Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Řada firem může v Praze vydělat na odběru proudu. Díky chybě magistrátu

  • 5
Praha může narazit na problémy s placením energií. Kvůli chaosu, který má magistrát ve smlouvách. Situace se dotýká tisíců odběratelů elektřiny, jimž bude Praha počátkem roku dodávat proud zadarmo a pak jen doufat, že za odběr zaplatí.

Když hlavní město rozdělilo obří zakázku na veřejné osvětlení na tři díly, možná ani netušilo, na jaké potíže si tím zadělá.

Úředníci teď stojí před výzvou, kterou pravděpodobně nebudou schopni zvládnout. Sepsat a spočítat cenu elektřiny u zhruba tisícovky smluv. Mají na to jen měsíc a půl. Jinak může Praha narazit na problémy při placení za energii, kterou soukromé i veřejné společnosti odebírají ze sítě veřejného osvětlení.

Prodávat a svítit

42 tisíc zařízení odebírá elektřinu z pražské sítě veřejného osvětlení. Jde asi o tisíc kontraktů.

91,8 milionu korun zaplatí Praha ročně za správu veřejného osvětlení až do roku 2023.

Zakázka nezahrnuje správu dodávek elektřiny a modernizaci sítě.

Vzniklo tak alespoň pro následujících několik měsíců jakési vakuum, v němž není jasné, kdo, jak a zda vůbec bude za tuto elektřinu platit.

Problém je v tom, že město ještě úplně nedokončilo tendry na nového správce osvětlení a další na dodavatele elektřiny. Na správu již rada vybrala firmu Eltodo Osvetlenie.

„Čekáme na uplynutí zákonných lhůt, aby mohla být s tímto uchazečem uzavřena smlouva. Poté bude zahájen převod správy veřejného osvětlení na nového správce a bude dořešena také problematika odběru elektřiny ze systému veřejného osvětlení,“ uvedla mluvčí magistrátu Petra Hrubá.

O dodavateli elektřiny bude rada teprve rozhodovat, takže úřad zatím nezná ceny, jaké by měl odběratelům účtovat.

Na veřejné osvětlení je podle informací MF DNES napojeno asi 42 tisíc nejrůznějších zařízení. Celkem je tu řeč asi o tisícovce smluv.

Předseda kontrolního výboru: Praha to nestihne vyřídit

„Podle mne toto opět nestíhají zajistit,“ poukázal zastupitel Petr Dolínek (ČSSD), který tendr sledoval jako šéf kontrolního výboru.

Původně měla kompletní správu, modernizaci i zajištění plateb za tyto odběry energie na starosti společnost Eltodo - Citelum. Ta také dojednávala smlouvy s externími odběrateli elektřiny, kteří si na systém osvětlení napojili třeba bezpečnostní kamery, zastávky MHD, reklamy, vánoční žárovky a další zařízení.

Až do konce letošního roku s nimi společnost má smlouvy, podle nichž firmy za elektřinu platí. Rozdíl mezi starým systémem a tím, který má nastat od ledna, je v tom, že město původní obří zakázku na osvětlení nově rozdělilo na tři díly: prvním je správa, kam spadají zjednodušeně řečeno výměny žárovek a základní opravy, druhým jsou dodávky elektřiny a třetí díl tvoří modernizace celé sítě.

Budoucí správce, firma Eltodo Osvetlenie, se podle smlouvy nemá dodávkami elektřiny vůbec zabývat.

„Smluvní strany pro vyloučení pochybností konstatují, že součástí předmětu plnění není zajištění nákupu elektrické energie ani plynu správcem,“ píše se konkrétně ve smlouvě, kterou rada magistrátu schválila před třemi týdny.

Podle smlouvy by mělo Eltodo - Citelum, původní správce, předat data o externích odběratelích městu a podle Dolínka by mohlo udělat mnohem víc, aby se převody smluv na odběry elektřiny z této firmy na město urychlily.

„Mohou pro město ty smlouvy zúřadovat tak, aby finálním příjemcem plateb bylo město, a přes ně peníze jen protečou,“ popisuje Dolínek jednu z možností.

„Od toho máme správce, aby to připravil a my jsme to jen uzavřeli,“ dodal. Nebo podle něj mohou do smluv doplnit jména externích odběratelů s tím, že si ceny za energii pak úřad spočítá sám. Zdůraznil i to, že by nemělo vadit, když město nestihne smlouvy sepsat do konce roku. Firmy podle něj mohou zaplatit zpětně.

„Problém nastane, když někomu bude Praha dodávat elektřinu a ten za ni nebude chtít zaplatit s tím, že nemá smlouvu,“ poukázal Dolínek.