Praha porušila při financování tunelu Blanka vlastní pravidla

  11:08aktualizováno  11:08
Tunel Blanka bude o 10 miliard dražší, než se původně plánovalo. Může za to magistrát, který při financování stavby obcházel vlastní předpisy. Podle svého vlastního usnesení z roku 1996 má vedení města u velkých stavebních zakázek projednat každé zdražení nad 10 procent. To se ale u Blanky za celou dobu nestalo.

Tunel Blanka bude ve finále o třetinu dražší. | foto: Metrostav

Až minulý týden nové vedení města oznámilo, že tunel vyjde téměř o třetinu dráž. Kdyby se o vyšších nákladech na radě jednalo, veřejnost by se to dozvěděla z jejích zápisů, které bývají zveřejňovány na internetu, upozornily Hospodářské noviny.

Informace o prodražení by navíc mohly mít vliv i na volební výsledek ODS, exprimátor Pavel Bém (ODS) totiž stále dokola opakoval, že Blanka bude stát smluvených 27 miliard korun. Občanští demokraté, kteří v uplynulém volebním období měli v zastupitelstvu hlavního města nadpoloviční většinu, však vinu odmítají a odpovědnost svalují na Béma a "jeho" šéfa odboru investic Jiřího Tomana.

"Rada o tom nehlasovala, nic jsme nevěděli," brání se bývalí náměstci Pavel Klega (ODS) i Rudolf Blažek (ODS). A dodávají, že stavba tunelu ani nepatřila do jejich resortů.

Praha by mohla šéfa odboru investic i žalovat

Hlavní vina ale stejně padá na magistrátní úředníky - budování tunelu měl na radnici na starosti vlivný šéf odboru investic Jiří Toman (ODS), chráněnec bývalého primátora. "Je to na okamžité propuštění úředníků, kteří radu neinformovali, ač měli," řekl Hospodářským novinám advokát Luděk Šikola.

Úřad by podle něj mohl po Tomanovi, jenž ve funkci po volbách skončil, vyžadovat i náhradu škody - podle zákona jen do čtyřnásobku platu. Zda ho Praha zažaluje, odmítlo však nové vedení města sdělit. Počká si prý až na výsledky oficiálního šetření.

Usnesení musíme zanalyzovat, řekl Březina

"Nepochybujeme, že usnesení z roku 1996 odpovědní pracovníci odboru městského investora znali. Nyní prověřujeme, zda u jiných smluv podle něj postupovali," uvedla mluvčí magistrátu Tereza Krásenská.

Podle náměstka primátora Karla Březiny (ČSSD) je zmíněné usnesení složité z hlediska právního výkladu. Na dnešním setkání s novináři proto prohlásil, že jej nejdříve důkladně zanalyzují a teprve potom vyhodnotí, zda skutečně došlo - v případě Blanky - ze strany magistrátních úředníků k pochybení.

Kromě toho se zástupci Prahy dohodli na tom, že zavedou u velkých stavebních projektů nové podmínky: pravidelně budou kontrolovat, zda v průběhu jejich realizace nedochází k navyšování ceny. Jednou za měsíc budou zpracované podklady dostávat náměstek primátora a radní, jednou za čtvrt roku celá rada města.

Jako příklad uvedl Březina výstavbu prodloužení trasy metra A, kde pravidelné kontroly financování už začaly fungovat.

Autoři: ,

Nejčtenější

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Indický herec obvinil kavárnu v Praze z rasismu. Nedorozumění, hájí se podnik

Indický komik Vir Das

Indický komik Vir Das, který se proslavil v Bollywoodu, obvinil na Twitteru pražskou kavárnu Café Café z rasismu....

Vlak srazil u Černošic nezletilou dívku se sluchátky, trať do Plzně stála

U Černošic srazil rychlík na železničním přejezdu nezletilou dívku. (6....

Krátce před sedmou hodinou srazil na trati z Prahy do Plzně vlak nezletilou dívku. Kvůli smrtelné nehodě byl přerušen...

Barrandovské terasy sežrala rez tak, že to překvapilo i architekty

Rekonstrukce Barrandovských teras se opozdí kvůli rozsáhlým pracím na...

Průběh rekonstrukce funkcionalistické budovy Barrandovských teras a výstavbu hotelového komplexu v jejím okolí...

Další z rubriky

Místo tramvají bude na Vítězném náměstí monument, „Kulaťák“ zakryjí stromy

Vítězný návrh podoby Vítězného náměstí od autorů Pavla Hniličky, Evy Macákové a...

Praha vybrala novou podobu Vítězného náměstí v Praze, kterému bude dominovat vysoký obelisk. Vítězný návrh přesunul...

V Museu Kampa hořela výtahová šachta, galerií se valil dým

Hasiči zasahovali v Museu Kampa u požáru výtahu. (14.11.2018)

Pražští hasiči zasahovali po poledni u požáru výtahové šachty v Museu Kampa na Malé Straně. Dým zaplnil celou budovu a...

V Bubenči je klid a vše blízko. Pro rodinu ideální, říká Kryštof Michal

V okruhu 150 metrů máme všechno, co potřebujeme, říká Kryštof Michal.

Zpěvák a zakladatel skupiny Portless a dříve Support Lesbiens Kryštof Michal vyrostl na Janáčkově nábřeží a do Bubenče...

Najdete na iDNES.cz