Přestěhujte se do jeslí, navrhuje squaterům z Kliniky pražský náměstek

  11:58aktualizováno  14:10
Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek z ČSSD a jeho stranická kolegyně, zastupitelka Irena Ropková, navrhli členům iniciativy Klinika, aby se přestěhovali. K dispozici by jim místo nelegálně obývaného objektu na Žižkově byly bývalé jesle ve Znojemské ulici v Praze 4.

Bývalé zchátralé jesle ve Znojemské ulici v Praze 4, které chce náměstek pražské primátorky Petr Dolínek z ČSSD a jeho stranická kolegyně, zastupitelka Irena Ropková, nabídnout k využití squaterům z autonomniho centra Klinika. | foto:  František Vlček, MAFRA

Pro tento objekt nenašla využití Praha ani městská část, takže je volný.

Fotogalerie

„Zdá se vhodný dispozičním řešením, umístěním v blízkosti metra Budějovická i díky rozloze zahrady. Pan starosta Štěpánek s tím souhlasí,“ uvedla Ropková.

Podle ní by v případě jeslí byl také větší prostor pro jednání o smlouvě, ta by nemusela být jen na jeden rok. Zastupitelka dodala, že voda, topení i elektřina jsou momentálně odpojeny. Dřív si objekt pronajímal spolek buddhistů. Členové iniciativy by v jeslích mohli být zdarma.

„Negativní reakce místních se nebojím. Zástupci Kliniky deklarovali, že budou dodržovat pravidla. U objektu je velká zahrada, takže je odstíněn od obytných domů,“ uvedla zastupitelka.

Podle primátorky Adriany Krnáčové by přestěhování squaterů mělo vyhovovat všem zúčastněným stranám.

„Podařilo se nám najít objekt, který je z mého pohledu zcela vhodný. Věřím proto, že bude vyhovovat i lidem z Kliniky a ti tak budou moci ve své činnosti pokračovat na Praze 4. Ten spor by se tím vyřešil ke spokojenosti všech,“ uvedla Krnáčová.

Přesun squaterů s námi nikdo neprojednal, zlobí se starosta

První negativní reakce už ale přišla. Starosta Prahy 4 Petr Štěpánek, který podle informací Ropkové proti návrhu nebude protestovat, tvrdí něco jiného. Vadí mu, že s ním vůbec nejednala ona ani Dolínek.

„Tuto věc s Prahou 4 vůbec neprojednali, dozvídáme se to z médií. Budova je primárně určená pro účely vzdělávání a doufáme, že pro tento účel bude využita. Souhlas jsme k tomu zatím nedali,“ uvedl Štěpánek.

„Není to způsob, jakým dospět k nějaké shodě. Budova je potřeba obnovit a je škoda nevyužít ji ke vzdělávání. Squating je něco spontánního, překvapuje mě, že to organizuje politická strana,“ dodal.

Městská část chtěla budovu využít, dostala na její opravy dotaci 20 milionů korun, magistrátu ji ale nakonec vrátila. „Bylo by možné jednat i o nějaké finanční účasti města na uvedení do provozuschopného stavu,“ dodala Ropková.

Návrh musí ještě schválit rada hlavního města, ale podle Dolínka a Ropkové se nezdá, že by v ní někdo byl proti. Musí se počkat také na stanovisko lidí z Kliniky. „Čekáme, jak se partner vyjádří, bez jeho stanoviska nelze dál věc řešit,“ konstatoval Dolínek.

Vyjádření squaterů je zatím neurčité, prý se o návrhu dozvěděli až od novinářů. „Za mě předběžně neříkám ne, ale dozvídám se to od vás. Nevím, proč by se měla debata přesouvat k jinému objektu,“ prohlásil Arnošt Novák z iniciativy Klinika.

Budovu na Žižkově, kterou nyní aktivisté obývají nelegálně, by se mohl pokusit získat magistrát. Mohlo by v něm sídlit centrum s prostory pro neziskové organizace.

K návrhu se vyjádřil také předseda sociálního výboru zastupitelstva města Patrik Nacher: „Správnou cestou je, podle mého názoru, že pokud identifikujeme nějakou potřebu, a já osobně ji vidím v podobě nabídky pro neziskový sektor, komunitu lidí se zdravotním handicapem, nadační fondy, ale třeba právě i pro squattery (ale nejen pro ně), tak pak budeme hledat vhodný a přitom prázdný a nevyužitý objekt v majetku hl. m. Prahy. Ten ale musí splňovat základní kritéria charakteru své náplně, tedy především bezbariérovost, přístupnost a podobně. Není podle mě správné ani spravedlivé ani přínosné, nabídnout jen jedné skupině mladých lidí nějakou jinou budovu a přemístit je tak z místa, kde již pobývají neoprávněně.“

Z Jeseniovy ulice (červeně) by se mohla iniciativa přestěhovat do Znojemské (modře).

Z Jeseniovy ulice (červeně) by se mohla iniciativa přestěhovat do Znojemské (modře).

Mapy poskytuje Freytag&Berndt, aplikaci PhoneMaps stáhnete zdarma pro iOS i Android.

Nabídka přišla osm dní poté, co squaterům vypršel termín na vyklizení budovy žižkovské kliniky. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), kterému patří, squaterům neprodloužil výpůjční smlouvu. Členové iniciativy ale v objektu setrvali a nadále pořádali program pro veřejnost. Jen se začali zamykat a zpřísnili vstup novinářům.

Squateři protiprávně obsadili bývalou plicní ambulanci v listopadu roku 2014, o měsíc později je vyhnala policie. Úřady jim poté nabídly budovu zdarma k zapůjčení loni v únoru do doby, než bude převedena na nového vlastníka.

Stavební úřad ovšem před nedávnem rozhodl, že budova byla kolaudována jako zdravotnické zařízení a smlouvu neprodloužil. ÚZSVM jeho užívání Klinikou hrozí statisícová pokuta. Podle zjištění iDNES.cz se ale dokument dokazující, že budova byla tímto způsobem kolaudována, dohledá jen těžko. Stavební úřad totiž neví, kde se papír nachází (více jsme o tom psali zde).

Osud Kliniky mělo řešit i mimořádné zastupitelstvo, kam se squateři přišli podívat. Na jednání nedošlo, zastupitelé neschválili program.(8.3.2016):

Autoři: ,


Nejčtenější

Prahu zaplnily sdílené koloběžky, jezdci ohrožují lidi jízdou po chodnících

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

Segwaye i skútry z centra zmizely, chodci v Praze však stále musejí být na pozoru. Hlavní město zaplavila „zelená vlna“...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...Serena to neustála, měla se omluvit, řekl Štěpánek v Rozstřelu

Tenista Radek Štěpánek v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel

Ještě jednou mu bude tleskat zaplněná hala. Tak jako v dobách, kdy pro Česko dřel v Davis Cupu nebo sváděl náramné...

Zvolení Ratha se nelíbí stranám v Hostivici. Volby napadly u soudu

David Rath

Zástupci strany HOme, tedy Hostivice město, podali ke krajskému soudu stížnost proti vzniku mandátu Davida Ratha, jenž...

Dokázali jsme skoro zázrak, zhodnotila se Krnáčová. Lituje pádu lávky

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová vystoupila na tiskové konferenci ke...

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová před novináři bilancovala svou kariéru v čele magistrátu hlavního města....

Další z rubriky

Uměleckoprůmyslové muzeum je opět krásné. Už 118 let hlídá český vkus

Vstupní sál do expozic vyniká slavnostní výzdobou - stropní malby od Karla V....

Průmyslová velkovýroba a s tím spojený pokles obecného vkusu stály před 118 lety za vznikem Uměleckoprůmyslového muzea...

Nelegálních heren v Praze ubývá, poslední se skrývají na tajných místech

Celníci při razii v hernách v Praze-Libuši objevili více než dvacítku...

Pražští celníci od počátku letošního roku v hlavním městě odhalili už osmatřicet nelegálních heren. Nové se často...

Muž nalezený na Zličíně zemřel násilnou smrtí, policie stíhá dva lidi

Policie

Kriminalisté objasnili smrt muže, jehož mrtvola se našla před čtrnácti dny u sjezdu z Rozvadovské spojky v Praze na...

Najdete na iDNES.cz