Pavel Bém na jednání pražského soudu v roce 2013, kde se řešila kauza Opencard.

Pavel Bém na jednání pražského soudu v roce 2013, kde se řešila kauza Opencard. | foto: Michal Šula, MAFRA

Praha zažaluje Béma za Opencard. Ztráta soudnosti, reagoval exprimátor

  • 217
Pražští radní schválili podání žaloby na někdejší představitele hlavního města včetně bývalého primátora Pavla Béma z ODS o náhradu škody v kauze Opencard. Žaloba má politiky donutit platit za nákladný projekt červené „karty Pražana“, která nakonec v podstatě fungovala jen v MHD. Exprimátor to označil za ztrátu soudnosti.

„Rada dnes schválila tisk, ve kterém souhlasí s podáním žaloby proti bývalému primátorovi Pavlu Bémovi, popřípadě proti dalším členům rady či předsedům výborů ve věci náhrady škody za úmyslné jednání související s projektem Opencard,“ sdělil pro iDNES.cz magistrátní mluvčí Vít Hofman.

Suma, kterou radní budou vymáhat, zatím není daná. „Je nutné dopracovat podklady, které částku stanoví,“ dodal Hofman.

Na to, že Praze ubíhá lhůta na projednání odpovědnosti bývalého primátora Pavla Béma za projekt červené karty, upozornili minulý týden Piráti. Podle nich musejí radní podat žalobu do letošního 5. prosince, jinak nebude nárok škodu uplatňovat.

Hnutí tvrdí, že se desetiletá lhůta počítá od okamžiku, kdy Praha vyplatila peníze firmě Haguess, která v roce 2006 projekt připravovala. Piráti navíc považují občanskoprávní žalobu za jedinou cestu jak Béma potrestat, trestní řízení podle nich selhalo (více jsme o tom psali zde).

„Podle naší právní kanceláře tato lhůta neodpovídá závěrům posouzení, protože škoda není hodnotou celého systému a tudíž se nepočítá od začátku spuštění projektu Opencard. Škoda je pouze vzniklé prodražení, promlčení se tedy počítá od doby, kdy úřad začal platit více. Je tedy potřeba stanovit i dobu, od které začal být projekt prodražený,“ namítá Hofman.

„Názory na to, kdy promlčecí doba začala běžet, mohou být různé. Proto si myslím, že by se mělo postupovat tak, aby bylo minimalizováno riziko uplatnění nároku na náhradu škody, tedy je potřeba podat žalobu co nejdřív,“ reagoval předseda pražských Pirátů Jakub Michálek.

Bém si z hrozící žaloby nic nedělá. Bývalý primátor, vzděláním psychiatr, krok radních označil za ztrátu soudnosti a projev duševního onemocnění.

„Paráda, jenom to vítám. Radní nečiní žádná rozumná rozhodnutí, či spíše vůbec žádná, tak si aspoň hrají na to, že něco dělají. Ano, vítám to. Ukáže se totiž, že Lítačka je stejně drahá, vůbec nic neumí než tramvajenku a navíc ji radní přiklepli bez výběrového řízení z ruky. Skoro bych odhadl, že je bude čekat podobný osud jako pana Hudečka se Svobodou a jeho radou. Dávají vlastně žalobu sami na sebe, ale komu není pomoci...,“ reagoval pro iDNES.cz Bém.

Trestalo se zatím jen za prodlužování smluv

Problematická karta Opencard měla mít řadu funkcí, nakonec ale sloužila v podstatě jen jako tramvajenka. Hlavní město přišla na 1,74 miliardy korun a současné vedení Prahy letos rozhodlo o jejím postupném zrušení a nahrazení Lítačkou.

Letos v září potrestal pražský městský soud kvůli Opencard pět lidí podmíněnými tresty, obžalovaných bylo celkem patnáct a mezi nimi i deset někdejších radních. Týkalo se to ale až Bémových nástupců.

Podle obžaloby měli před čtyřmi lety narušit soutěžní prostředí a bez výběrového řízení uzavřít dvě smlouvy týkající se Opencard. Firma Haguess spravující kartu tak měla získat neoprávněné výhody, město prý utrpělo škodu přesahující 24 milionů korun.

Bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda dostal podmínku dva a půl roku, Tomáš Hudeček dva roky. Stejný trest dostal i někdejší radní pro dopravu Josef Nosek, nejpřísněji potrestaná byla někdejší radní pro IT Eva Vorlíčková a šéf magistrátního IT odboru Jan Teska, kteří dostali tříletý podmíněný trest (více o soudu zde).