Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: František Vlček, MAFRA

Praha chystá nové „superkamery“ za 80 milionů. Samy udají přestupek

  • 264
V Praze 1 by se ještě do konce roku měl objevit nový kamerový systém, který podle radnice dokáže sám poznat přestupek. Následně upozorní strážníka, který zrovna na konkrétní monitor nemusí koukat. Centrum Prahy bude nejspíš prvním místem v Česku, kde se „chytré kamery“ objeví.

„Už jsme ve fázi výběrového řízení. Čekáme každým dnem odpověď magistrátu, jak budeme soutěžit počítačové programy a nové kamery,“ uvedl radní Prahy 1 pro bezpečnost Ivan Solil. Centrální pražský obvod hlídá zatím na 160 zastaralých analogových kamer, o kterých se na radnici žertem vyjadřují, že přenášejí tak špatný obraz, že by nebylo ani možné poznat sparťana od slávisty.

Nový systém by fungoval tak, že přestupek by se do něj „předprogramoval“ a software by ho pak porovnával s tím, co vidí. Modelovou situací může být například rvačka nebo přepadení někde v centru Prahy v tmavé ulici. „Kamera zaznamená nějaký projev. Zasílá signál do dohledového centra. Zároveň signál kamery posílají nejbližší hlídce, která má tablet a také vše uvidí,“ popisuje Solil.

Inteligentní kameru bude doplňovat i zvukové čidlo, jež bude nastavené na určitou vyšší hladinu zvuku. Mělo by tak „slyšet“ hlasitější hádku či destrukci mobiliáře, pokud ho ničí vandal. Kamera samozřejmě může chybovat, ale už bude na strážníkovi, aby si přenos prohlédl a zhodnotil. Praha investuje do systému obrovské peníze, konkrétně 40 milionů korun letos a 40 milionů korun napřesrok.

Zapomenutý batoh by kamera viděla

Radnice bude mít z čeho vybírat. Na českém trhu už prodává chytré kamery třeba firma Viakom. Nabízí velmi inteligentní kamerový systém NUUO. Na internetu jsou k vidění krátké videosekvence, co jejich kamera dokáže. Samozřejmě počítá lidi i auta. Upozorní, když někdo vleze do zakázaného prostoru. Také zvládá funkci „chybějící objekt“ nebo „cizí objekt“. Dokáže tedy upozornit třeba na to, když někdo položí v metru batoh, který tam nemá co dělat. Nebo naopak když někdo krade objekt, který je pevnou součástí prostoru (typově figurku z orloje).

Jestli ale systémy opravdu poznají větší škálu pražských přestupků, se teprve uvidí. „Jsou programy, které vyhodnocují chování lidí podle nestandardního vzorce, ale určitě jsou potřeba digitální kamery s vysokým rozlišením,“ říká pracovník frýdeckomístecké firmy Sikur, která běžně kamery dodává.

Nové superkamery mají samozřejmě i své politické kritiky. „Pokud není v nočních ulicích dost zasahujících strážníků, aby řešili přestupky, tak chytré kamery nic nezmohou, ani kdyby uměly mluvit,“ reaguje opoziční zastupitelka Prahy 1 Kateřina Klasnová, která hlasovala proti této investici. Solil naopak oponuje, že nové kamery mají právě nahradit chybějící strážníky.

Nové kamery ještě mohou narazit

Doplněním „chytrých kamer“ budou takzvaná antisprejová čidla, do kterých chce Praha také podle Solila investovat. „Čidla jsou součástí fasády tak vysoko, kam člověk už nedosáhne. Reagují na zvuk spreje a vysílají signál,“ vysvětluje Solil.

Se systémem by však mohli mít problém ochránci osobních údajů, kteří už měli v roce 2011 výhrady proti zamýšleným kamerám dopravního podniku, jež by rozpoznaly obličeje (více zde).

Inteligentní kamerový systém, o kterém s ní Praha, už funguje v Londýně, New Yorku a Sydney.