Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha otevře v půlce ledna na Štvanici venkovní kluziště

  17:36aktualizováno  17:36
Praha připravuje na ostrově Štvanice slíbené venkovní kluziště pro veřejnost. Fungovat by mělo začít v polovině ledna. Stát bude na místě loni zbouraného zimního stadionu. Celý ostrov měla původně zrevitalizovat společnost Meridianspa. Od uzavřené smlouvy ale město před koncem roku odstoupilo.

Dnes už zbouraný zimní stadion na pražském ostrově Štvanice. | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Pražané tak zanedlouho budou moci opět začít chodit bruslit na Štvanici, jak byli léta zvyklí. "V tuto chvíli se tu připravují přípojky na elektřinu a na vodu, otevírat bychom chtěli 15. ledna. Kluziště bude veliké 15 krát 30 metrů," řekla iDNES.cz pražská radní Aleksandra Udženija.

Podle ní půjde o zkušební provoz. "Letos jsme si ledovou plochu na zkoušku pronajali. Pokud se osvědčí a bude o ni zájem, budeme uvažovat, že bychom ji jako město koupili a provozovali ji sami," dodala radní.

Mobilní kluziště bude na Štvanici provozovat vítěz výběrového řízení, které pražská radnice za tímto účelem vypsala.

Firmě Meridianspa se jednání Prahy nelíbí

Společnost Meridianspa, která měla podle smlouvy s městem celý ostrov komplexně zregenerovat a vybudovat tu rekreační areál se spoustou zeleně a sportovně volnočasovým multifunkčním domem (podrobnosti najdete zde), se ale postup pražské radnice nelíbí.

"Odstoupení od smlouvy proběhlo neoprávněně," uvedl pro iDNES.cz zástupce firmy Martin Kodeš.

Fotogalerie

Podle jejích právníků nebyl tento krok ze strany města v souladu se smlouvou, kterou spolu Praha a společnost Meridianspa uzavřely už před více než deseti lety. "Za tu dobu jsme do tohoto prostoru, do jeho údržby a přípravy na revitalizaci investovali nemalé finanční prostředky a přinejmenším ty budeme požadovat zpět," dodal Kodeš.

Firma proto vyzvala Prahu k dalšímu jednání. "My se zástupci společnosti Meridianspa samozřejmě jednat budeme, ale žádný zásadní výsledek neočekávám. Firma nejenže na Štvanici zatím nic neudělala, ale ani nebyla schopna dodat vyúčtování za údržbu, případně projektové dokumenty, ze které jsme byli ochotni poskytnout jí odpovídající kompenzaci," řekla radní Udženija.

O odstoupení od smlouvy, kterou hlavní město s Meridianspa uzavřelo na 88 let, rozhodli radní v listopadu. "Praha najednou přišla s tím, že chce na Štvanici znovu postavit zimní stadion, to my jsme ale v plánu neměli - ani ve smlouvě nic takového nestálo," přemýšlí o důvodech odstoupení od smlouvy Kodeš.

Podle něj by společnost měla zájem o to, aby smlouva s městem i nadále pokračovala a aby vše bylo dotaženo do konce podle toho, co bylo nasmlouváno. "Pokud s tím Meridianspa chtěla něco dělat, mohla už dávno," řekla k tomu ale Udženija.

Společnost Meridianspa s regenerací ostrova podle svých slov nezačala mimo jiné proto, že jí v tom bránily vleklé soudní spory o pronájem zimního stadionu na Štvanici mezi městem a jeho provozovatelem (více čtěte zde).

Památkově chráněný zimní stadion za posledních několik let velmi zchátral, na začátku roku se v něm propadla střecha. Poté byl statikem uzavřen a v květnu zbourán, což vyvolalo silnou kritiku. Vedení města se následně rozhodlo, že ostrov opraví samo.

Autor:Nejčtenější

Nizozemská média odhalila identitu útočníků z Prahy, je mezi nimi policista

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Nizozemská média zveřejnila identitu mužů, kteří o víkendu v centru Prahy brutálně napadli číšníka. Muži měli...

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Další z rubriky

O vazbě pro Nizozemce viněné z napadení číšníka soud rozhodne ve čtvrtek

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Státní zastupitelství dnes podalo návrhy na potrestání tří Nizozemců obviněných z výtržnictví po napadení číšníka v...

Matka dítěti píchala inzulin kvůli sociálním dávkám. Zvrácené, řekl soudce

(Ilustrační snímek)

Vážné hypoglykemické záchvaty prožil pětiletý chlapec, kterému jeho matka, osmatřicetiletá Eva B., podle spisu naprosto...

O pražském metropolitním plánu v Rozstřelu promluví architekt Koucký

Architekt Roman Koucký

Nový metropolitní plán vypracovaný pražským Institutem plánování a rozvoje má platit od roku 2023. Nově třeba stanoví...

Najdete na iDNES.cz