Praha letos vybuduje zázemí a vstup do parku na soutoku Vltavy a Berounky

  • 5
Rozsáhlá a z velké části zanedbaná oblast na soutoku Vltavy a Berounky o rozloze 1,3 tisíce hektarů se letos konečně začne měnit v zelenou zónou určenou pro odpočinek a volnočasové aktivity Pražanů. V jižním cípu metropole tak postupně vznikne vůbec první příměstský park na území hlavního města.

Prvořadé je nyní vybudování centrálního bodu území, které by do konce roku 2018 mělo vzniknout u přístavu v Radotíně podél páteřní cyklostezky A1 spojující Karlštejn s centrem Prahy. Plánovaný rozpočet je zhruba dva miliony korun, za něž vznikne informační kiosek pro návštěvníky i zázemí s toaletami. Zároveň se rozšíří sousední parkoviště, které bude sloužit pro příjezd od Strakonické ulice.

Součástí má být dokonce plovoucí sauna umístěná přímo na Berounce. „Jejím smyslem je přispět k oživení místa. Výhodou je, že se bude po řece přesouvat a symbolicky tak celou oblast propojí. Kotvit může v Radotíně, Černošicích nebo na Zbraslavi,“ vypráví architekt Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) a koordinátor projektu Zdeněk Ent.

Celý projekt patří mezi třicet konkrétních záměrů, které mají tvořit osu příměstského parku a v příštích až dvaceti letech je chtějí postupně vybudovat všechny zainteresované strany spojené do iniciativy Společně na Soutoku. Mezi ně patří kromě magistrátu i městské části Praha 12, Praha 16, Zbraslav, Velká Chuchle, Lipence, středočeské Černošice, ale také vlastníci důležitých pozemků nebo místní spolky. K dalším záměrům této iniciativy, které by měly začít vznikat v dohledné době, patří například budování sítě cyklostezek. Zajímavý je především plán na spojení Zbraslavi a Lahoviček podél Vltavy.

Dále se má dočkat instalace dvanáctka míst, kde by byly stoly, lavice, odpadkové koše nebo základní nářadí pro opravu kol. „Už máme vytipované uzly, které bychom vybavili základním vybavením. Zároveň by se zde návštěvníci z naučných tabulí dozvěděli zajímavosti o přírodě nebo historii daného místa,“ slibuje Ent.

Jinými záměry jsou pak obnova Lipanského potoka, stavba sportovně rekreačního areálu v Radotíně nebo rozšíření koryta Vltavy pod modřanským jezem.

Problémem je splavnění řeky

Některé z třicítky projektů jsou oproti tomu velmi komplikované, nákladné nebo v současnosti nerealizovatelné. Oblast má také několik problematických míst. Jde o rozlehlý areál Velkotržnice Lipence, jehož provozovatelé se odmítají přesunout jinam, nebo o kritizovanou těžbu štěrkopísku v Lahovicích.

Hrozbou je pak i dlouhodobý plán ministerstva dopravy na splavnění dolního toku Berounky pro velké lodě. Narovnání a prohloubení koryta by totiž zničilo nejen meandry řeky, ale i okolní mokřiny, které jsou útočištěm mnoha druhů živočichů.

Přestože na přípravách stavby plavebního kanálu úředníci ministerstva v současnosti intenzivně nepracují, v horizontu příštích let se může situace změnit. Tomu však chce magistrát jednou provždy zabránit.

„Podala jsem návrh do parlamentu, aby byla Berounka vyřazena z plánů na splavnění řek,“ věří v pomoc poslanců radní pro životní prostředí Jana Plamínková (Trojkoalice/STAN).

Projekt příměstského parku vzniká na základě podrobného průzkumu odborníků pod vedením městské společnosti IPR. „Byla jsem překvapená obrovskou rozmanitostí fauny, například tady žije 560 druhů motýlů. Zdejší krajina má obrovský potenciál a naším cílem je ho dále rozvíjet,“ dodává Plamínková. Svůj domov tady mají ohrožení ledňáčci nebo bobr evropský.