Internetové stránky pražského magistrátu (Ilustrační snímek)

Internetové stránky pražského magistrátu (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Praha nahonem látá chaos v IT, několik klíčových systémů může skončit

  • 3
Nuly a jedničky jsou pro magistrát prokletím. Kromě Opencard musí řešit i ekonomický systém. Program vedoucí účetnictví stovkám městských organizací může skončit. Potíže má město i s takzvaným Informačním systémem krizového řízení. Na něj jsou napojeni třeba záchranáři, policisté či městské části.

Dlouholetý chaos. Trefněji snad nelze popsat problém informačních technologií magistrátu.

Několik systémů včetně klíčového softwaru Jednotný informační systém (JES), který vede účetnictví stovek městských organizací, může do pár týdnů skončit. To by znamenalo problémy pro 750 městských organizací. V dalších případech Praha využívá programy, aniž má s jejich dodavateli smlouvy.

Pražské IT

Na chaos v IT technologiích Prahy poukázal loni v únoru dokument pro zastupitele či materiál pro radu z podzimu. Ten uvádí například problém serveroven datových center ve Škodově paláci, které nemají zajištěné dostatečné chlazení a napájení. Magistrát teď buduje nové datové centrum na Chodovci. A pak je tu ještě centrální úložiště dat. Praha tu ukládá data na tak starých discích, že už se špatně shánějí náhradní.

Například kontrakt na zmíněný ekonomický systém, ve kterém městské části, školy a další instituce třeba fakturují, vyprší už v březnu. Stále přitom není jisté, jak Praha tyto služby zajistí.

Technicky a teoreticky by JES mohl fungovat i bez smlouvy, ale jen do chvíle, než se změní některý ze zákonů týkajících se účetnictví. Pak by totiž bylo nutné systém přeprogramovat, město přitom nemůže dělat samo zásadní změny.

Pokud se plán nezmění, dostane rada na začátku února na stůl materiál týkající se právě JES.

„Návrh spočívá v tom, že by tyto činnosti pro hlavní město zabezpečoval Operátor ICT (bývalá městská firma Operátor Opencard – pozn. red.),“ popsal kroky Prahy ředitel odboru volených orgánů Richard Mařík, který má nově na starosti i IT.

Firma si bude muset s problémem poradit místo magistrátu. Podle informací MF DNES se pokusí s dodavatelem systému společností Gordic domluvit na změnách podmínek smlouvy. Není vůbec jisté, zda uspěje. Gordic je totiž ve výhodě, protože je na jejich programu město závislé - v podstatě se jedná o obdobný případ jako Opencard.

Nicméně idea Prahy je taková, že část podpory, jako je třeba poradenská pomoc úředníkům nebo drobné změny v programu, bude dělat Operátor sám. Zásadní zásahy do softwaru pak nechá Gordicu. Ten dosud vykonával veškerou podporu za asi 50 milionů za dva roky.

Zapeklitý problém města. Jak uhradit služby bez smlouvy?

Pokud by si práci s Operátorem firma rozdělila, dostala by peněz méně. Do budoucna, v řádu zhruba tří let, pak Operátor hodlá vypsat soutěž na nový ekonomický a účetní systém – a to jak na aktuálně končící smlouvu, tak i na druhý kontrakt s Gordicem, jehož platnost vyprší zhruba za rok. Potíže má město i s takzvaným Informačním systémem krizového řízení. Na něj jsou napojeni třeba záchranáři, policisté či městské části.

Software by měl umět třeba koordinovat řešení takových krizí, jako je sněhová kalamita. Smlouvu na dodávku těchto služeb, která skončila v létě, Praha prodlužovala až v září. V úterý bude rada řešit, jak magistrát zaplatí za měsíce, kdy město využívalo software bez smlouvy. „A pak chceme vysoutěžit nový systém. Nyní se chystá zadávací dokumentace pro tuto zakázku za asi pět milionů korun,“ dodal Mařík. Hotové by to chtěl mít do tří čtyř měsíců.

V dokumentech pro radu a zastupitelstvo odbor informatiky opakovaně upozornil na potíže s takzvaným informačním systémem Granty. Ten spravuje peněžní toky v řádech miliard. Podle piráta Ondřeje Profanta je software problematický v tom, že neumožňuje úředníkům v systému vytvořit nové granty. Musí to za ně dělat „dražší“ IT specialisté, i když by to prakticky zvládli sami.

Magistrát si nechal zpracovat posudky na to, zda ceny služeb firmy ASD, vlastníka zdrojových kódů a autorských práv k systému, nejsou příliš vysoké. Poslední posudek dostal úřad na konci minulého týdne.

„Dozvěděli jsme se, že ceny za služby jsou obvyklé,“ uvedl Mařík. Magistrát proto připraví další dohodu, která by měla vyřešit platby za období od jara 2015 až dosud, kdy firma zajišťovala podporu systému beze smlouvy.

„Rada má záměr vysoutěžit nový grantový systém. Připravujeme pro tento tendr zadávací dokumentaci,“ upřesnil Mařík další kroky města, které chce i tento systém vyměnit. Do konce roku však bude muset smlouvu s ASD prodloužit.