 6
Jen několik dní má Praha možnost přihlásit se do programu, který v úterý vypsal Státní fond životního prostředí, a tím požádat o miliardy na čistírnu odpadních vod na Císařském ostrově. Pokud to nestihne, peníze z Evropské unie na rekonstrukci a rozšíření čističky nezíská.

Hraje se o to, zda Praha utratí za čističku jedenáct miliard ze svého, nebo je získá z Bruselu, a sumu, která by zaplatila skoro polovinu stavby metra D, ušetří.

„Věděli jsme o tom, že se výzva chystá, a již od jara se na to připravujeme. Stíháme to,“ uvedl ve čtvrtek náměstek Jiří Nouza (TOP 09).

I pro něj však bylo novinkou, že si fond s výzvou tak pospíšil. Na magistrátu se sešli úředníci, aby naplánovali poslední kroky. „Ve čtvrtek žádost předáme,“ řekl Nouza.

Náměstek to považuje za průlomovou zprávu. Od roku 2013, kdy EU žádosti Prahy o peníze na čističku zamítla, metropole sice vyjednávala, ale šance uspět byla malá.

Těžká cesta k čističce

  • 25. 3. 2003 Objevuje se návrh koncepce přestavby Ústřední čistírny odpadních vod v Praze na Císařském ostrově.
  • 29. 6. 2004 Rada schválila, že se Praha pokusí získat dotaci na čističku z fondu soudržnosti EU. Rozpočet projektu byl 18 miliard korun.
  • 19. 7. 2005 Rada převedla přípravu investice z Pražské vodohospodářské společnosti na odbor městského investora. Seděl tam známý primátora Pavla Béma Jiří Toman.
  • 19. 12. 2008 Předání žádosti Státnímu fondu životního prostředí.
  • 2009 - 2013 Probíhají jednání města s Ministerstvem životního prostředí, Státním fondem životního prostředí, experty a Evropskou komisí, která má k projektu výhrady.
  • 2013 EU zamítla dotaci na čistírnu.
  • 2013 Praha zdražila vodné a stočné asi o 10 korun, aby měla peníze na rekonstrukci a rozšíření čistírny.

Celá investice si přitom vyžaduje skoro jedenáct miliard korun a magistrát není v dobré finanční kondici - musí splácet úvěry, které v posledním roce narostly o půjčku na prodloužení metra A do Motola.

„Příprava žádosti probíhá ve velmi napjatém harmonogramu, přesto všechny kroky směřují k podání žádosti do termínu ukončení výzvy,“ doplnila mluvčí magistrátu Petra Hrubá.

Termín je to šibeniční - vyprší příští týden v pátek. Město musí připravit veškeré dokumenty k žádosti a intenzivně řešit úpravu provozovatelské smlouvy s Veolií.

EU totiž léta vadí dlouhodobý kontrakt mezi Prahou a touto vodohospodářskou společností, který má platit až do roku 2028.

Byl to ostatně jeden z důvodů, proč radnice dotaci nedostala již před lety. Nově chce magistrát Unii „obměkčit“ tím, že vyjme ústřední čistírnu odpadních vod z provozovatelské smlouvy s Veolií.

„Smlouva podepsaná není, ale firma předběžně souhlasila s touto podmínkou,“ uvedl Nouza. Jeho slova potvrdila včera i ředitelka komunikace Pražských vodovodů a kanalizací Marcela Dvořáková.

Kam poteče voda z kanálů během stavby? Snad ne do řeky

Existuje však ještě jedna překážka, kvůli níž může i tato žádost o peníze skončit fiaskem. Komisi vedle smlouvy s Veolií podle informací MF DNES vadil i naplánovaný postup přestavby a rozšíření čističky.

Město chce nejprve vybudovat novou vodní linku, spustit ji, a až pak rekonstruovat starou čistírnu. EU to chce opačně. To si však lidé z magistrátu nedovedou ani představit – znečištěnou vodu by musela Praha vypouštět do řeky, zatímco bude stará čistička kvůli opravám stát. Právě o postupu stavby Praha s Bruselem v posledních měsících jednala a podle Nouzy úspěšně.

Také mluvčí Hrubá uvedla, že Evropská komise se nyní k žádné z otázek, které město při přípravě vzneslo, nestaví jednoznačně odmítavě.

Kolik bude stát čistá voda

  • Nová vodní linka: 5,8 miliardy korun
  • Přestavba stávající linky: 1,7 miliardy
  • Dokončení rekonstrukce vyhnívacích nádrží: 0,5 miliardy
  • Likvidace kalů: 1,5 miliardy
  • Upravená čerpací stanice: 0,6 miliardy
  • Labyrinty - propojení stok na vodní linku: 0,7 miliardy

Pokud tato pravděpodobně úplně poslední žádost o dotaci zkrachuje, musí město zaplatit čistírnu ze svého, jinak mu hrozí pokuty za znečišťování životního prostředí.

Rozšíření a rekonstrukce vyjdou celkem na 10,8 miliardy korun. V první fázi, kdy chce metropole stavět novou vodní linku, si projekt vyžádá 5,8 miliardy.

Právě na tuto část investice bude Praha peníze od EU žádat. Další dotace by pak mohla dostat v programovacím období 2014 až 2020.

Pokud bude platit stavbu ze svého rozpočtu, dá se bez nadsázky říci, že půjde o peníze Pražanů. Už dříve metropole počítala s tím, že Brusel může být skoupý na eura, a tak město v roce 2013 zdražilo vodné a stočné asi o deset korun za metr krychlový.

Podle Nouzy je stavba před prvním „kopnutím“ do země, čeká se na stavební povolení.

Stavět se začne nejspíše na jaře a hotovo může být před Vánocemi 2017. Zakázku na stavbu vyhrálo v roce 2011 sdružení čtyř firem MP CZ, Hochtief CZ, Degrémont a WTE Wassertechnik.

Čistírnou na Císařském ostrově proteče 92 procent odpadní vody z území celého města. Zbytek čistí dvacet jedna pobočných čistíren.